728 x 90

با یاد مجاهد شهید امیر (رضا) بزرگانفرد

مجاهد شهید امیر (رضا) بزرگانفرد
مجاهد شهید امیر (رضا) بزرگانفرد

محل تولد: تهران
شغل: همافر نیروی هوایی
سن: 31
تحصیلات: -
محل شهادت: تهران
تاریخ شهادت: 27-4-1361
محل زندان: -

زندگینامه شهید


مجاهد شهید رضا بزرگانفرد در سال۱۳۳۰ در خانواده‌ای محروم در جنوب شهر تهران بدنیا آمد.

دوران تحصیلات ابتدایی و متوسطه را همراه با اشتغال به کارهای سنگین و طاقت‌فرسا به‌منظور تأمین هزینه‌ی تحصیلی خود با مشقت بسیار پشت سر گذاشت.

او که از دانش آموزان ممتاز بود در سال۴۹ پس از موفقیت در امتحانات ورودی وارد رشته فنی همافری در نیروی هوایی گردید.

رضا با استعداد و پشتکاری که داشت در مرکز آموزشهای نیروی هوایی نیز به‌عنوان شاگرد ممتاز شناخته شد و دوبار در سال‌های ۵۱و۵۳ برای دیدن دوره تخصصی به آمریکا اعزام گردید.

مجاهد شهید رضا بزرگانفرد که از کودکی طعم رنج و محرومیت را چشیده و با گوشت و پوست خود آن را لمس کرده بود، در برخورد با مسائل پیرامون خود و از جمله مشاهده‌ی نابرابریها و تبعیضات گوناگون در محیط ارتش انگیزه مقاومت و مبارزه بر علیه رژیم شاه خائن هر روز در او قوی‌تر می‌شد.

مطالعه‌ی کتابها و نشریه‌های مترقی و انقلابی، دانش سیاسی و اجتماعی او را بالا می‌برد و رضا در سال۵۶ به آثار و نشریات سازمان دست یافت، و با عشق و اعتقادی عمیق نسبت به آرمانها و اهداف مجاهدین، در صدد برقراری رابطه با سازمان بر آمد.

در زمان اوجگیری قیام خلق بر علیه دیکتاتوری شاه، مجاهد شهید رضا بزرگانفرد نیز جزو اولین پرسنل نظامی انقلابی بود که به موج خروشان انقلاب خلق پیوست و در این راه از هیچ فدا کاری و جانبازی دریغ نکرد.

یکبار در زیر رگبار مسلسل مأموران حکومت نظامی با چند تن از همکارانش، راهپیمایی گسترده‌یی را با شرکت پرسنل نظامی در میدان آزادی ترتیب داد.

به‌دلیل فعالیت‌های رضا نام وی نیز جزو لیست ۳۰۰نفره‌ای قرار گرفت که رژیم ضدبشری شاه قصد دستگیری و اعدام آنان را داشت، که رضا از آن پس دیگر در محل کار خود حضور نیافت.

روز ۱۹بهمن۵۷ و در جریان مقاومت قهرمانانه‌ی نیروی هوایی در برابر مزدوران گارد شاه، رضا بلافاصله بعد از اطلاع از این جریان، به‌همراه مردم به کمک یاران خود شتافت و فعالانه در نبردهای خیابانی شرکت جست.

 

تشکیل ستادهای علنی سازمان پس از پیروزی قیام، این امکان را برای رضا فراهم ساخت که بتواند بطور مستقیم با سازمان رابطه برقرار نماید.

او آرمانها و خواسته‌های انقلابی خود و مردمش را در اهداف سازمان‌یافته بود، از این‌رو با جان و دل در جهت اشاعه و ترویج مواضع انقلابی و توحیدی سازمان تلاش می‌کرد.

او بر اساس رهنمود انقلابی ”تشکیل شوراها “فعالیت گسترده‌یی را در پایگاه یکم آغاز کرد و از جانب همافران قسمت خود برای نمایندگی در شورای پایگاه انتخاب گردید اما کارشکنیهای عناصر مرتجع و مزدور خمینی، مانع از راهیابی او به شورا شد.

در تابستان سال۵۸ رضا بهمراه دو تن دیگر از همکاران مجاهدش، مسؤلیت انتشار یک نشریه هفتگی نظامی را در سطح نیروی هوایی به‌عهده‌ گرفتند. ”ارتش مردم“ نام نشریه‌ای بود که آنها با تلاش بسیار موفق به چاپ و انتشار آن در پایگاه یکم شکاری و توزیع آن در پایگاههای نیروی هوایی گردیدند.

رضا یکی از اتاق های فرماندهی گردان الکترونیک را به دفتر نشریهی ”ارتش مردم“ تبدیل کرده بود.

جمع‌آوری تدارکات و امکانات نایاب و تکثیر و... به کمک هواداران نظامی صورت گرفته بود. در اثر تلاش بی‌وقفه‌ی رضا و یارانش”گردان الکترونیک “از سوی پرسنل با لقب ”گردان آزادی“ مشهور شده بود.

با افزایش فشارهای ارتجاعی رژیم، فعالیتهای رضا و سایر پرسنل نظامی مجاهد نیمه مخفی در آمد.

در جریان تحصن ۷روزه پرسنل نیروی هوایی در مسجد دانشگاه رضا نقش بسیار فعالی داشت.

از آنجا که رضا محبوبیت فوق‌العاده‌ای در میان پرسنل نظامی داشت، مزدوران رژیم جرأت دستگیری او را بدون بهانه و توجیه مناسب نداشتند، لذ دو نفر از ساواکیهای سابق و جاسوسان سیاسی-ایدئولوژیک را مأمور کرده بودند تا دائماً او را زیر نظر داشته و در لحظه مناسب اقدام به دستگیری او کنند.

مجاهد شهید رضا بزرگانفرد به همراه دیگر پرسنل نظامی هوادار سازمان در اردیبهشت‌ماه ۶۰ در چندین نوبت تظاهراتی علیه تجدید آزادیها و افزایش اختناق، در محوطه‌ی ”گردان نگهداری“ برگزار کردند. روز ۲۸خردادماه پس از نوشتن وصیت‌نامه‌های خود. تظاهراتی پرشوری را در محوطه‌ی گردان الکترونیک به راه انداختند.

به‌دنبال این تظاهرات، رضا و چند تن دیگر از پرسنل نظامی هوادار مجاهدین رسماً تحت تعقیب قرار گرفتند. گروه ضربت پایگاه به همراه مزدوران کمیته‌ی منطقه۱۹ برای دستگیری رضا به محل کار و هم‌چنین خانه او حمله کردند.

اما او توانست با کمک دیگر پرسنل و حمایت فعال خانواده‌های آنان از منطقه خارج شود و از آن پس رضا به زندگی مخفی روی آورد.

همافر مجاهد، رضا بزرگانفرد از جمله پرسنل نظامی بود که در عملیات پرواز تاریخی برادر مجاهد مسعود رجوی به پاریس شرکت داشت.

رضا از تابستان۶۰ تا بهار۶۱ به همراه خانواده‌اش مسئولیت عادی‌سازی یکی از پایگاههای سازمان را به عهده داشت.

طی تهاجم پاسداران جنایتکار خمینی به این پایگاه در بهار۶۱ مادر شجاع رضا به همراه خواهر نوجوانش دستگیر و پس از مدتی به‌شهادت رسیدند.

سرانجام رضا به همراه مجاهد شهید مرتضی عنایت بر اثر انفجاری که در پایگاه به‌وقوع پیوست در بعدازظهر ۲۷تیرماه ۶۱ به‌شهادت رسید. او آن چنان که خود آرزو داشت سرانجام حین انجام وظایف انقلابی‌اش جان باخت.

یادش گرامی باد

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


 

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/82fab5a8-f736-44d9-8f72-82273566265e"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات