728 x 90

با یاد مجاهد شهید داریوش (حسن) محمدی

مجاهد شهید داریوش (حسن) محمدی
مجاهد شهید داریوش (حسن) محمدی

محل تولد: بهبهان
شغل: مجاهد خلق
سن: 18
تحصیلات: دبیرستان
محل شهادت: منطقه الآن سردشت - کردستان
تاریخ شهادت: 1-2-1362
محل زندان:

زندگینامه شهید


این مجاهد دلاور در جریان نبردهای آلان کردستان در منطقه سردشت به شهادت رسید.

مزار این شهید در روستای بیتوش در منطقه آلان سردشت است.

 

پیشمرگه مجاهد شهید داریوش محمدی در شهر بهبهان متولد شد و در یک خانواده کارگری بزرگ شد.

وی از طریق بستگانش که همگی از جوانان پرشور و مبارز شهر بهبهان بودند، با مسائل سیاسی آشنا گردید.

طی دوران قیام داریوش به همراه تعدادی دیگر از دانش‌آموزان مبارز هسته کوچکی را تشکیل داده و اعلامیه‌های افشاگرانه برعلیه رژیم شاه را تکثیر و توزیع می‌کردند.

پس از پیروزی قیام داریوش از طریق مراجعه به مراکز و انجمنهای هوادار سازمان و شرکت درکلاسها و جلسات توضیحی، به تدریج با مواضع و دیدگاهها ی سازمان آشنا شد و ارتباط فعالتری با سازمان برقرار نمود.

وی پس از مدتی مسئولیت تبلیغات در یک مدرسه و جلب دانش‌آموزان به سازمان را برعهده گرفت، و همزمان در تمامی فعالیت‌های میلیشیای مجاهد خلق از قبیل پخش نشریه و اعلامیه و... شرکت داشت.

به‌دلیل این فعالیت‌ها داریوش چند بار توسط پاسداران دستگیر و مورد ضرب‌وشتم قرار گرفت، و هر بار پس از آزادی از زندان پرشورتر از قبل فعالیت‌های خود را ادامه داد.

به‌دنبال تهاجم وحشیانه مزدوران خمینی به هواداران مجاهدین پس از۳۰خرداد۶۰ و دستگیری و شهادت بسیاری از آنان، درصدد برقراری ارتباطات منظم‌تر با سایر هوادارانی برآمد که هنوز دستگیر نشده بودند.

او توانست هواداران سازمان را که در ارتباط با آنها بود سازمان دهد و به‌رغم دستگیری برخی از یارانش، اختلال جدی در کار هسته مقاومت تحت مسئولیت او پیش نیآمد. داریوش و همرزمانش ماهها بدون ارتباط با سازمان و تنها با استفاده از رهنمودهای صدای مجاهد توانستند به فعالیت خود ادامه داده و چند مأموریت انقلابی انجام دهند.

مجاهد شهید داریوش محمدی طی دورانی که در مقرهای مجاهدین در کردستان بود انگیزه و تحرک بسیار بالایی در کسب آموزش‌ها و انجام مأموریتهای انقلابی از خود نشان داد.

در جریان اوجگیری تهاجمات مزدوران رژیم به منطقه آلان در کردستان، داریوش در کنار دیگر همرزمان مجاهدش به مقابله با این تهاجم برخاست و سرانجام پس از نبردی سخت وخونین، روز ۱آبان ماه سال۶۲ در دامنه کوه زرد به‌شهادت رسید.

یادش گرامی باد

مراسم تدفین یکی از پیشمرگه‌های مجاهد خلق

مراسم تدفین یکی از پیشمرگه‌های مجاهد خلق

خاطرات


 

حدود ساعت ۴ بعد از نیمه‌شب بود که داریوش و تعدادی دیگر از پیشمرگان مقر... را جهت اعزام به خط مقدم درگیری از خواب بیدار کردیم و پس از توضیحات لازم، مشغول تأمین تدارکات لازم برای آنها شدیم. وقتی نوبت داریوش شد او به بهانه‌های مختلف از تحویل گرفتن لباس و کفش و وسائل شخصی سرباز می‌زد و مرتباً می‌گفت: به بقیه بچه‌ها بدهید، من به سرما عادت کرده‌ام، همین لباس‌ها کافی است و...

او به‌دلیل این‌که احساس می‌کرد کمبودی در این زمینه‌ها ندارد سعی می‌کرد امکانات به دیگر همرزمانش برسد.

لحظه خداحافظی با او را هم هیچ وقت فراموش نمی‌کنم، خیلی پرشور و با نشاط بود وبا صمیمیت و عاطفه انقلابی عمیقی از دیگر همرزمانش خداحافظی نمود.

موقع روبوسی و خداحافظی با یکی از مسئولان مقر، آهسته به او گفت: خودتان را حفظ کنید، انقلاب به افرادی مثل شما خیلی نیازمند است، هر بدی هم از من دیدید ببخشید... و سپس او را درآغوش گرفت و رفت و... در چند روزی که با داریوش در خط مقدم نبرد بودم، او سراپا شور و نشاط انقلابی بود.

داریوش سختیها و فشارها ی زیادی را پس از ۳۰خرداد ۶۰ تحمل کرده بود، به‌ویژه ماهها قطع ارتباط با سایر همرزمانش برای او بسیار سخت و ناراحت‌کننده بود.

او همواره در سنگر می‌گفت خدا را شکر که الآن در کنار همرزمانم هستم و همراه با آنها رودررو با دشمن خلقم می‌جنگم.

چند ساعت قبل از شهادتش در شرایطی که به‌طور مرتب گلوله‌های توپ و خمپاره بر سرمان می‌بارید و درگیری خیلی شدید شده بود، داریوش از من و سایر بچه‌هایی که در کنار هم بودیم پرسید آیا شما وصیت نامه نوشته‌اید؟

او از این‌که خودش وصیتنامه ننوشته ناراحت بود و قصد داشت وصیت نامه‌اش را در سنگر بنویسد که به‌علت شدت درگیری موفق به اینکارنشد.

خاطره‌ای از داریوش از یکی از روزهای سخت درگیری و مقاومتمان دارم که آنرا برای همیشه در خاطرم زنده نگاه خواهم داشت (قسمتی از خاطرات همرزمان مجاهد شهید داریوش محمدی از آخرین روزها و آخرین ساعات حیات انقلابیش).

 

تصاویر یادگاری


 

 

مجاهد شهید داریوش (حسن) محمدی

مجاهد شهید داریوش (حسن) محمدی

مجاهد شهید داریوش (حسن) محمدی

مجاهد شهید داریوش (حسن) محمدی

 

تصویر مزار شهید


 

 

 

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات

با یاد مجاهد شهید داریوش (حسن) محمدی