728 x 90

با یاد مجاهد شهید سعید حیدرنیا فتح آباد

مجاه شهید سعید حیدرنیا فتح آباد
مجاه شهید سعید حیدرنیا فتح آباد

محل تولد: تبریز
شغل:
سن: 17
تحصیلات:
محل شهادت: تبریز
تاریخ شهادت: 0-5-1367
محل زندان:

زندگینامه شهید


خاطرات


شهید سعید حیدر نیا
روز شنبه‌مرداد اولین سری از زندانیان بند 9و دو نفر از زندانیان بند 2را جهت بازجویی به مدت 6روز به زندان اطلاعات منتقل کردند، اما  روز جمعه  آنها را برگرداندند.
سعید حیدرنیافتح‌آباد  مجاهد خلقی که در اولین سری قتل‌عامهای زندان تبریز شهید شد، تعریف کرد که علاوه بر آنها تعدادی را هم از بند 9آورده بودند، وقتی برگشت می‌دانست چه اتفاقی قراراست بیفتد.
به او گفته‌بودند اعدامی است و باید منتظر بماند، او با شجاعت و پاکبازی برخورد کرد و طی یک روزی که در بند بود مثل قبل برخورد می‌کرد.
ساعت 9 شب شنبه بود که از بلندگوی بند اسم او را خواندند، سعید بلند شد و مثل کوهی استوار، با گامهایی محکم و لبخند برلب و با سرفرازی تمام راه‌افتاد و رفت.
سعید هنگام دستگیری، در سال 65، 15ساله بود و همراه مجاهد شهید یحیی محسنی برنج‌آبادی، دستگیر شده بود.
آنها عملیات مجازات یکی از مزدوران و جاسوسان رژیم را، که در دستگیری و شهادت تعداد زیادی از هواداران سازمان نقش داشت، در چهارراه منصور تبریز انجام داده بودند.
یحیی موقع دستگیری با مزدوران درگیر شده ونارنجکی به سمت آنها پرتاب کرده بود، اما بعد از پرتاب نارنجک متوجه حضور یک رهگذر شده بود و به‌خاطر این که نارنجک به رهگذر اصابت نکند خودش را روی نارنجک انداخته بود.
در نتیجه بر اثر اصابت ترکشهای نارنجک به‌شدت زخمی‌شده و یک چشمش را از دست داده‌بود. یحیی را نیز همان شب، از بند 3، برای اعدام بردند.

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

 

 
 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات

با یاد مجاهد شهید سعید حیدرنیا فتح آباد