728 x 90

به یاد مجاهد شهید رامین‌ قاسمی

رامین قاسمی
رامین قاسمی

محل تولد: رشت
شغل: ديپلم
سن: 26
تحصیلات: -
محل شهادت: کرج
تاریخ شهادت: 15-5-1367
محل زندان: -

 
زندگینامه مجاهد شهید رامین قاسمی
 مجاهد شهید رامین قاسمی در سال 1341در رشت بدنیا آمد. دوران تحصیلات ابتدایی را در این شهر گذراند. او به‌دلیل شغل پدرش به همراه خانواده به تهران نقل‌مکان کرد و دوران دبیرستان را در تهران گذراند. با شروع حرکت‌های اعتراضی در اواخر سال 1356به دلیل موقعیت محل زندگیشان (خیابان جمالزاده در غرب میدان انقلاب) در معرض اولین حرکت‌های اعتراضی دانشجویان علیه رژیم شاه قرار گرفت و به این ترتیب افق تازه‌یی به رویش گشوده شد.
او در جریان انقلاب ضدسلطنتی پیگیرانه در تمامی درگیریها و تظاهرات ضد‌حکومت شاه شرکت کرد. به‌خصوص شرکت روزانه در سخنرانیها و میتینگ‌های دانشگاه تهران در آن دوران او را با سازمان و آرمانهای مجاهدین آشنا کرد از آن پس رامین به یکی از هواداران سازمان مجاهدین تبدیل گردید. با سقوط دیکتاتوری شاه در قیام مسلحانهٴ بهمن، رامین از همان روزهای نخست با مراجعه به دفتر جنبش ملی مجاهدین (بنیاد علوی) خواستار فعالیت و همکاری با سازمان شد.
با شروع سال تحصیلی رامین و تنی چند از هواداران سازمان، انجمن دانش‌آموزان مسلمان هنرستان صنعتی ایران تکنیک را تأسیس کرده و فعالیت‌های سیاسی خود را در ارتباط با جنبش معلمین ادامه دادند. با اعلام موجودیت اتحادیة انجمن‌های دانش‌آموزان مسلمان تهران در سال تحصیلی 59-60رامین به‌دلیل صلاحیت‌هایی که طی یکسال گذشته از خود بارز کرده بود ابتدا به شورای منطقهٴ شمال و غرب تهران و سپس «کمیتة سیاسی» اتحادیه ارتقاء یافت.
رامین در 20‌خرداد 1360در سرپل «کمیتة سیاسی» اتحادیه که توسط پاسداران مورد یورش قرار گرفت با تنی چند از همرزمانش دستگیر شد. او پس از طی مراحل بازجویی به هفت سال زندان محکوم گردید و به زندان قزلحصار منتقل شد. او در زندان یکی از شاخص‌های مقاومت بود و فعالیت‌های تشکیلاتی خود را در زندان ادامه داد. در سال 1361پس از این‌که اطلاعاتی در مورد او لو می‌رود مجدداً بازجویی و به دادگاه رفت.
وی در دادگاه دوم به 13زندان محکوم گردید. رامین در سال 1365در زندان گوهردشت جزو اولین دسته از زندانیانی بود که با دفاع علنی از مواضع سازمان بن‌بست اختناق را در زندان شکسته و سر انجام در 15مرداد 1367با دفاع جانانه از سازمان پرافتخار مجاهدین خلق سربدار شد!
روحش شاد و یادش گرامی باد... !

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات