728 x 90

با یاد مجاهد شهید نیر غلامی

مجاهد شهید نیر غلامی
مجاهد شهید نیر غلامی

محل تولد: کرمانشاه
شغل:
سن: 26
تحصیلات:
محل شهادت: کرج
تاریخ شهادت: 0-5-1367
محل زندان: گوهردشت

 

زندگینامه شهید


 مجاهد شهید نیر غلامی در سال 1341در یک خانوادهٴ کم‌درآمد در شهر کرمانشاه به دنیا آمد، دوران تحصیلی او در دبیرستان مقارن با شکل‌گیری انقلاب ضدسلطنتی بود.

نیرکه از کودکی طعم فقر را با گوشت و پوست چشیده بود، با سری پرشور و شوقی افزون، به صفوف تظاهرات علیه نظام ستم‌شاهی پیوست و برای تحقق روزهای قیام 21و 22بهمن از تمام امکانات خود مایه گذاشت.

او از دانش‌آموزان با‌انگیزه و فعال تظاهرات دانش‌آموزی بود که طی این دوران  با حماسه شهدای مجاهدین آشنا شد و گم شده خود را در نام سازمان مجاهدین متبلور دید.

نیر از نسلی بود که از نزدیک شاهد به یغما رفتن دستاوردهای زودگذر بهار آزادی به دست غاصبان حق حاکمیت ملت ایران بود.

از این‌رو از مرتجعان کینه‌یی عمیق به دل داشت و در نقطهٴ مقابل، عشق به آرمانهای مجاهدین در قلب او روز به روز بیشتر شعله کشید.

او این عشق را در تمام مسئولیت‌هایی که به عهدهٴ او گذاشته می‌شد بخوبی نشان می‌داد، دوران زودگذر فعالیت سیاسی و شرکت در فروش نشریه، ادارهٴ میز کتاب و نیز درگیری با چماقداران و آزادی‌کشان، از او مجاهدی توانمند برای روبه‌رو شدن با آزمایشات در پیش‌رو ساخت.

پس از شروع  مبارزه مسلحانهٴ انقلاب  نیر دستگیر و به شکنجه‌گاه مخوف دیزل‌آباد کرمانشاه منتقل گردید.

او با آن‌که تحت شکنجه و مراقبت خبرچینان قرار داشت در این دوران نیز دست از فعالیت خود نکشید و همواره مترصد آن بود که ارتباط خود را با خارج از زندان برقرار سازد.

وی پس از آزادی از زندان، به فعالیت‌های انقلابی خود ادامه داد و مصرانه به‌دنبال وصل مجدد به سازمان بود، اما  فعالیت هایش مورد شناسایی پاسداران قرار گرفت و دوباره دستگیر و زندانی گردید.

دژخیمان این بار فشار روی او را بالاتر بردند اما این فشارها نتوانست روحیه نیر را خرد کند، و  آن‌گونه که هم‌سلولی‌هایش نوشته‌ان ، او مجاهدی با انگیزه، آگاه، منضبط، جدی و با ایمان بود.

همواره تلاش داشت نسبت به آخرین وضعیت سازمان خود را بروز نگهدارد، از پایداری درخشان این فرزند دلیر مردم  کرمانشاه همان بس که در وصیت‌نامه خود به صراحت عنوان کرده بود که هوادار سازمان مجاهدین است و به برادرش وصیت کرده بود که راه او را ادامه دهد.

فصل پایانی و درخشان‌ترین فصل زندگی نیر، در قتل‌عام زندانیان سیاسی در سال 1367رقم خورد. او اینک در برابر یک انتخاب قرار گرفته بود؛ انتخابی از آن جنس که سرور آزادگان در برابر آن قرار گرفت: «ذلت یا شمشیر». نیر با تأسی به مقتدای تاریخی خود، در زندان گوهردشت کرج به طناب دار بوسه زد و مانند 30هزار گل‌سرخ دیگر، نام خود را در نام خجستهٴ «مجاهد خلق»، در تاریخ معاصر ایران جاودانه ساخت. درود! درود! درود!

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

 

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات

با یاد مجاهد شهید نیر غلامی