728 x 90

با یاد مجاهد شهید عبدالمجید فرزانه‌سا

مجاهد شهید عبدالمجید فرزانه سا
مجاهد شهید عبدالمجید فرزانه سا

محل تولد: تهران
شغل: دانشجو
سن: 25
تحصیلات: -
محل شهادت: تهران
تاریخ شهادت: 9-3-1361
محل زندان: -

زندگینامه شهید


 

زندانی زمان شاه: سالهای ۱۳۵۶ / زندان قصر در تهران / ۲سال

نحوه شهادت: درگیری خیابانی

 

مجید فرزانه در سال۱۳۳۶ در تهران در خانواده‌ای متوسط بدنیا آمد. دوران دبستان و دبیرستان را در مدرسه علوی به‌پایان برد. در سال۵۳ وارد دانشگاه تربیت معلم شد و در رشته فیزیک مشغول ادامه تحصیل شد.

مجید که در طول تحصیل همواره آروزی خویش را مبنی بر تدریس در مناطق محروم به‌خصوص سیستان و بلوچستان به دوستانش یادآور می‌شد، ورود به دانشگاه برای او با تغییر بنیادین دیدگاهش نسبت به معضلات اجتماعی و شیوه حل آنها همراه بود.

مجید ضمن شرکت در فعالیت‌های دانشجویی علیه نظام ستمگر شاهنشاهی، با سازمان مجاهدین خلق آشنا شد و گم شده خود را در آرمان رهایی این سازمان یافت و همراه با مجاهد شهید محمد مهدوی به مبارزه خود در مدار جدیدی ادامه داد. آشنایی و ارتباط او با سازمان همزمان بود با ضربه خیانت بار اپورتونیستهای چپ‌نما به سازمان مجاهدین خلق ایران.

اما به‌رغم شرایط پرفتنه‌ای که به‌دلیل این ضربه به سازمان وارد شده بود، مجید و مجاهد همرزمش توانستند ضمن وفاداری به اصول و ایدئولوژی توحیدی مجاهدین، مصمم‌تر ضمن ادامه مبارزه با نظام ستم‌شاهی، در برابر خیانت اپورتونیستهای چپ‌نما بایستند و با آنها مرزبندی کنند.

مجید قهرمان به‌همین دلیل در آن شرایط بسیار سخت مجبور به ترک تهران شد و از جمله چند ماهی هم در شمال شرق ایران به کار پرداخت و با درد مردم بیش از‌ پیش آشنا شد که عزم وی را برای ادامه مبارزه استحکام بخشید.

تا این‌که وی در تابستان ۵۶ همراه با دو تن از همرزمان مجاهدش توسط ساواک شاه دستگیر شد و بلافاصله زیر شکنجه قرار گرفت.

بازجویان در یک مرحله ۱۶روز مداوم او را شکنجه و باز جویی می‌کردند به‌طوری‌که از ناحیه سر و کمر به‌شدت مجروح و به‌لحاظ جسمی بسیار ضعیف شده بود. اما مجید دلاور هرگز اسرار و اطلاعات سازمان را به شکنجه‌گران نداد و ساواکیها و بازجویان سفاک ساواک را درمانده و ناکام گذاشت. .

مجاهد شهید مجید فرزانه‌سا همانند بسیاری از زندانیان مجاهد در سال۵۷ به‌دست توانای خلق قهرمان از زندان آزاد شد.

وی پس از آزادی اقدام به تشکیل انجمن دانشجویان مسلمان دانشگاه تربیت معلم کرده و سپس به سازماندهی و آموزش دانش‌آموزان پرداخت و پس از چندی به سازمان دادن و آموزش کارگران پرداخت و در تظاهرات بزرگ۳۰ خرداد ۶۰ فرماندهی تعدادی از نیروهای میلیشیا را به‌عهده داشت.

وی در تظاهرات مسلحانه ۵مهر ۶۰ نقش فعالی داشت و همراه با یارانش توانست شعار «شاه سلطان ولایت مرگت فرا رسیده» را به میان توده ببرد و پایه‌های حکومت خمینی را بلرزه در آورند.

سرانجام مجید قهرمان در اوایل خرداد ۶۱ حین انجام یک مأموریت سازمانی با مزدوران خمینی درگیر و پس از جنگیدن تا آخرین گلوله، قهرمانانه بشهادت رسید

یادش گرامی باد و راهش پررهرو باد.

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/567af6cf-926c-4fad-ac7d-904ffed11858"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات