728 x 90

با یاد مجاهد شهید اسماعیل (فرخ) فرخنده

مجاهد شهید اسماعیل (فرخ) فرخنده
مجاهد شهید اسماعیل (فرخ) فرخنده

محل تولد: خوی
شغل: مربی هوانوردی - سرهنگ
سن: 0
تحصیلات: -
محل شهادت: تهران
تاریخ شهادت: 12-1-1362
محل زندان: -

زندگینامه شهید


مجاهد شهید سرهنگ اسماعیل فرخنده فرمانده پدافند هوایی پایگاه مهرآباد، از برجسته‌ترین پرسنل انقلابی ارتش بود، که سوابق طولانی و درخشان او در زمینه مخالفت آشکار و جسورانه در برابر سرکردگان مزدور ارتش شاه و جانشینان خلف آنها، مزدوران رژیم خمینی، برای بسیاری از پرسنل نیروی هوایی شناخته شده و روشن بود.

مجاهد شهید اسماعیل فرخنده پس از اتمام تحصیلات متوسطه، دوره‌های دانشکده افسری نیروی زمینی و هوایی را پشت سر گذاشت، و پس از پایان دوره آموزشی در آمریکا، ابتدا در گردان ترابری پایگاه شیراز و سپس پایگاه یکم ترابری تهران مشغول کار شد.

خصوصیات ارزنده اخلاقی، ویژگی‌های مردمی و احساس مسئولیتش او را به مرجعی برای حل مشکلات، و دوستی صمیمی برای همکاران و پرسنل تحت فرماندهیش تبدیل ساخته بود.

سرهنگ فرخنده به‌رغم جو سانسور و خفقان حاکم بر محیط ارتش شاه، به‌طور مستمر کتاب‌های مترقی و انقلابی را مطالعه می‌کرد و با افراد و نیروهای مبارز ارتباط داشت، و اطلاعات وسیعی در زمینه مسائل اجتماعی، سیاسی و مبارزاتی داشت.

او از هر فرصتی برای افشای سیاستهای سرگوبگرانه، خفقان‌بار و دزدی‌ها و فساد فرماندهان مزدور استفاده کرد، و در این رابطه چندین بار به ضداطلاعات احضار و تحت بازجویی قرار گرفت.

اما مزدوران ضداطلاعات به‌دلیل ایستادگی و مقاومت او از ادامه بازجوی او صرف‌نظر کردند.

پس از پیروزی قیام او یکی از اعضای شورای فرماندهی نیروی هوایی بود و همزمان با شروع جنگ ایران و عراق، فرماندهی پدافند هوایی منطقه مهرآباد را به‌عهده گرفت.

شهید اسماعیل فرخنده از ابتدا‌ی سال۵۹ به‌طور مستقیم در ارتباط با سازمان قرار گرفت و عشق و شوری بی‌نظیر در ارتباط با سازمان فعالیت کرد.

او با احساس مسئولیت، پیگیری و دقت بسیار در انجام مسئولیت‌های محوله سازمانی کوشا بود و کوشش وی بیانگر ارزش و اهمیتش برای ارتباط و نزدیکی با سازمان بود.

لذا از هیچ‌گونه فعالیت و تلاشی در ارتباط با سازمان کوتاهی نکرد و با توجه به موقعیت برجسته‌اش در نیروی هوایی، نقش مهمی در افشای سیاستهای ارتجاعی در ارتش و پرده برداشتن از سوابق ننگین و عملکردهای خائنانه بسیاری از مزدوران دایره‌ٔ سیاسی ــ ایدئولوژیک و انجمن ضداسلامی ایفا نمود.

چند ماه پس از اجرا‌ی عملیات تاریخی ٬٬پرواز بزرگ٬٬ از پایگاه یکم که در جریان این پرواز قهرمانانه برادر مجاهد مسعود رجوی به فرانسه رفت، سرهنگ فرخنده نیز که چهره شناخته شده‌ای بود دستگیر شد.

او در زندان و در برابر مزدوران به‌اصطلاح دادستانی ارتش، به دفاع از آرمانها و خطوط انقلابی سازمان پرداخت.

وی در داخل زندان هم یکی از فعال‌ترین افراد بند افسران زندانی بود که مسئولیت جمع‌آوری کمکهای مالی و رسانیدن اخبار مقاومت به سایر زندانیان را به همراه مجاهد شهید ٬٬ستوان هادی‌بیگی٬٬ برعهده داشت.

هنگامی‌که یکی از منسوبین شهید اسماعیل فرخنده در حضور یکی از آخوندهای رژیم از او خواسته بود که تقاضای عفو کرده و موجبات آزادی! خویش را فراهم سازد، او قاطعانه جواب داده بود که هرگز چنین کاری نخواهم کرد.

اینها (مزدوران رژیم) پست‌تر و فرومایه‌تر از آنند که کسی تقاضای عفو و بخشش از آنها نماید و من هم به هواداری از سازمان و تمامی فعالیت‌هایم در این رابطه افتخار می‌کنم.

وی سرانجام پس از ۱/۵سال اسارت و مقاومت قهرمانانه در زندان، در بهار۶۲ به جوخه‌ٔ اعدام سپرده شد و قهرمانانه به‌شهادت رسید.

یادش گرامی باد

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


 

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/fd52706d-8917-4d8e-ba53-b2c8de5fcf3d"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات