728 x 90

دادخواهی مردم کازرون

تظاهرات مردم کازرون
تظاهرات مردم کازرون

این یکی از تصاویر رسیده از تشییع شهیدان در تظاهرات مردم کازرون است.

این بخشی از لاله‌های در خون شکفته تظاهرات مردم کازرون و جنبشی فراگیر است. جنبشی که در زمستان شعله‌ور شد و در بهار گل داد.

 

تظاهرات مردم کازرون نمادی از اراده ملی و تجسم جنبش فراگیر دادخواهی

با نگاهی به دفتر و گنجینه شهیدان کازرون به‌روشنی درمی‌یابیم که در تمامی سالهای استبداد آخوندی همواره فرزندان مجاهد و مبارز کازرون با خون خود درخت آزادی را آبیاری کرده و از همین خونها بود که اراده دادخواهی برخاست و امروز در تظاهرات مردم کازرون به نمایش درآمد.

شهیدان سرفرازی که الهام‌بخش و راه‌گشای قیام و تظاهرات مردم کازرون بودند                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  در جریان قتل‌عام زندانیان سیاسی در همین شهر کوچک دهها تن از زندانیانی که به یک تا چند سال حبس محکوم شده و مشغول گذراندن محکومیتشان بودند به فرمان و فتوای خمینی سربدار شدند. شهیدان سرفرازی چون:

هوشنگ رستمی، سهام کیانی، احمد نیاکان و علی اعتمادی در کازرون سربدار شدند و خداداد معزنی، محمدجواد ایرانی، پرویز توحیدی، سیدکاظم عابدی، محمدجواد فرصت، بیژن قصاب‌نژاد و سید عباس عابدی در شیراز به‌خاک افتادند.

اینها بخشی از سربداران و شهیدانی هستند که پس از ۷سال فشار و شکنجه به جرم تکرار کلمه مجاهد سربردار شدند.

پاسداران ولایت خونخوار فقیه گمان می‌کردند با کشتن آن یاران، شور آزادی و شعور آزادی‌خواهی را در کازرون خشک می‌کند اما نمی‌دانستند که از همان خونها بود که در زمستان ۹۶ حریق برخاست و در فروردین و اردیبهشت گل داد و مژده داد که زمستان وحشت و رخوت آخوندی شکست و رفت.

جوشش خون شهیدان ۶۷ در تظاهرات مردم کازرون

 

تظاهرات مردم کازرون ـ خونی که در زمستان جوشید

تظاهرات مردم کازرون از دیماه شروع شدروز ۱۲دی ۹۶ مردم قهرمان کازرون در خیابانهای این شهر با شعار مرگ بر دیکتاتور مشعل قیام را در شهر روشن کردند و یک‌ماه بعد با تجمع در برابر فرمانداری این شهر مخالفت خودشان را با طرح تقسیم کازرون اعلام کردند. تظاهراتی که در ابتدای سال جدید ادامه یافت و در پنجشنبه و جمعه ۳۰ و ۳۱فروردین با اعتصاب کسبه و بازار شهر به اوج رسید. در این روز هزاران تن از مردم کازرون به مصلای این شهر هجوم آورده و نمایش جمعه رژیم را بر هم زدند. مردم دلیر شعار می‌دادند وای به روزی که مسلح شویم...

شعاری که ارکان نظام را لرزاند و باعث شد ضمن عقب‌نشینی از شعار تجزیه، با حضور نظامی و دستگیری جوانان مانع از ادامه تظاهرات مردم کازورن گردند. اما مردم دوباره در ۷اردیبهشت به محل نمایش جمعه هجوم آورده و حضور نظامی عوامل سرکوبگر را به سخره گرفتند.

سرانجام روز چهارشنبه ۲۶اردیبهشت کازرون بار دیگر به‌پاخاست و یاد همه سرداران و شهیدان راه آزادی این شهر قهرمان‌پرور را زنده کرد. تجمع و تظاهرات مردم کازرون در برابر ارگانهای سرکوبگر و درخواست آزادی زندانیان اوج دیگری از قیام و آتش مردم در برابر سپاه و دسیسه و سرکوب بود.

پاسداران به سمت مردم شلیک کردند و مردم با آتش‌زدن نمادهای سرکوب و اختناق ایستادند و شعار دادند:‌ شب عاشوراست امروز، کازرون غوغاست امروز

 

تظاهرات مردم کازرون ـ کازرون در خون

تظاهرات مردم کازرون ـ‌ کازرون در خون

بر اثر شلیک مستقیم پاسداران و شکنجه در کوچه و میدان و خیابانهای کازرون، یک، دو، سه، چهار... شقایق به خون نشست؛

روز اول خبر شهادت امیدرضا یوسفیان و علی محمدیان آزاد در شهید پیچید، روز بعد رضا (بهنام) اژدری و بعد هم خبر شهادت مهدی جهان‌تاب. شهیدی که با بدن کبود و پر از جراحت ساچمه و چماق و چاقو زیر شکنجه جاودانه شد.

علاوه بر شهیدان که هنوز آمار دقیق‌شان روشن نیست، دهها و صدها تن دستگیر و مجروح شدند اما به‌علت آتش دادخواهی باز هم نیروهای نظامی و بوزینه‌های انتظامی نظام عقب نشستند و روز سه‌شنبه اول خرداد در حالی که پاسداران و سایر مزدوران مرئی و نامرئی ـ از شدت وحشت ـ‌ شهر را قرق کرده و با انواع بیانیه و اطلاعیه و ابلاغیه مردم را به دستگیری و اعدام تهدید کرده بودند، قیامی دیگر با شعار «برادر شهیدم، شهادتت مبارک» و «برادر شهیدم، خونتو پس می‌گیرم» در شهر طنین‌انداز شد.

این صدا صدای سکوت و خویشتن‌داری و ناله و تعزیه و عزاداری نبود. صدای معمول تظاهرات مردم کازرون هم نبود. صدای جنبشی بود که در میان ناز و نیزه پاسداران به دادخواهی شهیدانشان ایستادند و فریاد زدند:‌

  • دادستان بی‌غیرت، اعدام باید گردد...
  • قسم به خون شهدا، فردا میدون شهدا
  • ما لشکر دیوانیم، ما لشکر دیوانیم
  • کازرون می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد
  • هیهات منا الذله...

بی‌تردید خون شهیدان قتل‌عام زندانیان سیاسی در مرداد ۶۷ و تظاهرات مردم کازرون در اردیبهشت ۹۷ خشم و شورش و قیام را در رگان جوانان غیرتمند کازرون به جوشش درآورده و تظاهرات مردم کازرون بعد از این وارد مرحله تازه‌یی خواهد شد. مرحله‌یی که با شعار هیهات منا الذله و لشکر ناصر دیوان بساط پاسداران و دیوان و ددان و دادستان را برخواهد چید.