728 x 90

با یاد مجاهد شهید سعید غیور نجف‌آبادی

مجاهد شهید سعید غیور نجف آبادی
مجاهد شهید سعید غیور نجف آبادی

محل تولد: نجف آباد اصفهان
شغل: دانشجوی مهندسی
سن: 28
تحصیلات: دانشجو
محل شهادت: تهران
تاریخ شهادت: 26-5-1360
محل زندان: -

زندگینامه شهید


زندانی زمان شاه : ۱۳۵۵  / تا ۱۳۵۷ بمدت ۲ سال در زندان قصر بود

نحوه شهادت  : تیر باران

سعید غیور نجف‌آبادی در سال۱۳۳۲ در نجف‌آباد متولد شد. وی بعد از گذراندن دوره ابتدایی و متوسطه در شهر زادگاهش برای دانشگاه به تهران و در رشته مهندسی دانشگاه پلی‌تکنیک مشغول ادامه تحصیل شد. در دانشگاه بود که با سازمان مجاهدین خلق آشنا شد و از همان ابتدا فعالیت‌هایش را با دوستان وهم فکرانش آغاز کرد.

وی یکی از فعالترین دانشجویان مبارز دانشکده پلی‌تکنیک تهران بود، که در سال۵۵ به جرم فعالیت در جهت تبلیغ اهداف مجاهدین خلق توسط مزدوران ساواک دستگیر شد و تحت شکنجه‌های شدید قرار گرفت

سعید پس از طی دوران بازجویی به ۷سال زندان محکوم گردید و سرانجام در سال۵۷ همزمان با آزاد شدن کلیه زندانیان سیاسی به همت خلق قهرمانمان، از زندان آزاد گردید.

یکی از همرزمان سعید خاطرات خود را از او چنین نقل می‌کند: «با سعید در اواخر سال۵۵ و هنگامی که او را به همراه تعداد دیگری به بندی که ما در آن بودیم منتقل کردند آشنا شدم.

مدتی بعد در جریان حرکت اعتراضی زندانیان سیاسی که برای باز کردن درهای ۲ بند شکل گرفته بود سعید را بهتر و بیشتر شناختم.

همه در زیر آفتاب در حیاط زندان و در محاصره مزدوران ساواک و گارد زندان نشسته بودیم، زندانبانها برای شکستن جو مقاومت، هرازگاهی یک یا چند تن از زندانیان را بلند کرده آنها را به‌شدت کتک می‌زدند، و سپس به زندان عادی یا انفرادی منتقل می‌کردند.

آنها که از نقش محوری سعید در راه‌اندازی این حرکت اعتراضی کمابیش مطلع بودند و هم‌چنین سابقه فعالیت‌های او را در بندهای دیگر هم داشتند، به سراغ سعید رفتند.

چند مزدور با وحشیگری سعید را به زیر کتک گرفتند، چهره آرام و مصمم سعید و لبخند تمسخر آمیزش به مزدوران، شور دیگری به زندانیان داد و بر مقاومتشان در برابر مزدوران می‌افزود.

این صحنه یادآور صحنه‌های شکنجه و مقاومت سعید در دوران بازجوئی‌هایش بود، صحنه‌ای که در آن شکنجه‌گر جلاد در برابر مقاومت و خونسردی سعید، مستاصل و درمانده شده و با خوردن قرص‌های آرام‌بخش تلاش می‌کرد تا بر اعصاب خود مسلط باشد.

هم‌چنین باید به پروسه رشد سریع و همه‌جانبه سعید در زندان اشاره کنم. تغییرات انقلابی او پس از قرار گرفتن در ارتباط با تشکیلات مجاهدین در زندان و فراگیری آموزش‌های سازمانی و بهره بردن از روابط جمعی و انقلابی تشکیلات مجاهدین، کاملاً چشمگیر و بارز بود. به‌طوری‌که او توانست پس از مدتی به‌عنوان یک مسئول همه‌جانبه مسئولیت‌های متعددی را به‌عهده بگیرد».

سعید مانند دیگر مجاهدان سال۵۷ به همت خلق قهرمان ایران از زندان آزاد شد. پس از آزادی از زندان در بخش تدارکات سازمان به انجام مسئولیتهای خود به‌نحو شایسته‌ای ادامه داد. وی هم‌چنین از مسئولان و فرماندهان برگزاری مراسم، میتینگ‌های سازمان بودو

 

سعید غیور قهرمان از سال۱۳۵۹ در بخش اجتماعی سازمان ایفای مسئولیت کرد و در راهپیمائی‌ها و رژه‌های پرشکوه میلیشیا، یکی از فرماندهان صحنه بود.

راهپیمایی تاریخی ۳۰خرداد، مهمترین صحنه‌ای بود که سعید در آن به‌خوبی قدرت فرماندهی و کارآیی بالای خود را نشان داد.

سرانجام پایگاه محل اقامت مجاهد شهید سعید غیور نجف آبادی و تنی چند از همرزمان مجاهدش در خیابان جمهوری، اولین پایگاه مقاومت مجاهدین بود که در ۱۰تیر ۱۳۶۰مورد تهاجم وحشیانه پاسداران جنایتکار خمینی قرار گرفت. مقاومت سرسختانه مجاهدین حاضر در پایگاه، جواب سخت و دندان شکنی به مزدوران دشمن داد، در این نبرد قهرمانانه، ۳تن از رزمندگان مجاهد به نام‌های علی ابراهیمیان، محسن گلکار و علی امیرخیز به‌شهادت رسیدند و سعید به همراه مجاهدین شهید محمد اکبریان تفاقی و شمسی رحمتی (اکبریان) با پیکری مجروح و در هم کوفته به اسارت مزدوران خمینی درآمدند.

سعید بیش از دو ماه تحت شکنجه‌های وحشیانه جلادان و شکنجه‌گران خمینی قرار داشت. اما با مقاومت سرسخت و پولادین خود، دژخیمان خمینی را هم‌چون دژخیمان شاه، مستاصل و درمانده نمود.

سرانجام این مجاهد قهرمان در روز ۲۶مرداد ۱۳۶۰با کارنامه‌ای درخشان از سال‌ها تلاش بی‌وقفه در جهت آرمانهای انقلابی و توحیدی مجاهدین به‌شهادت رسید و به عهد خود با خدا و خلق وفا نمود.

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


 

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/e20d4abc-703c-4632-9817-77864a04580d"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات