728 x 90

با یاد مجاهد شهید محمد امین دانش پیپ

مجاهد شهید محمد امین دانش پیپ
مجاهد شهید محمد امین دانش پیپ

محل تولد: ايرانشهر
شغل: دیپلم
سن: 25
تحصیلات: دیپلم
محل شهادت: ایرانشهر
تاریخ شهادت: 22-10-1365
محل زندان: -

زندگینامه شهید


مجاهد قهرمان شهید محمدامین دانش (غفور) از هواداران دلیر سازمان در بلوچستان اهل روستای پیب از توابع بمپور ایرانشهر بود، وی در سال۱۳۴۰ به دنیا آمد و به هنگام شهادت ۲۵سال داشت.

وی روز ۱۹آذرماه۶۵ و چهار روز پس از تظاهرات گسترده مردم محروم و ستمدیده ایرانشهر توسط پاسداران جنایتکار دستگیر گردید، و در زندان سپاه ایرانشهر به زیر شکنجه‌های وحشیانه کشیده شد. شکنجه‌گران ارتباطات او را با سازمان می‌خواستند، اما سینه رازدار محمدامین هرگز اسرار خلق را برای شکنجه‌گران فاش نکرد.

وی در آخرین گزارش خود به مسئولش از جمله نوشت: "حال که سازمان می‌خواهد مرا به مأموریت بفرستد، من با جان و دل حاضرم و شهادت را هم با آغوش باز استقبال خواهم کرد."

وی در انتهای این گزارش با شعار مرگ بر خمینی ـ درود بر رجوی، زنده‌باد صلح و آزادی، بار دگر پیمان خود را با سازمان و رهبری آن تجدید کرد و دلاورانه بر پیمان خود ایستاد و با نثار خون خود به آن وفا کرد.

دژخیمان خمینی پس از یک‌ماه تلاش جنایتکارانه و بی‌نتیجه، او را در تاریخ بیستم دیماه ۶۵ به دادسرای ضدانقلاب خمینی در ایرانشهر منتقل کردند، و وی را تهدید نمودند که اگر به حرف نیاید او را به فجیع‌ترین وضعی خواهند کشت.

اما محمدامین قهرمان، به‌رغم این تهدیدات بر سر پیمانی که با سازمان بسته بود وفا کرد، و هم‌چنان استوار و رازدار در برابر دژخیمان باقی ماند. دژخیمان زبون و درمانده خمینی نیز وی را از عصر روز ۲۱ دیماه به زیر شدیدترین شکنجه‌ها کشیدند و در ساعت ۱ نیمه‌شب وی را بشهادت رساندند.

دژخیمان خمینی که به‌شدت از افشای جنایت خود و عکس‌العمل مردم دلیر ایرانشهر وحشت داشتند، پس از این جنایت ددمنشانه برای زدودن آثار جرم خود و پوشاندن آثار شکنجه‌ها بر پیکر غفور قهرمان، به جنایت ننگین دیگری دست زدند و پیکر درهم‌کوفته او را به آتش کشیدند و با صحنه‌سازی کوشیدند وانمود کنند که غفور دلیر خودسوزی کرده است.

دژخیمان سپس صبح روز بعد خانواده محمدامین را احضار کرده و ضمن تحویل پیکر پاک فرزند شهیدشان که به‌شدت سوخته بود آنها را تهدید کردند که راز این جنایت را با کسی در میان نگذارند.

اما خبر این جنایت فجیع و شهادت فرزند محبوب و مجاهد مردم بلوچ به‌سرعت در سطح شهر پیچید و در عرض مدت کوتاهی هزاران تن از مردم محروم و رنجدیده ایرانشهر برای تشییع جنازه فرزند مجاهد و قهرمان خود گرد آمدند، و طی مراسم پرشوری با ابراز خشم و نفرت از خمینی و دژخیمان و پاسداران جنایتکارش با فرزند دلیر خود وداع کرده و پیکر مجاهد شهید محمدامین دانش (غفور) را به خاک سپردند.

مراسم شورانگیز تشییع جنازه و به خاکسپاری غفور قهرمان بار دیگر پیوند ناگسستنی مردم ستمدیده و محروم این منطقه را با فرزندان پاکباخته و مجاهدشان به اثبات رساند و هم‌چنین نشان داد که رژیم خمینی بسا پوسیده‌تر از آنست که با تهدیدات خود و حتی با شکنجه و کشتن رشیدترین فرزندان خلق بتواند مردم را مرعوب سازد.

 

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/6bb9d1e6-9993-49d9-b49c-ed92b8461478"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات