728 x 90

با یاد مجاهد شهید کاظم باقرزاده رفسنجانی

مجاهد شهید کاظم باقرزاده رفسنجانی
مجاهد شهید کاظم باقرزاده رفسنجانی

محل تولد: مشهد
شغل: تاجر
سن: 51
تحصیلات: متوسطه
محل شهادت: کرمانشاه
تاریخ شهادت: 5-5-1367
محل زندان: -

زندگینامه شهید


مجاهد شهید کاظم باقرزاده در سال۱۳۱۶ در مشهد چشم به جهان گشود. پس از طی دوره تحصیلات ابتدایی و متوسطه وارد کار تجارت شد، و سپس به تأسیس یک مؤسسه تولیدی به نام مرغک اقدام کرد.

این مؤسسه در اثر مدیریت کاظم پس از مدت کوتاهی به یک گروه تولیدی صنعتی شامل چند کارخانه مستقل تولیدی تبدیل شد، که بعدها او آن را با تمامی سرمایه‌اش وقف مبارزه برای آزادی کرد.

از جمله برادران او که عضو سازمان مجاهدین بودند مجاهد قهرمان قاسم باقر زاده از کادرهای برجسته سازمان بود، که در دوازده اردیبهشت همره با فرمانده والامقام محمد ضابطی در نبرد با پاسداران به‌شهادت رسید.

تمامی تلاش این شهید بزرگوار یاری رساندن به مجاهدین بود و از ابتدای روی کار آمدن خمینی تمامی امکانات و دارایی‌هایش را در اختیار مجاهدین گذاشت.

کاظم در سال۶۰ به عضویت شورای ملی مقاومت درآمد، عشق و ایمان او به آزادی و به آرمانهای رهایی‌بخش مجاهدین، او را بیش از‌ پیش شیفته تلاش و فدا کاری هر چه بیشتر در راه مجاهدین و رهبری آن می‌کرد.

مجاهد قهرمان کاظم باقرزاده در تاریخ ۲۴مرداد۶۵ طی نامه‌یی نوشت: «زندگی راحت و بی‌دغدغه خاطر در کنار همسر و فرزندان، ارزانی کسانی باد که غایت هستی و بودن را همین می‌دانند و برای دست یافتن به آن به هر ذلت و خواری هم تن می‌دهند. ولی برای مجاهد خلق آن هم در مقابله با خمینی، که نسل و ملتی را با اعمال بالاترین درجه ظلم و جنایت به بند کشیده است گاه آرام و راحت در کنار همسر و فرزندان بودن نیست، چرا که ما هرگز خیال راحت و سامان نمی‌کنیم».

 

شهید والامقام کاظم باقرزاده به‌رغم سن زیاد، بارها با اصرار تقاضای شرکت در نبردهای ارتش آزادی علیه دشمنان خلق و میهن را می‌نمود.

سرانجام روز آزمایش بزرگ فرا رسید و مقاومت ایران و ارتش آزادیبخش ملی ایران در کار خلق حماسه‌ای کبیر و عقیدتی یعنی فروغ جاویدان شد، و مجاهد وارسته کاظم باقرزاده با شوری وصف‌ناپذیر در این عملیات شرکت کرد.

یکی از همرزمان او در گزارش از صحنه نبرد نوشته است: «در تنگه چهار زبر، صبح روز چهارشنبه همراه مجاهد شهید هومن پیرنژاد به سمت تنگه حرکت می‌کردیم، در مسیر راه شهید کاظم باقرزاده را دیدیم که پهلویمان آمد... . گفت من هم با شما می‌آیم زمانی که روحیه شاداب و ایمان قوی کاظم باقرزاده را می‌دیدم صدها و صدها بار انرژی می گرفتم و ایمانم را محکمتر می‌کردم.

به‌طور مشخص من برادر مجاهد کاظم باقر زاده را نمی‌شناختم، ویک لحظه به شهید باقر زاده خیره شدم و گفتم او با این سن و سال، از روحیه جنگیدن خیلی قوی برخوردار می‌باشد.

در حین پیشروی پابه پای ما می‌آمد و می‌دوید بدون این‌که خستگی از خود نشان بدهد، مثل شیر می‌غرید و به پیشروی ادامه می‌داد زمانی که رژیم خمپاره‌باران می‌کرد هیچ مانعی نمی‌توانست مانع از پیشروی این شیر مرد بشود».

در ادامه این رزم حماسی و پرشکوه شهید والامقام کاظم باقرزاده در بزرگترین و حماسی‌ترین نبرد ارتش آزادی، یعنی عملیات کبیر فروغ جاویدان عاشقانه شرکت کرد، جانانه جنگید و قهرمانانه به‌شهادت رسید و به جاودانه فروغها پیوست.

در اولین اجلاس شورای ملی مقاومت بعد از فروغ جاویدان برادر مجاهد مسعود رجوی در گرامی‌داشت خاطره این شهید گفت: «چنانکه اطلاع دارید شهیدمان آقای باقرزاده، با پافشاریی و اصرار خاص خودش در کنار دیگر اعضای شورا و رزمندگان ارتش آزادیبخش در عملیات بزرگ فروغ جاویدان شرکت کرد، ازابتدا تا انتها، از ابتدا تا لحظه شهادت، فوق‌العاده پرنشاط، با تحرک وبا روحیه‌ای بسیار رزمنده بود.

تقریباً بعد از سقوط رژیم شاه، آقای باقر زاده که از آن قبل‌تر هم در خدمت جنبش انقلابی مسلحانه بود، با تمام توان و امکاناتش به‌طور تمام‌عیار آمادگی خودش رااعلام کر د و در این راه توسط دادستانی ضدانقلاب مورد تعقیب و پیگرد قرار گرفت چون که تمامی توش و توان خودش را در خدمت مبارزه انقلابی گذاشت.

دائم هم ایشان اصرار داشت که بتواند در صفوف اول نبرد شرکت بکند و این بار باز هم پس از پافشاری خیلی زیاد، در جایی که می‌خواست یعنی صفوف اول نبرد قرار گرفت و سرانجام د رسن پنجاه سالگی، فدا کردن جان و مال و عزیزان را به اوج رساند و همراه با سایر شهدای عملیات فروغ جاویدان، رهسپار جاودانگی و ابدیت شد.

برای مقاومت ایران چنانکه همه رفقا استحضار دارند مزید بر شرف و افتخار است که در روز گار تباهی‌ها، در روزگارانی که مفاهیم و ارزش‌ها به‌خاطر سلطه رژیم دجال و ضدبشری خمینی به زیر سؤال رفتند، وقتی‌که نفس مبارزه کردن و فدا زیر علامت سؤال رفته، پرچم مبارزه تمام‌عیار برای آزادی و استقلال و حاکمیت مردمی خلق در زنجیر را این شورا به دوش کشید».

 

وصیتنامه مجاهد شهید کاظم باقرزاده

بنام خدا به‌نام خلق خلق ایران

بنام مسعود و مریم

اناالله و انا الیه راجعون

این‌جانب کاظم باقرزاده متولد ۱۳۱۶ در روز فرخنده عید غدیر سال۱۴۰۷ هجری، در سلامت و آرامش کامل، هویت و معتقدات خو د را، تحت عنوان "وصیتنامه"‌مختصراً به شرح زیر مکتوب می‌کنم. ‌

به آرمان توحید ی مترقی و انقلابی اسلام، عمیقاً معتقد می‌باشم. شناخت این آرمان و مکتب را، مدیون سازمان مجاهدین خلق می باشم. این سازمان را تنها پرچمدار مکتب یکتاپرست مترقی و انقلابی اسلام در این مقطع از تاریخ اسلام می شناسم.

با تمام وجود به رهبری سازمان معتقد بوده و به آن عمیقاً عشق می‌ورزم، و خود را تا آخرین لحظه حیات، ذر همه شئون زندگی تابع فرمان او، که تنها طریق جلب رضایت پروردگاری است، می‌شناسم. خدای بزرگ را که نعمت شناخت این سازمان و این رهبری را به من ارزانی داشت بسیار سپاسگزارم.

از محتوای زندگی دوران قبل از درکم و پذیرش ایدئولوژی سازمان مجاهدین و رهبری آن و نیز از قصور در انجام تکالیف در طی دوران حاضر، بسیار متأسفم و از خداوند طلب آمرزش می‌کنم. ‌از قصور در حق والدین، همسر، فرزندان و نیز سایر ذوالحقوق، طلب بخشش دارم.

از پروردگار توانا مسئلت دارم من را شایسته‌ی آن قرار دهد تا خون خود را در راه تحقق آرمان مجاهدین، فدیه کنم.

درود بر رجوی

برقرار باد جامعه بی‌طبقه توحیدی

کاظم باقرزاده

۱۳۶۶/۵/۲۳

 

شهید والامقام کاظم باقرزاده با زندگی سراسر فدا و ایثار و با رزم و حماسه شورانگیزش به الگویی جاودان در کهکشان شهدای خلق قهرمان ایران بدل گـشت.

مجاهد شهید کاظم باقرزاده در نامه‌یی به برادر مجاهد مسعود رجوی و خواهر مجاهد مریم رجوی نوشت:

مسعود و مریم، رهبران عقیدتی‌ام

با یاد شما و اندیشیدن به شما که روز و شبم خالی از آن نیست، خود را با شهدا و اسرا و خلق ستمکشیده و دردمند ایران که شما نقطه وصل و تلاقی و اتکای همه آنها هستید، در پیوند و یگانگی می‌بینم. از احساس چنین رابطه‌ای با بیشمار قلبهای پاکی که به یاد شما، امید به شما و عشق به شما می‌طپد، از اندیشیدن به صعوبت و عظمت راهی که خلق قهرمان ما به رهبری شما پیموده است و نیز تصور دست آوردهایی که در کوتاه مدت و بلندمدت کسب خواهد کرد، غرق در شور و نشاط گردیده و اشک شوق می‌ریزم».

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/e36aaeb2-3cca-468d-a25e-51e4a91440e9"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات