728 x 90

با یاد مجاهدشهیدمحمدجعفرسمسارزاده

محمدجعفرسمسارزاده
محمدجعفرسمسارزاده

محل تولد: تهران
شغل: کارگر کیف سازی
سن: 27
تحصیلات: متوسطه
محل شهادت: تهران
تاریخ شهادت: 0-5-1367
محل زندان: -

 

زندگینامه شهید


 

 

خاطرات


مجاهد شهید جعفر سمسارزاده در سال۱۳۴۰، در تهران متولد شد، او که شغلش کیف‌سازی بود از جمله هوادارانی بود که فعالیت مستقیم تشکیلاتی نداشت.

علت دستگیری او این بود که یک‌ خانهٔ تیمی در طبقهٔ بالای خانه‌اش قرار داشت، او از این مسأله بی‌خبر بود و پاسداران پس از حمله به خانهٔ مجاهدین کلیه جوانان آن مجموعه از جمله جعفر را دستگیر کردند.

جعفر پس از دستگیری به اوین منتقل شد، اما نداشتن ارتباط تشکیلاتی هیچ‌گونه خللی در ایمان و وفای جعفر به آرمانهای سازمان وارد نکرد.

یکی از همبندانش در این‌باره می‌گوید: «در اوین بلافاصله شکنجه‌های وحشیانه برای گرفتن اطلاعات، نام هم‌تیمها، و نام مسئولان جعفر آغاز شد.

اما واقعیت این بود که جعفر چنین ارتباطاتی نداشت، دژخیمان در ابتدا به‌خیال این‌که او از دادن اطلاعات خودداری می‌کند به‌صورت وحشیانه‌یی بر شدت و خشونت شکنجه‌ها افزودند، اما بعد هم که فهمیدند دست از سر او برنداشتند و مقاومت جعفر نیز هم‌چنان ادامه یافت».

یکی دیگر از همبندان او نوشته است: «به‌قدری به‌جعفر کابل زدند که ناگزیر به بهداری منتقل شد، در آنجا مجبور شدند برای معالجه‌اش قسمتی از گوشت رانش را برداشته و به کف پایش، که آش‌و‌لاش بود و دیگر گوشتی نداشت پیوند بزنند. بعد از گذشت ۶سال وقتی او را دیدم هنوز آثار آن زخمها بر‌روی پایش دیده می‌شد و هنوز پاهایش مشکل داشت».

مجاهد از‌بند‌رستهٔ دیگری مقاومت قهرمانانهٔ جعفر را چنین توصیف می‌کند: «جعفر سمسارزاده را در سال۶۱ بعد از شکنجه‌های زیاد به بند دو اوین، اتاق‌ یک پایین، آوردند. به‌قدری شکنجه شده بود که گوشتهایش متلاشی شده و کابل دیگر به استخوان کف پایش می‌خورد.

او بعد از آن هرگز نتوانست به‌راحتی راه برود اما با این وجود همواره روحیه بالایی داشت و می‌گفت: «من یک‌ هوادار بدون ارتباط تشکیلاتی بوده‌ام، اما این‌که رژیم از امثال من هم نمی‌گذرد و این‌طور شکنجه‌ام می‌کند، و این نشان می‌دهد که آخوندها چقدر از مجاهدین وحشت دارند».

عاقبت جلادان، با این‌که فهمیده بودند او هیچ‌گونه ارتباط سازمانی با مجاهدین نداشته، به‌خاطر کینه‌یی که از مقاومت او به‌دل گرفته بودند، در یک‌دادگاه فرمایشی او را به ۱۵سال حبس محکوم می‌کنند.

دوران زندان فصل جدیدی از زندگی انقلابی جعفر را تشکیل داد، او باید از پس آزمایشهای بسیار دشوارتری برمی‌آمد، اما این مجاهد پاکباز رسم وفا و سنت رادمردی را به‌وجه احسن اثبات کرد و سقف بالا‌بلندی از فداکاری را ارائه کرد.

در این دوره جعفر یکی از فعالترین مجاهدین اسیر در زندان بود، در نزدیکترین ارتباطات تشکیلاتی زندان نقش داشت، و در کارهای جمعی و اعتراضی به‌صورتی فعال شرکت می‌کند و ارادهٔ خلل‌ناپذیر خود را برای مبارزه با ارتجاع به‌همهٔ دژخیمان نشان می‌دهد.

به این ترتیب او پابه‌پای سایر برادرانش مبارزه با جلادان را در داخل زندان پیش برد و مقاومت قهرمانانهٔ جعفر ۷سال تمام ادامه یافت و در مرداد۶۷، یعنی زمانی که پیرکفتار خون‌آشام جماران فتوای قتل‌عام مجاهدین اسیر را داد، جعفر نیز در زمرهٔ ۳۰‌هزار شهید سرفراز آن جنایت ضدبشری قرار گرفت.

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

 

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات

با یاد مجاهدشهیدمحمدجعفرسمسارزاده