728 x 90

فرمانده ناوگان پنجم آمریکا: رژیم ایران به قاچاق سلاح برای شبه‌نظامیان حوثی در یمن ادامه می‌دهد

دریادار اسکات استيرنی  فرمانده ناوگان پنجم ایالات متحده
دریادار اسکات استيرنی فرمانده ناوگان پنجم ایالات متحده

دریادار اسکات استیرنی Scott Stearney فرمانده ناوگان پنجم ایالات متحده می‌گوید ایران با فراهم کردن موشکهای بالستیک به شبه‌نظامیان یمنی، هم‌چنان در حال ایفای نقش در یمن می‌باشد.

وی افزود که حمایت تهران از حوثی‌ها، آنها را قادر می‌سازد تا حمل‌‌ و نقل دریایی و مسیر تجارت بین‌المللی، از طریق تنگهٍ باب‌المندب انجام می‌شود را تهدید کند.

استیرنی اضافه کرد، ”ایران هم‌چنان به توسعه توانمندیهای موشکهای بالستیک پیشرفته و انتقال آنها به حوثی‌ها و حزب‌الله، ادامه می‌دهد که به آنها اجازه می‌دهد که بیش از بیش مناطقی از (خاورمیانه) را که به نفع منافع شریرانه‌شان است بی‌ثبات کنند“.

 

شبه‌نظامیان حوثی مانع توزیع کمکهای انسان دوستانه می شوند

وی با تأکید بر حمایت رژیم ایران از شبه‌نظامیان گفت که این کار مانع توزیع کمکهای انسان دوستانه و پزشکی در مناطقی می‌شوند که به بیماری وبا مبتلا شده‌اند.

با توجه به ناوگانی که، هواپیماهای جدید جنگنده‌های اف ۳۵را عملیاتی کرده است اخیراً، در حال اجرای چهار تمرین دریایی بودند که رویِ سه نقطهٍ (ترافیک بالای دریایی) تمرکز داشت.

و استیرنی اعلام کرد این تمرینات ترکیبی، نشان می‌دهد که ایالات متحده و متحدان آن برای دفاع از جریان آزادٍ حمل و نقل، آماده هستند.

وی همچنین گفت که مسیرهای دریایی منطقه برای جریان تجارت در سراسر جهان بسیار مهم است و گفت که ما برای ثبات و امنیت این منطقه، اینجا هستیم.

 

بیشتر بخوانید:

حمایت رژیم ایران از شبه‌نظامیان حوثی در یمن، تهدیدی برای کشتیرانی بین‌المللی

ژنرال جوزف ووتل فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه گفت: شبه‌نظامیان حوثی با حمایت رژیم ایران توانایی نظامی برای بهخطرانداختن آزادی کشتیرانی در تنگه استراتژیک باب‌المندب را دارند.

گزارشی از العربیه ۱۲فروردین ۹۶:
آمریکا بار دیگر رژیم ایران را متهم کرد که به شبه‌نظامیان حوثی در یمن کمک کرده و آنها را با تسلیحات و آموزش تأمین می‌کند. علاوه بر این، کشتیرانی در باب‌المندب را به خطر می‌اندازد.

ژنرال جوزف ووتل فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه:
«ما شاهد انتقال امکاناتی بودیم از تنگه هرمز برای حوثیها توسط رژیم ایران بودیم. سیستم موشکی و رادارها و مینها و قایقهای انفجاری برای حوثیها ارسال شده است.... این چیزی است که بازرگانی و کشتی‌ها و عملیات امنیتی ما در این منطقه را تهدید می‌کند

سخنان ژنرال ووتل در حالی ایراد می‌شود که دولت آمریکا مشارکت در عملیات نظامی ائتلاف عربی شامل تهاجم به بندر حدیده و بیرون راندن حوثیها از آنجا و از مناطق نزدیک به این بندر را در دست بررسی دارد.
این عملیات دو هدف را دنبال می‌کند: هدف اول نظامی است و هدف دوم انسان‌دوستانه است.

جرارد وایرستاین سفیر سابق آمریکا در یمن:
«باز کردن بندر برای کمکهای انساندوستانه، به مردم یمن کمک خواهد کرد تا مصیبتهایی که با آن روبه‌رو هستند کاهش یابد».

تسلط نیروهای وفادار به عبدربه منصور هادی و نیروهای ائتلاف بر بندر حدیده، به‌معنای منع قاچاق رژیم ایران برای حوثیها خواهد بود. کارشناسان نظامی رژیم ایران، حوثیها را در زمینه توسعه موشکهایی که در صنعاء وجود داشته، کمک کرده‌اند تا به بردهای طولانی‌تر برسد و خاک عربستان سعودی را هدف قرار دهند. کما این‌که حوثیها، حملاتی علیه کشتی‌های سعودی و امارات در دریای سرخ انجام دادند. نیروی دریایی آمریکا نیز، رادارهایی را نابود کرد که حوثیها از ساحل راه‌اندازی می‌کردند.

این تهدیدها، ائتلاف عربی را بر آن داشت که طی سال گذشته میلادی طرحهایی برای تسلط بر بندر حدیده به مرحله اجرا در آورد. دولت آمریکا نیز پیشنهادهایی از سوی جمیز ماتیس وزیر دفاع و فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا برای مشارکت در این عملیات را مورد بررسی قرار می‌دهد.

جرارد وایرستاین سفیر سابق آمریکا در یمن:
من معتقدم دولت جدید دونالد ترامپ بیشترین پذیرش را برای همکاری و همآهنگی نزدیک با سعودیها و دیگر کشورهای عضو ائتلاف عربی دارد. این دولت بیش از دولت اوباما بر روی گزینه‌های نظامی تمرکز دارد.

 

آسوشیتدپرس: به‌گفته کارشناسان، بمبهای کنار جاده‌یی یمن، نشان از کمک رژیم ایران دارند

آسوشیتدپرس گزارش داد:‌ بمبهای کنار جاده‌یی در یمن مشابهاتی با سایر بمبهایی دارد که حزب‌الله در جنوب لبنان استفاده کرده و شبه‌نظامیان در عراق و بحرین استفاده می‌کنند. به‌گفته یک گروه کارشناسی دیدبان در روز دوشنبه، رژیم ایران حداقل در ساخت آن دخالت داشته است.

آسوشیتدپرس افزود:‌ گزارش گروه کارشناسی (تحقیق تسلیحاتی جنگ) در شرایطی داده می‌شود که محققاًن غرب و سازمان ملل متحد، می‌گویند رژیم ایران، تسلیحات شبه‌نظامیان یمن موسوم به حوثیها را تأمین می‌کنند. بنا‌ به این گزارش رژیم ایران مدتهاست که تکذیب می‌کند به شبه‌نظامیان تسلیحات داده و نماینده آن در سازمان ملل این گزارش کارشناسی را رد کرده است. اما رئیس گروه کارشناسی تحقیق تسلیحاتی جنگ گفته است کاری که این گزارش می‌کند این است که شما دیگر نمی‌توانید این گزارش را رد کنید چرا که اجزای این بمبها رد پای توزیع کنندگان رژیم ایران را دارد.

سازمان میشیتی یک گروه دیدبان مستقل است که از طرف امارات متحده عربی، آلمان و اتحادیه اروپا تأمین مالی می‌شود تا تسلیحات در یمن را تحقیق کند و گفته است اخیراً یک بمب صخره‌یی را در ژانویه در نزدیکی موخا چک و بررسی کرده است...به‌گفته این گروه کارشناسی، بمبهای قالب شده در فایبرگلاس مملو از مواد انفجار ی می‌توانند با ارتباط رادیویی داشته و با ماشه‌های مادون قرمز مجهز شوند...

آسوشیتدپرس افزود:‌ رژیم ایران اساساً از رویارویی مستقیم با دشمنان خارجی اجتناب کرده است و بیشتر روی گروه‌های دست‌نشانده حساب کرده که توسط نیروی قدس سپاه پاسداران یا سایر واسطین اتکا کرده است...به‌گفته تحلیلگران، انتقال تسلیحات رژیم ایران به یمن موجب خونریزی برای عربستان رقیب منطقه‌یی رژیم ایران با هزینه کم است و در عین‌حال برای این رژیم امکان تکذیب و فرار از مسئولیت فراهم می‌کند.

 

پرتاب موشک توسط شبه‌‌نظامیان حوثی‌ وابسته به رژیم ایران به عربستان

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات