728 x 90

با یاد مجاهد شهید علی گلپایگانی

مجاهد شهید علی گلپایگانی
مجاهد شهید علی گلپایگانی

محل تولد: همدان
شغل: دانشجوی مهندسی
سن: 29
تحصیلات: دانشجو
محل شهادت: همدان
تاریخ شهادت: 18-9-1361
محل زندان: -

زندگینامه شهید


 زندانی زمان شاه : ۱۳۵۵ بمدت ۲ سال

نحوه شهاد: در یک درگیری نابرابر با پاسداران

علی گلپایگانی در سال۱۳۳۲ در همدان متولد شد. پس از گذراندن دوره دبیرستان در شهر زادگاهش وارد دانشگاه علم و صنعت در رشته مهندسی مکانیک شد.

علی که دردهای مردم محروم را از نزدیک لمس کرده بود، با ورود به دانشگاه به‌دنبال مسیری برای مبارزه با دیکتاتوری شاه خائن بود.

فضای دانشگاه در آن زمان به‌دلیل ظهور جنبش‌های مسلحانه علیه شاه خائن، بسیار سیاسی و فعال بود و همین مسأله باعث شد که علی وارد کانون فعالیت‌های سیاسی دانشجویی بشود و طولی نکشید که وی در اوج خفقان آریامهری در ترتیب دادن حرکات اعتراضی در دانشگاه نقش مؤثری ایفا نمود.

علی که تشنه آزادی و دفاع از مردم بود هر روز بر دامنه فعالیت‌هایش میافزود تا این‌که بالاخره در همین مسیر بود که علی پس از ایراد یک سخنرانی علیه سیاستهای سرکوبگرانه شاه در سال۵۵ در مسجد دانشگاه توسط ساواک دستگیر و به زیر شکنجه برده شد. مدت ۲سال را در زندانهای ساواک شاه گذراند، شکنجه‌های اعمال شده بر وی به‌حدی بود که پس از آزادی از زندان هنوز هم آثار شکنجه بر روی پاهای او دیده می‌شد.

علی به مدت دو سال را در زندان گذراند و در اواسط سال۱۳۵۷ از زندان آزاد شد و فعالانه در سازماندهی حرکات اعتراضی مردم بر علیه رژیم شاه شرکت کرد.

بعد از سرنگونی رژیم شاه فعالیت‌های خود را در دفتر سازمان مجاهدین خلق ایران در همدان ادامه داد و ضمن ترتیب دادن سخنرانیهای متعددی، در افشای سیاستهای ارتجاعی و سرکوب گرانهٴ خمینی نقش فعالی ایفا کرد. به‌همین دلیل بارها خود و خانواده‌اش از طرف چماقداران و باندهای سیاه رژیم مورد تهدید قرار گرفتند.

علی در تظاهرات مسالمت‌آمیز ۳۰خرداد سال۶۰ در تهران مجروح شد.

وی بعد از سی خرداد در همدان مسئولیتهای مختلفی را عهده‌دار بود و مشخصاً با بازسازی تشکیلات همدان ضربات سنگینی را به دشمن ضدبشری در این شهر وارد کرد.

سرانجام علی گلپایگانی قهرمان در روز ۱۸آذر ۶۱ در یک درگیری نابرابر با پاسداران خمینی در شهر همدان به‌شهادت رسید و به عهدش با خدا و خلق وفا نمود. .

یادش گرامی و راه سرخش پر رهرو باد

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/8a28e299-a359-4837-afb7-baf8b1c731f4"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات