728 x 90

گرامی باد خاطره مجاهد سربه‌دار عباس آذری

مجاهد شهید عباس آذری
مجاهد شهید عباس آذری

محل تولد: تربت حيدريه
شغل: -
سن: 35
تحصیلات: -
محل شهادت: مشهد
تاریخ شهادت: 0-5-1367
محل زندان: -

مختصری از زندگی مجاهد شهید عباس آذری
شهید عباس آذری در شهریور سال ۱۳۲۸در شهرستان تربت حیدریه در یک خانواده مذهبی متولد شد. دوران تحصیل خود را در همین شهر تا اخذ دیپلم فنی گذراند و پس از آن وارد هنرستان عالی راه‌آهن شد. در سال ۱۳۵۰از این هنرستان فارغ‌التحصیل و در راه‌آهن سراسری مشغول به کار شد. حدود سه سال بعد یعنی سال ۱۳۵۳با سازمان آشنا شده و در رابطه با سازمان قرار گرفت. در سال ۱۳۵۶و با اوج گیری جریانات انقلاب به‌طور مؤثردر این زمینه فعالیت می‌کرد به گونه‌یی که در تابستان ۱۳۵۷در شهرستان ازنا چند بار از سوی ساواک احضار و مورد بازجویی قرار گرفت.
پس از پیروزی انقلاب بین سالهای ۵۹تا ۶۰رئیس حوزه راه‌آهن نقاب در منطقه جوین بود و ایستگاههای سنخواست، جوین، نقاب، اسفراین و بیهق تحت مسؤلیت او بودند. عباس هم‌چنین مسؤل تشکیلات هواداران سازمان در مناطق یاد‌شده بود. او با استفاده از موقعیت شغلیش در توزیع نشریه سازمان در مناطق یاد شده فعالیت میکرد، هر هفته نشریه سازمان را در ایستگاه نقاب از قطار تحویل می‌گرفت و برای توزیع نشریه در میان مردم به هواداران سازمان تحویل می‌داد.
عباس در تیرماه ۱۳۶۰از طریق گزارش عوامل بسیج در راه‌آهن به اتهام هواداری از سازمان دستگیر شد ولی از آنجاییکه رژیم از او اطلاعات چندانی نداشت در سال ۱۳۶۳از زندان مشهد آزاد گردید. در همین سالها بود که برادر کوچکترش (محمد ابراهیم) به همراه همسر و فرزند نوزادش در مشهد در درگیری با پاسداران خمینی به‌شهادت رسیدند. عباس پس از آزادی به راه‌آهن بازگشت و در ایستگاه تبریز مشغول به‌کار شد. در این دوران هم‌چنین به فعالیت‌های خود در جذب جوانان ادامه داد. در سالهای ۶۵و ۶۶از تبریز به یزد منتقل شد.
این این انتقال همزمان بود با ورود رهبری سازمان به عراق و تأسیس ارتش آزادی‌بخش ملی، این وضعیت برای عباس زمینه‌یی را فراهم کرد تا بتواند در امر سازماندهی و انتقال هواداران سازمان به منطقه و پیوستن به ارتش آزادی‌بخش تعدادی از هواداران را به سازمان وصل کرده و به منطقه اعزام نماید. در سال ۶۶فعالیت‌های عباس به‌صورت نامعلومی لو رفت و توسط وزارت اطلاعات رژیم دستگیر و روانه زندان شد. سر انجام مجاهد قهرمان عباس آذری در جریان قتل‌عام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷به عهد خود با خدا و خلق وفا کرد و توسط هیأت مرگ خمینی جلاد سربدار شد.
روحش شاد و یادش گرامی باد... !