728 x 90

با یاد مجاهد شهید سیدمجید دانشور

سیدمجید دانشور
سیدمجید دانشور

محل تولد: شاهرود
شغل: دانش آموز
سن: 18
تحصیلات: متوسطه
محل شهادت: تهران
تاریخ شهادت: 5-7-1361
محل زندان: -

زندگینامه شهید


مجاهد شهید مجید دانشور در سال۱۳۴۳ در شاهرود به دنیا آمد، وی یکی از میلیشیاهای پرشور دانش آموزی در شاهرود بود.

مجید در سال۱۳۵۶ تحت تأثیر خواهرش که در ارتباط با مجاهدین بود، پس از خواندن آثاری از سازمان و زندگینامه شهدای مجاهد خلق به‌ویژه مهدی رضایی، تحت تأثیر آرمان توحیدی مجاهدین قرار گرفت.

او در اولین روزهای فعالیت جنبش ملی مجاهدین در شاهرود و در اسفند۵۷، در ارتباط با نهاد دانش آموزی آن قرار گرفت و در کلاس‌های آموزشی سازمانی شرکت کرد.

مجید که در آن زمان ۱۵سال بیشتر نداشت اما آشنایی‌اش با آرمانهای مجاهدین و تأثیر پذیری از شخصیت برادر مجاهد مسعود رجوی، زندگی‌اش دگرگون شد و یکی از مسئولان میلیشیا در دبیرستان ادبیات شاهرود بود.

وی در جریان کاندیداتوری ریاست‌جمهوری برادر مجاهد مسعود رجوی نقش فعالی داشت، و در فعالیتهایی نظیر پخش تراکت، توزیع نشریه و اعلامیه‌های سازمان و کار توضیحی برای دانش‌آموزان شهر شرکت داشت.

مجید در این فعالیت‌ها شبانه روز مشغول بود به گونه‌یی که همواره فعالیت‌هایش مورد خشم‌وکین مزدوران و پاسداران خمینی بود. این مزدوران هر بار که تراکت‌های نصب شده توسط مجید را از دیوارهای شهر پاره می‌کردند، بلافاصله مجید و همرزمانش با قاطعیت و پشتکار بیشتری فعالیت‌شان را ادامه می‌دادند و تراکت‌های جدیدی را پخش می‌کردند.

مجید تا ۳۰خرداد۶۰ به این فعالیت‌ها ادامه داد و از آنجایی که برای پاسداران و مزدوران رژیم در شاهرود شناخته شده بود، مخفی شد و سرانجام این شهر را ترک کرد و برای ادامه فعالیت انقلابی‌اش به تهران رفت.

وی به مدت بیش از یک سال در تهران فعالیت کرد، و سرانجام در سال۶۱ هنگام اجرای یک قرار در تور پاسداران قرار گرفت و دستگیر شد.

مجید قهرمان پس از تحمل شکنجه دژخیمان در زیر شکنجه شهید شد و به همرزمان شهیدش پیوست.

 

قسمتی از وصیتنامه مجید دانشور

اینجانب سید مجید دانشور هوادار مجاهدین خلق می‌باشم. این راه را به این خاطر پذیرفتم که اصالت آن را در جامعه دیده‌ام، درک کرده‌ام که مجاهد خلق تن به استبداد نخواهد داد. هرگز با ارتجاع سازش نخواهد کرد و برای آزادی حاضر است تا آخرین نفر و تا جان در بدن دارد ایستادگی کند.

ایدئولوژی پویای این سازمان بیانگر تمام حقیقت ها و به استواری تمام قانونمندیهای حاکم بر جهان هستی است. پویایی خود را در میدانهای اعدام، در سحرگاههای اوین و در زیر شکنجه دژخیمان نشان داده است.

اگر این اعتماد نصیب من شد و شهید شدم به دانش‌آموزان انقلابی و اقشار آگاه جامعه بگویید جرم ما دفاع از آزادی هاست که به قیمت خون هزاران شهید به‌دست آورده‌ایم و گناه ما داشتن عقیده و پیوند با پیشتازان رهایی سازمان مجاهدین خلق ایران است».

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


 

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/5c5e4916-6acd-4c54-9c87-e7e5e24a3af6"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات