728 x 90

با یاد مجاهد شهید رضا بیات

مجاهد شهید رضا بیات
مجاهد شهید رضا بیات

محل تولد: زنجان
شغل: کارگر - فارغ التحصیل- دبیر
سن: 27
تحصیلات: دانشجو انستیتو تبریز (فوق دیپلم)
محل شهادت: تبریز
تاریخ شهادت: 10-9-1360
محل زندان: -

زندگینامه شهید


زندانی زمان شاه: ۱۳۵۲ / ۱سال

نحوه شهادت: درگیری با پاسداران و با انفجار نارنجک در میان گله پاسداران بشهادت می‌رسد

مجاهد شهید رضا بیات اهل زنجان در یک خانواده زحمتکش کارگری بدنیا آمد. در دوران کودکی پدرش را از دست داد. در همان دوران دبیرستان در اکثر جلسات مذهبی و هیئتهای گوناگون تفسیر قرآن و غیره شرکت داشت و به‌علت داشتن خلوص و صداقت و ایثار، اطرافیان و همکلاسی‌هایش مجذوب وی می‌شدند، وی هم‌چنین مدتی در حوزه زنجان درس طلبگی می‌خواند.

بعد از شروع مبارزه مسلحانه و دستگیری ۹۰درصد اعضا و صددرصد مرکزیت در سال۱۳۵۰ و هم‌چنین علنی شدن نام پرافتخار سازمان مجاهدین در میان مردم، رضا و دوستانش با توجه به خشم و کینی که نسبت به سلطنت شاهنشاهی به‌عنوان عامل بدبختی مردم داشتند، تحت تأثیر این جریان انقلابی، محافلشان به‌طور کیفی تغییر کرد و سمت و سوی سیاسی و انقلابی به خود گرفت.

رضا بعد از اخذ دیپلم وارد انستیتوی زنجان گردید و در تشکل دانشجویان مبارز سهم به‌سزایی ایفا کرد. تشکلی مبارزاتی که کم کم در کل شهر زنجان به‌خصوص غرب شهر، به همت رضا راه افتاد.

وی به‌دلیل همین فعالیت‌ها در سال۵۲ همراه چند نفر از همرزمانش توسط مزدوران شاه خائن دستگیر شد و بعد از تحمل شکنجه‌های فراوان به یک‌سال زندان محکوم گردید. دوران زندان برای رضا محل آموزش جدیدی از مبارزه اصولی علیه دیکتاتوری حاکم بود.

بعد از اتمام دوران محکومیت، رضا با پشتکار بالا و تجاربی که به دست آورده بود، همراه با مجاهد شهید فرج الله ارغوانی اقدام به برپایی کلاسهای آموزشی نیمه مخفی و مخفی در هنرستان و در خانه‌های مختلف شهر زنجان نمود که در بالا بردن سطح آموزش سیاسی ـ مبارزاتی جوانان پرشور و اقدامات عملی آنها علیه سلطنت دیکتاتوری شاه نقش به‌سزایی ایفا کرد. رضا و یاران مبارزش در برگزاری اعتصابات و تظاهرات و ترتیب دادن نمایشگاههای مختلف برای افشاء جنایات شاه خائن فعال و نقش مؤثر داشتند. بر اثر این آموزشها بسیاری از شاگردان رضا که درس فداکاری و صداقت را از او آموخته بودند راه مجاهدین را برگزیدند و تعداد بیشماری از این مجاهدین در فاز نظامی به‌دست جلاد خون آشام، خمینی دجال به‌شهادت رسیدند.

رضا بعد از اخذ دیپلم در کارخانه کبریت سازی زنجان به کارگری پرداخت و در تشکل و بالابردن فرهنگ سیاسی آنها نقش ویژه‌یی داشت. کارگران به‌عنوان یک چهره حامی کارگر، روی او حساب می‌کردند.

در جریان قیام بیشترین مسئولیت بر دوش رضا و همرزمانش بود. بعد از انقلاب فعالیت‌هایش را همراه با همرزمانش در جنبش ملی مجاهدین زنجان ادامه داد و مسئولیت بخشی از کلاسهای آموزشی برعهدهٔ رضا بود.

رضا که از انگیزه مبارزاتی بالایی برخوردار بود در سال۵۹ به ستاد سازمان در تبریز منتقل گردید و فعالیت‌های انقلابی خود را آنجا ادامه داد.

از ویژگیهای وی تواضع، ایثار و صداقت بود که روی همه کسانی که حتی یکبار با وی برخورد می‌کردند تأثیر مثبت می‌گذاشت.

نهایتا رضای قهرمان در آذرماه سال۶۰ حین تردد برای اجرای یک قرار مورد شناسایی یک خائن و مزدوران سپاه قرار گرفت که در جا وی را به رگبار بستند. رضا سریع از ماشین پایین پریده و پشت آن سنگر گرفت و با اسلحه‌ای که همراه خود داشت چندین نفر از مزدوران را به هلاکت رساند و آنگاه که فشنگهایش تمام شده بود ضامن نارنجک خود را در میان مزدوران که، دسته‌جمعی به‌سوی وی یورش برده بودند کشیده و منفجر می‌کند و در حالی‌که خود به‌شهادت می‌رسد چندین نفر از مزدوران دشمن را نیز به هلاکت می‌رساند.

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.

 

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/fb04922a-bc09-4754-af2d-5837ac27d418"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات