728 x 90

با یاد مجاهد شهید محمدرضا نعیم

محمدرضا نعیم
محمدرضا نعیم

محل تولد: تهران
شغل:
سن: 28
تحصیلات: ديپلم
محل شهادت: تهران
تاریخ شهادت: 0-5-1367
محل زندان: اوین

زندگینامه مجاهد قهرمان محمدرضا نعیم
مجاهد قهرمان محمدرضا نعیم (حسین افشار) در سال ۱۳۳۹در جنوب تهران بدنیا آمد. پدرش یکی از آتش‌نشان‌های زحمتکش تهران بود. وی تحصیلاتش را در جنوب تهران گذراند و در همین منطقه دیپلم گرفت. شخصیت محمدرضا در یک خانواده‌ی سیاسی و مرتبط با سازمان شکل گرفت و در همین ملأ از سالهای پیش از انقلاب با آرمانهای سازمان مجاهدین آشنا شد. محمدرضا با چنین پشتوانه‌ی ایدئولوژیکی پس از پیروزی انقلاب به‌سرعت با ارتجاع حاکم تعیین‌تکلیف کرده و با پیوستن به مجاهدین پای در مسیر مبارزه گذاشت.
محمدرضا یکی از کادرهای ارزنده در بخش محلات و انجمن‌های بشارت، قسط و تا زمان دستگیری در انجمن پیام واقع در نازی‌آباد تهران بود. او به‌دلیل مواضع ضدارتجاعیش همواره مورد کین‌توزی جنایتکارانی هم‌چون اکبرخوشگوش بود. محمدرضا با بالا گرفتن تنشهای سیاسی در خرداد ۶۰ که ارتجاع حاکم می‌رفت که با تک‌پایه کردن حاکمیت خود به‌سرکوب نیروهای انقلابی بپردازد در روز ۲۷خرداد ۱۳۶۰در ساختمان انجمن پیام در نازی‌آباد به همراه بیش از ۹۰تن از هواداران سازمان دستگیر و مستقیم به اوین منتقل شدند. به‌رغم این‌که محمدرضا پیش از سی خرداد دستگیر شده بود اما در بیدادگاه به ۱۵سال زندان محکوم گردید.
او پس از گرفتن حکم در تیرماه سال ۱۳۶۰به بند ۲واحد ۳زندان قزلحصار منتقل گردید. او به هنگام دستگیری و در «دادگاه» خود را حسین افشار معرفی کرده بود. جنگندگی محمدرضا که بچه‌های زندان او را حسین می‌نامیدند زبانزد همه‌ی‌زندانیان بود
او درعین کینه‌ی عمیق به پاسداران جنایتکار و مرزبندی محکم و قاطع با توابین نسبت به سایر زندانیان سرشار از عشق و مهر و محبت بود و این ویژگی را هر بیننده‌یی در اولین برخورد می‌توانست بوضوح در او ببیند. او با زندانیانی که برای اولین بار با آنها روبه‌رو می‌شد در تنظیم رابطه بقدری صمیمی بود که بیننده نمی‌توانست تشخیص دهد که او برای نخستین باراست که با مخاطبش روبه‌رو شده است. در مهرماه سال ۶۱تعدادی از زندانیان مجاهد بند ۶واحد۱ را به سلولهای انفرادی در زندان گوهردشت که برای اولین بار بهره‌برداری می‌شد منتقل نمودند، محمدرضا نیز در میان اولین کسانی بود که «داوود رحمانی» نام او را به زبان آورد
طی ۲سال انفرادی محمدرضا با مرزبندهای دقیق و حساب شده هیچ‌گاه به دژخیمان امتیازی نداد و قله‌های مقاومت و سرافرازی را درنوردید و به‌سمبل مقاومت برای بچه‌ها تبدیل شد. خودش می‌گفت:
«ما باید با مقاومت خودمان کاری کنیم که رژیم درب زندان گوهردشت را گِل بگیرد». در وصف روحیه جبرشکن و تهاجمی حسین هیچ کلامی بهتر از توصیفی که خود او دربارهٴ آن دوران و فشارها و محدودیت‌هایی که لاجوردی برای درهم‌شکستن زندانیان به‌کار برده بود؛ نمی‌تواند منعکس‌کننده واقعیت او باشد او در این باره می‌گوید: «بهترین دوران حبس همان زمانی بود که رژیم همه چیز را از ما گرفته بود».
پس از مدتی محمدرضا به اوین منتقل شد و در اوین او را به‌دلیل جنگندگی‌اش بارها و بارها به‌صورت تنبیهی به سلول انفرادی موسوم به «آسایشگاه»! اوین منتقل کردند.
در یکی از این رفت و آمدها او در معرض یکی از نادرترین حماسه‌های زندان اوین یعنی فرار سه قهرمان مجاهد حسن فارسی، اسدالله بنی‌هاشمی و نصرالله بخشایی قرار گرفت و با کمک بسیار ارزشمندی که او در تماس با مورس به فرار آنان کرد خلق این حماسه را ممکن ساخت! سرانجام مجاهد قهرمان محمدرضا نعیم در ۶مرداد ۶۷در حالیکه پرچم «حداکثر تهاجم» را برافراشته بود با دفاع از آرمان سازمان پرافتخار مجاهدین خلق ناقوس درهم شکسته شدن ایدئولوژی پوسیده آخوندی را بصدا در آورد و بر طناب دار بوسه زد
 
    درود درود درود                                                          
 
 ! پاورقی‌ها:
 
اکبر خوشگوش یکی از جنایتکاران کمیته نازی‌آ‌باد بود که در سال‌های بعد در باند سعید امامی در جریان قتل‌های زنجیره‌یی نقش محوری داشت و بسیاری از مجاهدان به دست این عنصر پلید به‌شهادت رسیده‌اند. بسیاری از هواداران سازمان در روز ۲۷خرداد برای برگزاری تظاهرات بزرگ در اعتراض به سرکوب نیروهای سیاسی و تکپایه شدن رژیم در ساختمان انجمن پیام در نازی‌آ‌باد تجمع کردند که این تجمع با یورش کمیتهٴ نازی‌آ‌باد مواجه شد و ۹۰تن از هواداران سازمان در این ساختمان دستگیر و مستقیم به اوین منتقل شدند. این گروه در زندان خمینی به گروه ۹۰نفره معروف شد. از این گروه در همان روزهای اول پس از سی خرداد حدود ۲۰نفر اعدام شدند و سایرین با گرفتن حکم به زندان قزلحصار منتقل گردیدند. تعدادی از آنها در جریان قتل‌عام زندانیان سیاسی به‌شهادت رسیدند. رئیس جنایتکار و لمپن زندان قزلحصار یکی از عناصر باند لاجوردی در دادستانی رژیم بود. اشارهٴ محمدرضا به دورانی است که در تاریخچهٴ زندانهای آخوندها به دوران «دربسته» معروف شده است. دورانی که زندانیان با شدیدترین شکنجه‌های روحی و جسمی باهدف به تسلیم کشاندن آنان و پشت کردن به سازمانشان مواجه بودند. شرح فشارها و شکنجه‌ها و در مقابل حماسه‌های خلق شده در این مختصر نمیگنجد. آسایشگاه شامل ۴۰۰سلول انفرادی دراوین است. این محل برای شکنجه جسمی و روحی، با کار اجباری توابین در سال ۶۲توسط لاجوردی ساخته شد که در فرهنگ هزل و دجالگرانهٴ آخوندی با کنایه آن را آسایشگاه! می‌نامیدند!

زندگینامه شهید


یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


محمدرضا

 

 

تصویر مزار شهید


 

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات

با یاد مجاهد شهید محمدرضا نعیم