728 x 90

با یاد مجاهد شهید حسن ارفع

مجاهد شهید حسن ارفع
مجاهد شهید حسن ارفع

محل تولد: -
شغل: دکتر بیمارستان سینا
سن: 26
تحصیلات: پزشک
محل شهادت: تهران
تاریخ شهادت: 29-7-1360
محل زندان: -

زندگینامه شهید


حسن ارفع، ستوان یکم ارتش بود و سه سال اول تمام وقت در پادگان ارتش بود اما حرفه پزشکی را بسیار دوست داشت. و برای رسیدن به خواسته‌اش تلاشهای خستگی‌ناپذیر داشت زمانی که او دانشجوی سال آخر پزشکی بود وقتی متوجه تشکیل انجمن دانشجویان دانشگاه تهران شد خودش را به آن رساند به‌طور فعال در آن انجمن مشغول به کار شد. با تغییرات انجمن به بخش امداد محلات منتقل شد بعد از ۳۰ خرداد با روحیه بسیار بالا و جسور به فعالیتش ادامه داد و در اواخر شهریور ۶۰ دستگیر و در زندان اوین در زیر شکنجه به‌شهادت رسید. پدرش با شنیدن خبر اعدام او بسیار قوی و با روحیه بالا برخورد کرد. دکتر حسن ارفع به‌رغم این‌که در ارتش فعالیت داشت اما به هنگام اعدام در هیچ رسانه‌یی از او اسم نبردند و بدون اطلاع به خانواده داغدارش او را به‌طور مخفیانه اعدام کردند بعدها خانواده‌اش با تلاش بسیار قبر فرزندشان حسن را در در قطعه شماره ۸۵ بهشت زهرا پیدا کردند.

دکتر حسن ارفع در ساعاتی قبل از شهادت و در زیر شکنجه یک وصیت نامه برای خانواده‌اش می‌نویسد. او بدین شکل راه حق که همان راه صابران است خاطرنشان می‌کند.

”به نام خدا

انا الله و انا الیه راجعون

ضمن عرض سلام به پدر و مادرم (حاجی خانم) و تمامی کسانی که دلشان برای مردم می‌طپد و پی خدا را دارند.

قبل از هر چیز از زحمات تمام افرادی که در سلامت روحی و جسمی من نقش داشته‌اند تشکر می‌کنم از خاله و حاجی خانم به‌خاطر زحماتشان تشکر می‌کنم. هرکس کوچکترین تکه و خاطره‌ای از من دارد...

امر مهمی که می‌خواستم استفاده از چیزهایی است که تا به‌حال بدون توجه مانده بود و آن قرآن کریم و نهج‌البلاغه و صحیفه... است. تطمئن الله بذکر الله قلوبهم.

از طرفی صبر پیشه کنید. که خدا صابرین را دوست دارد. اشهد ان‌لااله‌الاالله و اشهد ان محمد رسول‌الله و اشهد ان امیر المومنین امیر ولی الله.

حسن ارفع

دکتر حسن به‌عنوان یک دکتر ارتشی و مردمی، نامش را در دفتر زرین مقاومت ایران این‌گونه به ثبت می‌رساند.

یادش جاودان و راهش نوری در برابر همرزمان و همکارانش

 

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/bbee88ed-2529-4eb9-bb24-3dfbc7818e75"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات