728 x 90

با یاد مجاهد شهید مهدی بارگاهی (محمد سیروس عسکری)

مجاهد شهید مهدی بارگاهی (محمد سیروس عسکری)
مجاهد شهید مهدی بارگاهی (محمد سیروس عسکری)

محل تولد: شيراز
شغل: دانشجو
سن: 25
تحصیلات: دانشجوی فیزیک
محل شهادت: زاهدان
تاریخ شهادت: 11-10-1361
محل زندان: -

زندگینامه شهید


زندانی زمان شاه: ۵ سال از سال۵۲ تا ۵۷

نحوه شهادت: حمله به پایگاه و درگیری

مهدی بارگاهی در خانواده‌ای زحمتکش و محروم در سال۱۳۳۶ در شهر شیراز به دنیا آمد، او تنها فرزند خانواده بود که با مشکلات فراوان توانست تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همان شهر به پایان برساند. وی سپس در رشته فیزیک دانشگاه شیراز به ادامه تحصیل پرداخت.

مهدی با ورود به دانشگاه در سال۵۰ با مسائل سیاسی آشنا شد، و در جریان مبارزات و فعالیت‌های دانشجوئی، که متأثر از جنبش انقلابی و به‌ویژه حرکت انقلابی مجاهدین خلق بود، با سازمان آشنا گردید.

او ضمن مطالعه کتابها و جزوه‌های سازمان، بیش از‌ پیش با آرمانها و اهداف والای توحیدی مجاهدین آشنا شد.

از آن پس فعالیت‌های او هم‌چون دهها و صدها دانشجوی مبارز دیگر، در جهت حمایت از جنبش انقلابی و ترویج و اشاعه فرهنگ انقلابی مجاهدین در بین جوانان و دانشجویان بود.

مهدی به‌دنبال این فعالیت‌ها در هواداری از آرمان سازمان مجاهدین در سال۵۲ در اثر خیانت «احمدرضا کریمی» مزدور خائن و خودفروخته در رژیم شاه و خمینی دستگیر شد و زیر شدیدترین شکنجه‌های ساواک قرار گرفت. مهدی در برابر شکنجه با ضربات کابل و سایر شکنجه‌ها بر سر آرمانش ایستاد و با تحمل آنها از این مرحله سرفرازانه عبور کرد و سپس در بیدادگاههای شاه خائن به ۵سال زندان محکوم گردید.

وی در زندان در ارتباط مستقیم با مجاهدین توانست از آموزشهای آنان بهره گیرد و به یک کادر آزموده تبدیل شود.

‌مهدی در سال۵۷ بر اثر قیام قهرمانانه مردم ایران علیه نظام شاهنشاهی مانند سایر مجاهدان از زندان آزاد شد و به شهر زادگاهش مشهد رفت.

قبل از پیروزی انقلاب مهدی به جهرم رفت و همراه با مجاهدین شهید نبی معظمی و عزیز چرخ انداز و… سهم به‌سزایی در برگزاری اعتراضات و تظاهرات مردمی در این شهرداشت.

پس از پیروزی انقلاب مهدی در ستاد سازمان در شیراز مشغول فعالیت شد، و تا اوایل سال۶۰ که به تهران آمد از مسئولان بخش اجتماعی و نهاد محلات شیراز بود.

یکی از مسئولیتهای مهدی در ستاد شیراز، برگزاری کلاس‌های آموزشی برای میلیشیا و هواداران سازمان بود که با تسلط کامل به تشریح و آموزش نقطه نظرها و دیدگاهها ی سازمان می‌پرداخت.

وی در اواخر سال۵۹ به تهران منتقل و در ارتباط با بخش شهرستان مشغول به‌فعالیت شد.

پس از ۳۰خرداد سال۶۰ مهدی نیز هم‌چون دیگر خواهران و برادران مجاهدش پذیرای مسئولیتهای نوین انقلابی خود شد.

او از تابستان۶۰ به همدان رفت و در ارتباط با تشکیلات همدان به فعالیت پرداخت، درمهرماه ۶۱ به استان خراسان منتقل شد و در شهرهای مختلف آن استان مسئولیتهای مختلفی به‌عهده داشت.

وی در تمامی مراحل فعالیت انقلابی خود همواره از شور و احساس مسئولیت خاصی برخوردار بود و صفا و صمیمیت و عواطف انقلابی‌اش زبان‌زد تمامی یاران و همرزمانش بود.

سرانجام مهدی بارگاهی قهرمان در دیماه سال۱۳۶۱ هنگامی که برای انجام مأموریتی به زاهدان رفته بود، در جریان حمله مزدوران خمینی دجال به یکی از پایگاههای مقاومت، پس از یک درگیری حماسی با پاسداران تباهی به‌شهادت رسید.

یادش گرامی باد و راهش پر رهرو باد

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


 

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/b86af786-614c-46cd-a5ad-a478cb88d6bf"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات