728 x 90

با یاد مجاهد شهید حمید رضا بکایی

مجاهد شهید حمید رضا بکایی
مجاهد شهید حمید رضا بکایی

محل تولد: تهران
شغل:
سن: 30
تحصیلات: فوق دیپلم
محل شهادت: کرمانشاه
تاریخ شهادت: 5-5-1367
محل زندان: -

زندگینامه شهید


حمیدرضا متولد سال۱۳۳۷ و اهل تهران بود.

سال ۵۷ به زندان شاه افتاد و در ارتباط با مجاهدین قرار گرفت و پیوندی عمیق با آنان برقرار کرد، پس از آزادی از زندان در فاز سیاسی در بخش روابط خارجی قرار گرفت.

با آغاز مبارزه مسلحانه، در قسمت ارتباطات سازمان با خارج کشور فعالیت داشت و نقش ارزنده‌ای در وصل ارتباط بین تشکیلات سازمان در داخل و خارج کشور داشت.

حمیدرضا اواخر سال۶۱ به فرانسه رفت و در دفتر مرکزی مجاهدین در پاریس مشغول به فعالیت شد. مدتی هم مسئول روابط بین‌المللی تشکیلات مجاهدین در انگلستان، آلمان و ایتالیا بود.

برای افشای رژیم و معرفی مقاومت با بسیاری از رهبران احزاب و سندیکاها، دولتمردان و نمایندگان پارلمانهای اروپایی دیدار کرد، اما قلب این مجاهد پرشور همیشه برای شرکت در نبرد رودر رو با دشمن می‌تپید.

در آستانه عملیات فروغ جاویدان، به آرزویش دست یافت و با شادابی و لبخند همیشگی که از خصوصیات بارز او بود به میدان رزم شتافت.

حمیدرضا در موضع فرمانده یکی از تیپهای رزمی، تهاجمات سنگینی را علیه دشمن سازمان داد و خود در یکی از درگیریها قهرمانانه به‌شهادت رسید.

یکی از رزمندگان در خاطره‌اش نوشته:

«... کم کم داشت صبح می‌شد و سپیده می‌زد که فرمان درهم شکستن کمین دشمن به ما ابلاغ شد. وقت خداحافظی با امیر حسین (نام تشکیلاتی حمیدرضا) فرا رسیده بود.

می‌دانستیم که درگیری سخت و خونینی خواهیم داشت، همدیگر را در آغوش گرفتیم و حسابی بوسیدیم.

در آن لحظات سنگین دیدن امیرحسین و لبخندهای همیشگی که بر چهره خسته‌اش داشت، چقدر برای همه ما انگیزاننده بود، او به همراه تعدادی دیگر از بچه‌ها در همان درگیری شهید شد. . ». .

یاد و نام این فرمانده دلاور تا روز آزادی از یادها نخواهد رفت.

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/18f89b5b-d383-4941-8acb-1ca003287640"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات