728 x 90

با یاد مجاهد شهید مهدی رحیلی خراسانی

مجاهد شهید مهدی رحیلی خراسانی
مجاهد شهید مهدی رحیلی خراسانی

محل تولد: مشهد
شغل: کارمند بانک
سن: 37
تحصیلات: لیسانس
محل شهادت: مشهد
تاریخ شهادت: 0-5-1367
محل زندان: -

زندگینامه شهید


مجاهد قهرمان مهدی رحیلی در سال۱۳۳۲ در مشهد بدنیا آمد. وی بعد از انقلاب ضدسلطنتی با سازمان آشنا شد و از آنجا که آرزوهایش را در آرمان مجاهدین یافت، به‌عنوان هوادار مجاهدین به دفاع از خواسته‌های مردم ایران در برابر خمینی ملعون که دستاورد‌های انقلاب ضدسلطنتی را پایمال می‌کرد مشغول شد.

مهدی قهرمان در سال۶۰ به‌دلیل هواداری از مجاهدین دستگیر شد. او از سال۶۰ تا ۶۵ در زندان وکیل‌آباد مشهد بود و طی این مدت شکنجه‌های بسیاری را تحمل کرد به‌نحوی که کلیه‌هاش از کار افتاد. مهدی در سال۶۵ پس از پایان محکومیتش از چنگال دژخیمان خمینی آزاد شد.

وی بعد از آزادیش، به‌سرعت دست به‌کار شده و برای استمرار مبارزه‌اش و پیوستن به مجاهدین، به‌همراه خانواده خود راهی منطقه مرزی می‌شود. اما در مرز مورد شناسایی قرار گرفته و مجدداً دستگیر می‌شود.

دستگیری مجدد و شکنجه‌های وحشیانه خللی در روحیه این مجاهد قهرمان ایجاد نکرد. هم‌زنجیرانش نوشته‌اند که روحیه سرزنده و شاداب ،همواره در وی موج می‌زد. تا آن که مرداد ۶۷ و آزمایش خطیری که در برابر هر زندانی مجاهد و مبارز قرار گرفته بود، رسید.

مهدی قهرمان در برابر این آزمایش نیز سربلند بیرون آمد و با ایستادگی و پافشاری بر سر مواضع مجاهدی و آزادیخواهانه‌اش همراه با ۳۰هزار مجاهد و مبارز دیگر، بر طناب دار بوسه زد و به‌شهادت رسید.

از این مجاهد قهرمان کارهای دستی بسیاری که در زندان ساخته بود به‌جا مانده است. از جمله تسبیح دست‌ساز او که توسط همرزمانش از زندان خارج شد و به‌عنوان یادگار ارزشمندی از او در موزه شهیدان مقاومت جا گرفته است.

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/dab5b9d4-0237-4c37-bccc-3cc6ffb2b55b"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات