728 x 90

با یاد مجاهد شهید محمد معصومی

مجاهد شهید محمد معصومی
مجاهد شهید محمد معصومی

محل تولد: -
شغل:
سن: 34
تحصیلات: دانشجوی راه و ساختمان
محل شهادت: کرمانشاه
تاریخ شهادت: 5-5-1367
محل زندان: -

زندگینامه شهید


تحصیلات: دانشجوی راه و ساختمان

سابقه مبارزاتی: ۱۵سال

زندانی سیاسی: ۴سال در زمان شاه

فرمانده والامقام مجاهد خلق، محمد معصومی (فرمانده مسلم)، عضو هیأت اجرایی سازمان و فرمانده تیپ در عملیات فروغ جاویدان، یکی از درخشان‌ترین ستارگان کهکشان جاودانه‌فروغهاست.

وی در سال۱۳۳۳ در بافت کرمان به دنیا آمد و پس از پایان دوره دبیرستان وارد دانشگاه شد و در رشته راه و ساختمان ادامه تحصیل داد.

محمد در جریان مبارزات دانشجویی در سال۵۳ به زندان افتاد و ۴سال در اسارت بود. وی در زندان به مجاهدین پیوست و آموزش‌های برادر مجاهد مسعود رجوی را از طریق مسئولان مجاهدین فراگرفت.

پس از انقلاب از کادرهای برجسته سازمان در بخش ارتش و عملیات ویژه بود، وی در جریان پرواز بزرگ برادر مجاهد مسعود رجوی از تهران به پاریس مسئولیت شاخه همافران را به‌عهده داشت، و با کمک آنان برای تأمین تدارکات این پرواز خطیر به شایستگی مجاهدت کرد.

انقلاب درونی سازمان نقطه عطفی در بلوغ شخصیت انقلابی مسلم بود، و پس از تأسیس ارتش آزادی از فرماندهان برجسته آن به‌شمار می‌رفت.

مسلم قهرمان هر مسئولیتی را که به او سپرده می‌شد هر قدر هم که سنگین و دشوار بود با اطمینان و با تمام قوا بدوش می‌گرفت، و تمام توان و استعداد خود را در جهت برطرف کردن تضادهای آن بسیج می‌کرد و تا به آخر پیش می‌برد.

در دو عملیات بزرگ آفتاب و چلچراغ با صلابت و خلاقیتی که داشت، گره بسیاری از مشکلات را گشود و نیروهایش را برای درهم کوبیدن مواضع دشمن با شایستگی فرماندهی کرد.

اوج درخشش «فرمانده مسلم» در فروغ جاویدان بود که سه شبانه‌روز بی‌آن‌که چشم بر هم بگذارد بر دشمن تاخت. در این عملیات محمد قهرمان یکپارچه آتش بود و شور، فرمان می‌داد و با شور و ایمان خلل‌ناپذیر خود به رزمندگان تحت فرمانش شور و انگیزه مضاعف می‌بخشید.

همرزمان مسلم قهرمان نقل می‌کنند خونسردی و تسلط بر صحنه که از ویژگی‌های یک فرمانده زبده است، در او اعجاب‌آور بود و در حساس‌ترین لحظات نبرد کنترل و خونسردی خود را از دست نمی‌داد.

برادر مجاهد محمود عطایی بر قاطعیت او تأکید نموده و گفته است: «مسلم مانند کارد تیزی بود، به هر جا که می‌گذاشتی می‌برید، می‌شکافت و پیش می‌رفت».

صدای او که با رشادت تمام نیروهایش را فرماندهی می‌کرد، به‌طور مستمر در شبکه ارتباطی به گوش می‌رسید و تحسین همه را بر‌می‌انگیخت.

محمد قهرمان سرانجام در اوج شرف و افتخار در عملیات فروغ جاویدان به‌شهادت رسید و در شمار سرداران پاکباز آزادی و عاشقان آرمان جامعه بی‌طبقه توحیدی جاودانه شد.

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/12942b92-020c-4671-bf5d-049dcd53989e"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات