728 x 90

با یاد مجاهد شهید عباس عطاپور علوی

مجاهد شهید عباس عطاپور علوی
مجاهد شهید عباس عطاپور علوی

محل تولد: تهران
شغل: دانشجوی مهندسی
سن: 26
تحصیلات: دانشجو
محل شهادت: تهران
تاریخ شهادت: 13-12-1360
محل زندان: -

زندگینامه شهید


مجاهد شهید عباس عطاپور در سال۱۳۳۴ در خانواده‌ای متوسط در تهران به دنیا آمد، تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تهران بپایان رساند.

او از سال چهارم دبیرستان، با شرکت در جلسات سیاسی ــ مذهبی اولین گامها را در جهت کسب آگاهیهای سیاسی و شروع فعالیت‌های انقلابیش برداشت.

عباس در سال۵۳ وارد دانشگاه شد و در رشتهٔ مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی (شریف) تحصیلاتش را ادامه داد.

او با استفاده از امکانات موجود در محیط دانشگاه، به برقراری ارتباط و تماس با سایر دانشجویان مبارز پرداخت و در فعالیت‌های دانشجویی و حرکات اعتراضی آنان برعلیه رژیم شاه خائن به‌طور فعال شرکت نمود.

او به کمک تنی چند از دوستان مبارزش در محله‌ای که سکونت داشت، کتابخانه‌یی دایر کرد و ضمن آشنا کردن جوانان محل با مسائل اجتماعی و سیاسی و تشویق آنان به مطالعهٴ کتابهای انقلابی و سیاسی آنها را با مسائل مبارزاتی آشنا می‌کرد.

مجاهد شهید عباس عطاپور در اردیبهشت۵۵ توسط مزدوران رژیم شاه دستگیر شد و پس از تحمل شکنجه‌های زیاد به ۲سال زندان محکوم گردید. او در زندان با مجاهدین خلق ارتباط برقرار کرد و از آن پس در رابطهٔ نزدیک با سازمان قرار گرفت.

عباس در مدتی که در زندان بود توانست با فرا گرفتن آموزشهای سیاسی ــ ایدئولوژیک و همآهنگ ساختن خود با مناسبات انقلابی و تشکیلاتی، پروسهٔ رشد و ارتقاء را سریعاً طی کند و صلاحیت و شایستگی خود را به‌خوبی نشان دهد.

پس از آزادی از زندان در سال۵۷، برادر مجاهد عباس عطاپور همگام با دیگر خواهران و برادران مجاهدش، فعالانه در جریان قیام خلق بر علیه رژیم دیکتاتوری شاه شرکت جست.

پس از پیروزی قیام در بخش کارگری سازمان به فعالیت پرداخت، او در این دوران با رفتن به کارخانجات و ایجاد ارتباط با کارگران محروم، آنان را با آرمانهای رهائیبخش مجاهدین آشنا می‌نمود.

 

عباس از قاطعیت انقلابی و جدیت و پشتکار در انجام مسئولیتهای محوله برخوردار بود، وی در سال۵۹ جزو مسئولان شورای نهاد کارگری سازمان بود و مسئولیت چند شاخهٔ کارگری به او واگذار شد.

عباس در بسیاری از مراسم و تظاهرات سازمان، فرماندهی واحدهایی از میلیشیا را به‌عهده داشت، از جمله در جریان میتینگ عظیم امجدیه در خرداد ۵۹، فرماندهی حفاظت از درب ورودی استادیوم و دفع تهاجمات چماقداران و پاسداران مزدور را عهده‌دار بود، و به‌گونه‌یی درخشانی مسئولیتش را به انجام رساند.

پس از انتقال به بخش حفاظت در اواخر سال۵۹، با تمام قوا و با پشتکار و جدیت، به انجام مسئولیتهای محوله پرداخت.

پس از ۳۰خرداد مسئولیت او در این بخش، دقت، هوشیاری، قاطعیت و نیز فداکاری خاصی را نیاز داشت. عباس در کنار تمام وظائف و مسئولیتهایی که به‌عهده داشت، با احساس مسئولیت و تیزبینی خاص خود، در جهت ارتقاء روابط درونی پایگاه و به‌خصوص افراد تحت مسئولیتش تلاش می‌کرد، و روحیهٔ شاداب و پر نشاطش تاثیرات بسیار مثبتی بر سایر همرزمانش می‌گذاشت.

مجاهد شهید عباس عطاپور در بخش حفاظت نیز هم‌چون مسئولیتهای قبلیش، به‌خوبی قابلیتها و ویژگیهای انقلابی خود را آشکار ساخت، و به‌عنوان یکی از فرماندهان لایق بخش حفاظت مسئولیتهای متعددی را عهده‌دار گردید.

سرانجام در ۱۳ اسفندماه ۶۰ پس از نبردی نابرابر با پاسداران ظلمت و تباهی خمینی قهرمانانه جان باخت و در مسیر رهایی خلق و تحقق اهداف انقلابی و توحیدی مجاهدین و بهمراه تنی چند از همزمانش از جمله ۲تن از اعضای خانوادهٔ شهید مصباح (مجاهدین شهید محمد و رقیه مصباح) بشهادت رسید.

یادش گرامی باد

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


 

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/f40f34c3-2c05-4bd1-8766-495d2be03116"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات