728 x 90

با یاد مجاهد شهید معصومه برازنده

معصومه برازنده
معصومه برازنده

محل تولد: گچساران
شغل: -
سن: 23
تحصیلات: دبیرستان
محل شهادت: گچساران
تاریخ شهادت: 0-5-1367
محل زندان: -

 

زندگینامه شهید


بزرگترین مدال افتخار را برسینه معصومه آویخته بودندمنافقی (مجاهدی )که مأموریت بردن دیگران نزد رجوی را داشت 
معصومه برازنده، قاصدک رهایی بربالای دار با مدال افتخار 
مجاهد قهرمان معصومه برازنده درسال ۱۳۴۷ در شهرستان گچساران (دوگنبدان) متولد شد. او دانش‌آموز سال سوم
دبیرستان بود که دستگیر شد. او در سال۶۴ به‌اتفاق دو تن از دوستانش، به‌طور خودجوش، یک هسته‌‌مقاومت تشکیل داده بودند و برنامه‌های صدای مجاهد را ضبط و تکثیر و پخش می‌کردند.
معصومه سرشار از انگیزه‌های انقلابی، در ادامه‌‌فعالیتهای خود به‌منطقه‌‌مرزی رفت و نهایتا خود را به‌ارتش آزادیبخش رساند. او از زمره قاصدکان رهایی بود که دوبار به‌عنوان پیک سازمان به‌داخل رفت و نفراتی را همراه خود به‌ارتش آزادیبخش رساند. معصومه آخرین باری که راهی داخل برای اعزام نفرات به‌ارتش بود، گفت:
«خیلی انگیزه دارم تا نفر آخری را هم که باید بیاورم، سالم به‌این جا برسانم. حیف است این نسل از این رهبری محروم باشد». بار سوم، دژخیمان رژیم او را در مرز دستگیر کرده و بلافاصله به‌دوگنبدان منتقل نمودند. ۳ماه تمام زیر وحشیانه‌ترین شکنجه‌ها قرار داشت. ناخنهایش را کشیدند و براثر ضربات کابل انگشت کوچک پایش به‌کل منهدم شده بود. ولی قهرمان مجاهد خلق با روحیه‌یی رزمنده و مقاوم تمام شکنجه‌ها را تحمل کرد. کسانی‌که شاهد شکنجه‌های او بودند گفتند و نوشتند که معصومه در زیر سختترین شکنجه‌ها بازجویان و شکنجه‌گران خود را مسخره می‌کرد.
یک بار بازجویی از او پرسید فلانی را می‌شناسی؟ معصومه پاسخ داد آری. بازجو گفت حتما از مجاهدین است. معصومه بلافاصله با هوشیاری تمام گفت خواهر تو را هم می‌شناسم مگر او هم از مجاهدین است؟ بازجو که تیرش به‌سنگ خورده بود عقب نشست و دیگر چیزی نگفت.
معصومه تا آغاز قتل عامها هم‌چنان در معرض شکنجه‌های وحشیانه قرار داشت. او دیگر هیچ جای بدنش سالم نمانده بود. پشت و کمرش سراسر از آثار ضربات کابل مجروح بود و دیگر قادر نبود روی پاهایش راه برود و با کمک دستهایش خود را این سو و آن سو می‌کشاند.
عاقبت جلادان خمینی این مجاهد پرشور را با قساوتی شرربار در میدان اصلی شهر گچساران به‌دار آویختند و بر روی سینه‌اش تابلویی نصب کردند که بر روی آن نوشته شده بود: منافقی که مأموریت بردن دیگران نزد رجوی را داشت. دژخیمان هرگز نمی‌دانستند که به‌دست خود، بزرگترین مدال افتخار را برسینه معصومه آویخته بودند.

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


معصومه برازنده

معصومه برازنده

 

 

تصویر مزار شهید


 

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات

با یاد مجاهد شهید معصومه برازنده