728 x 90

با یاد مجاهد شهید کوروش درویشی

مجاهد شهید کوروش درویشی
مجاهد شهید کوروش درویشی

محل تولد: اليگودرز
شغل: دانش آموز
سن: 16
تحصیلات: متوسطه
محل شهادت: الیگودرز
تاریخ شهادت: 19-7-1360
محل زندان: -

زندگینامه شهید


مجاهد شهید کوروش درویشی در سال۱۳۴۳ در الیگودرز به دنیا آمد، او در زمان انقلاب ضدسلطنتی از دانش‌آموزان فعال بود و از سال۵۷ با سازمان ارتباط برقرار کرد، و به جرم ارتباط با سازمان از دبیرستان اخراج شد.

پس از آن فعالیت حرفه‌یی با سازمان را شروع کرد و تمام وقتش را صرف پخش اعلامیه و نشریات سازمان می‌کرد و در این کارش سراز پا نمی‌شناخت. در فاز سیاسی همه مردم شجاعت و مقاومت کوروش در برابر مزدوران خمینی را تحسین می‌کردند و می‌گفتند او همیشه با مزدوران خمینی از موضع بالا و با کینه برخورد می‌کند و به همه روحیه می‌دهد.

 

کوروش پس از ۳۰خرداد نیز ارتباط با سازمان را ادامه داد، و مزدوران خمینی او را در روز ۸شهریور این سال به جرم فعالیت با سازمان دستگیر کرند. کوروش هنگام دستگیری تمامی اطلاعاتی را که داشت از بین برد، و از همان موقع تصمیم گرفته بود در مقابل دژخیمان خمینی تسلیم نشود.

او در زندان به همرزمانشان گفته بود همه کارهایشان را به او نسبت بدهند و گفته بود «تمام مسایل‌تان را به من ختم کنید، بگذارید فقط یک نفرمان اعدام شود و شما برای فردای رهایی مردم زنده باشید».

کوروش میلیشیایی قهرمان بود و قلب بزرگی داشت و با شجاعت در مقابل شکنجه دژخیمان خمینی ایستاد، و در روز ۱۹آبان۶۰ همراه با مجاهد شهید جمشید ملکی توسط مزدوران خمینی تیرباران شد. چرا که کورش ۱۶ساله با تصمیم و اراده قاطع انقلابی در بیدادگاه آخوندی از خواسته براندازی رژیم دفاع کرد.

 

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/76cbe040-1d03-4160-a9a3-ea694160cd1f"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات