728 x 90

با یاد مجاهد شهید مهران دهقان

مجاهد شهید مهران دهقان
مجاهد شهید مهران دهقان

محل تولد: شيراز
شغل: دانش آموز
سن: 19
تحصیلات: متوسطه
محل شهادت: شیراز
تاریخ شهادت: 18-11-1361
محل زندان: -

زندگینامه شهید


مجاهد شهید مهران دهقان در ۱۵شهریور سال۴۲، در یک خانوادهٔ متوسط در شیراز، به دنیا آمد، با اوج‌گیری قیام مردمی علیه دیکتاتوری شاه در سالهای ۵۶ و ۵۷، در حالی‌که نوجوانی بیش نبود فعالانه در تظاهرات شرکت کرد.

پس از انقلاب ضدسلطنتی و به قدرت رسیدن خمینی مهران به انجمن دانش‌آموزان مسلمان شیراز پیوست، و با سازمان مجاهدین خلق ایران آشنا شد و از آن پس فعالیت‌های خود را در ستیزْ با زمستانی دیگر که بر میهن حاکم شده بود از سر گرفت.

مهران با عزمی راسخ و ایمانی خلل‌ناپذیر در هیأت میلیشیا و دوشادوش سایر همرزمانش فریاد حق‌طلبانهٔ مجاهدین را به گوش مردم می‌رساند. پخش اعلامیه، فروش نشریهٔ مجاهد، جمع‌آوری کمکهای مالی برای انجام فعالیت‌های سازمان، و رودررویی مستقیم با عوامل مرتجع خمینی در جریان تظاهرات و درگیریهای خیابانی از کارهای ثابت مهران بود.

او در جریان فعالیت‌هاش چندین بار مورد حملهٔ اوباشان حزب‌اللهی قرار گرفت و دو بار هم توسط سپاه دستگیر شد، یکبار در سال۵۹ در حالی‌که با دو نفر از یارانش شب‌هنگام روی دیوار شعار می‌نوشتند، و بار دوم در خرداد ۶۰ در دروازه سعدی که چند نفر از مزدوران خمینی به او حمله کردند و با کارد و کاتر وحشیانه او را به‌شدت زخمی کردند.

بعد از ۳۰خرداد سال۶۰ که خمینی تیغ از نیام کشید و خون جوانهای مجاهد و آزادیخواه میهن را بیرحمانه بر زمین ریخت، مهران هم عزمش را برای ادامه مبارزه‌یی سخت‌تر با این هیولای آدم خوار و رژیمش جزم کرد، و جزو کسانی بود که وارد دوران جدید مبارزه همراه با زندگی مخفی شد و فعالیتش را با سازمان ادامه داد.

وی روز اول شهریور سال۱۳۶۱ در مرودشت در جریان یک قرار خیابانی طی یک درگیری قهرمانانه با پاسداران خمینی در حالی که علیه رژیم شعار می‌داد به چنگ دژخیمان افتاد. مهران قهرمان بیش از ۵ماه زیر وحشیانه‌ترین شکنجه‌های قرون‌وسطایی پاسداران خمینی قرار گرفت و سرانجام در سحرگاه ۲۸بهمن سال۱۳۶۱ سربدار شد.

 

بر روی پیکر او آثار سوختگی عمیق و تاولهای فراوان و روی گردنش اثرِ حلقهٔ دار بر جای مانده بود، پیکر پاک او در شیراز به خاک سپرده شد و در روز خاکسپاری، مادرش بر سرِ مزار او عکس مهران را بالای سر گرفت و به همه نشان داد و گفت این سندِ جنایت خمینی است. خبر اعدام مجاهد قهرمان مهران دهقان، در روزنامه‌های وقت رژیم به چاپ رسید.

 

گزیده‌ای از وصیت نامه مجاهد شهید مهران دهقان

… این حقیر مهران دهقان به شمارهٔ شناسنامهٔ ۱۲۴۱ صادره از شیراز، از هنگامی‌که خویشتن خویش را شناختم و به مفهوم مبارزه پی بردم و زندگی هدف‌دار را انتخاب کردم و تنها راه بهروزی خلق ستمدیده را در جامعهٔ بی‌طبقهٔ توحیدی یافتم، به راه مجاهدین ایمان آوردم و از آن هنگام مخلصانه قدم در این راه گذاردم.

قدم در راه مجاهدین به‌عنوان پویندگان واقعی راه پیشوایان انقلابی مکتب رهایی‌بخش اسلام، هم‌چون امام علی (ع) و حسین‌بن علی (ع)، آری وقتی کسی عاشق خدا و خلق باشد، همین بس که مخلصانه راه عاشقان خدا و خلق را بپیماید. راه پیشوایان انقلابی و راه حسینیان زمان را، راه حنیف و سعید و بدیع‌زادگان را… چرا که عشق به خدا و خلق عشقی است بس دوست‌داشتنی…

به قول مجاهد شهید احمد رضایی، ”برای مبارزه باید قلبی سرشار از کینهٔ انقلابی داشت»، آری کینه نسبت به دشمنان خدا و خلق، نسبت به دشمنان آزادی و بشریت و نسبت به شب‌پرستان کوردل…

این‌گونه بود که منهم هم‌چون هزاران خواهر و برادر همرزمم با دیدن سبعیت و درنده‌خویی خمینی و دار و دسته‌اش چنین کینه‌ای را در وجودم حس کردم و آرزو و خواستم این است که بتوانم جواب دشمن آزادی را با گلوله‌های آتشین بدهم.

امیدوارم بتوانم با اهدای جان ناچیزم راه را برای سایر رهروان و پویندگان حق هموار کنم، از مال دنیا چیزی ندارم جز کینهٔ انقلابی و ایمانم به مبارزه که آنرا هم به تمامی خواهران و برادران مجاهدم می‌سپارم.

سفارشم به همرزمانم همانا خطبهٔ ۶۵ نهج‌البلاغه است. که علی (ع) می‌فرماید: ”ای گروه مسلمانان از خدا بترسید و در کارزار با دشمن سستی ننمایید و وقار و آرامی را در کارزار رویهٔ خویش سازید…» ضمناً از پدر و مادر و تمامی اقوام و آشنایان به‌خاطر حمایتهای بی‌دریغ از فرزندان مجاهدشان صمیمانه‌ترین تشکرات انقلابی را می‌کنم و همهٔ آنها را به پایداری در جنگ علیه رژیم پوسیدهٔ خمینی سفارش می‌کنم.

مرگ بر خمینی شب‌پرست

سلام بر خلق- سلام بر آزادی

مهران دهقان ۵/اردیبهشت/۶۱

 

مهران به عهد خود با خدا و خلق وفا کرد و اگر‌چه مهران رفت اما خون پاکش جوشید و شکوفه داد و باز هم جوانانی از این خانواده برخاستند و پویندگان راهِ آزادی شدند. مردم شریف نصرآبادِ شیراز شهدای خانواده دهقان را به یاد دارند، مجاهدان شهید کیهان و محمد دهقان، دختر عمو و پسرعموی مهران، جای مهران را خالی نگذاشتند، به ارتش آزادی پیوستند و سرانجام در عملیات کبیر فروغ جاویدان جان بر سر پیمان نهادند. داریوش دهقان، پسرعموی دیگر مهران هم بعد از نبردی قهرمانانه با پاسداران جنایتکار به‌شهادت رسید.

یادشان گرامی و راه پرفروغشان پررهرو

 

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/f5f63bae-40ec-4d93-91e3-31734dde6ef0"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات