728 x 90

با یاد مجاهد شهید پیمان بازرگان

مجاهد شهید پیمان بازرگان
مجاهد شهید پیمان بازرگان

محل تولد: تهران
شغل: سرمهندس, فوق ليسانس
سن: 31
تحصیلات: -
محل شهادت: کرمانشاه
تاریخ شهادت: 0-6-1367
محل زندان: -

من اینجا ریشه در خاکم.

من اینجا روزی آخر از ستیغ کوه، چون خورشید

سرود فتح می‌خوانم،

و می‌دانم

تو روزی باز خواهی گشت!

پیمان در سال ۱۳۳۶ در تهران چشم به جهان گشود. ۸ ساله بود که همراه با خانواده‌اش به لندن رفت و در همانجا تحصیلاتش را به پایان برد. به‌دلیل فعالیت سیاسی اقوام نزدیکش از جمله مجاهد شهید منصور بازرگان

خیلی زود با سازمان مجاهدین خلق ایران آشنا شد.

پس از سی خرداد سال ۶۰ فعالیت حرفه‌یی خود را با انجمن دانشجویان مسلمان انگلستان آغاز کرد؛ تا خرداد سال ۶۵ در بخش نشریه ایران لیبراسیون و روابط بین‌المللی مجاهدین در لندن و پاریس کار کرد. بعد از موافقت با تقاضای او مبنی بر اعزام به منطقه مرزی به صفوف رزمندگان آزادی پیوست.

او در همان زمان نوشته بود:

«... انشاالله هر چه زودتر خشم انباشته‌ام نسبت به ارتجاع و ضدخلق را توسط رگبار مسلسل ستم سوزم بر سر و روی پاسداران تباهی جاری سازم».

این آرزوی پیمان در نبرد حماسی فروغ جاویدان روز چهارشنبه ۵مرداد ۶۷ محقق شد؛ آنجا که به‌عنوان فرمانده دسته در گردان ادوات با آتشباری بی‌امان، یک لحظه به دشمن مهلت نداد...

در این روز خروجی اسلام‌آباد، پس از حمله جنایتکارانه پاسداران خمینی، به نبردی تن به تن بین مجاهدین و پاسداران تبدیل شد و پیمان این بار هم در آخرین برگ زندگی به پیمانش با خدا و خلق پاسخ داد و در خاک مهین جاودانه شد.

«... پس از سال‌ها جدایی از خلق محرومم، بالاخره از طریق پیوستن به مجاهدین خلق ایران با آن مجدداً پیوند خوردم... انقلاب ایدئولوژیک ... به من جسارت و قدرت برداشتن گامهای هر چه بیشتر در این مسیر را داد و مانند تمامی خواهران و برادرانم مرا ثابت قدم‌تر و مستحکمتر در این راه کرد. برایم بزرگترین افتخار است که خود را به‌عنوان فدیهٔ ناچیزی در زیر پرچم اسلام محمدی و حسینی که مسعود و مریم برافراشتند فدا بکنم».

قسمتی از وصیت نامه مجاهد شهید پیمان بازرگان ۲۱ اردیبهشت ۶۶

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات

با یاد مجاهد شهید پیمان بازرگان