728 x 90

با یاد مجاهد شهید حسین بارانی

حسین بارانی
حسین بارانی

محل تولد: بندر گناوه
شغل: شهردار گناوه - مهندس
سن: 40
تحصیلات: -
محل شهادت: کرج
تاریخ شهادت: 0-5-1367
محل زندان: -

زندگینامه و خاطره‌ای از حسین بارانی
«یکی از فالانژها برای این که او را خراب کند گفت: «او شهردار کمونیست است و چون کاندیدای انتخابات شده، این کارها را می‌کند که به او را ی بدهند». پیر مرد گفت:‌ «از قضا من به همین شهردار راُی می‌دهم؛ چون تا به‌حال بهتر از او انسانی ندیده‌ام».
مجاهد شهید حسین بارانی ۴۰ساله و متولّد روستای عباسی، در نزدیکی بندر گناوه در استان بوشهر بود. او تحصیلات خود را در رشته مهندسی راه و ساختمان به پایان رساند و در سالهای اول انقلاب شهردار گناوه بود. حسین کاندیدای مجاهدین برای انتخابات مجلس از بندر‌گناوه بود. سختکوشی و مایه‌گذاری و مردم دوستی از ویژگیهای چشمگیر او بود و حسین به‌خاطر این خصائل انسانی در گناوه زبان‌زد خاص و عام بود.
یکی از همبندان او در یادآوری خاطراتش از حسین در این باره می‌گوید: «شهرستان گناوه راه اصلی نداشت. حسین با جدیّت و پشتکاری انقلابی بهترین راه را برای آنجاساخت. مردم شهر هرگز چهره و خاطره شهردار محبوب خود را در روزی که باران شدیدی می‌بارید و سیل روان شده بود، فراموش نمی‌کنند. در آن روز حسین بیشتر از همه تقلا و کار می‌کرد و مثل سایر مردم با بیل خاک می‌ریخت تا مانع پیشروی سیل شود.
پیرمردی از بغل دستی‌اش سؤال کرد این فرد کیست که این همه تلاش می‌کند؟ یکی از فالانژها برای این که او را خراب کند گفت: «او شهردار کمونیست است و چون کاندیدای انتخابات شده، این کارها را می‌کند که به او را ی بدهند». پیر مرد گفت:‌ «از قضا من به همین شهردار راُی می‌دهم؛ چون تا به‌حال بهتر از او انسانی ندیده‌ام». یکی دیگر از همبندان او در گزارش خود نوشته است:
«سال ۶۵با حسین در یک بند بودیم. او بسیار شجاع بود. همبندهای ما از شهرستانهای مختلف و انواع گرایشهای سیاسی بودند. حسین با خوشرویی و انگیزه بالا مسایل سیاسی روز را برای آنها توضیح می‌داد. ارزیابی او از جنگ ضدمیهنی خمینی بسیار دقیق بود و با دیدی روشنگرانه اهداف عوامفریبانه و ویراگرانه جنگ را توضیح می‌داد. حسین در بسیاری از روزها روزه بود و با این کار اراده انقلابی خودش را صیقل می‌زد.
او مجاهدی مصمم و در تمام مدتی که با او بودم هیچ‌گاه تزلزلی در ارادهُ انقلابیش ندیدم. به همین سبب به راحتی و با قاطعیت به رژیم «نه» می گفت».
عاقبت مرداد ۶۷در زندان گوهردشت حلق‌آویز گردید.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات

با یاد مجاهد شهید حسین بارانی