728 x 90

با یاد مجاهد شهید داوود (محمود) حاج فتحعلی

مجاهد شهید داوود (محمود) حاج فتحعلی
مجاهد شهید داوود (محمود) حاج فتحعلی

محل تولد: قزوين
شغل: دیپلم
سن: 29
تحصیلات: دیپلم
محل شهادت: قزوین
تاریخ شهادت: 31-6-1361
محل زندان: زمان شاه(قصر و اوین)

زندگینامه شهید


زندانی زمان شاه: ۱۳۵۲ به‌مدت ۵سال در زندان قصر و این

نحوه شهادت: تیرباران

مجاهد شهید محمود حاج فتحعلی در سال۱۳۳۲ در خانواده نسبتاً فقیری در قزوین بدنیا آمد. طی دوران تحصیل در دبیرستان با مطالعات و ارتباطاتی که با افراد مطلع داشت، به ماهیت ضدمردمی دیکتاتوری شاه بیش از‌پیش واقف شد و به تدریج پا به میدان سیاست و مبارزه گذاشت.

فعالیت‌های اوی در این مسیر در سالهای ۵۵ و ۵۶ در جریان قیام مردم علیه نظام سلطنتی اوج بیشتری گرفت. تا آن که به‌علت همین فعالیت‌ها؛ توسط ساواک شاه دستگیر و زندانی شد.

در بدو دستگیری وی را با چوب و... به‌شدت زیر ضرب بردند به‌نحوی که آثار برخی از این ضربات بر سر و صورت محمود تا مدتها و تا لحظه شهادتش در زمان خمینی؛ باقی مانده بود.

به‌دلیل همین ضربات و هم‌چنین آویزان کردنهای مستمر و فشاری که به جمجمه وی وارد می‌آمد و دیگر شکنجه‌ها ساواک شاه از نظر بینایی و سیستم گوارشی دچار بیماریهای دائمی شده بود.

بعد از آزادی از زندان به‌دلیل محبوبیت و شناخته‌شدگی‌اش مورد استقبال بالای همشهریهایش قرار گرفت.

محمود قهرمان در فاز سیاسی مسئولیت تدارکات نشریه را به‌عهده داشت. درمتینگ۱۵۰ هزار نفره امجدیه قسمتی از مسئولیت حفاظت را به‌عهده داشت. وی در فاز نظامی نیز مسئولیتهای سنگینی برعهده داشت که به‌خوبی از پس آنها بر آمد. همرزمان وی همیشه از وقار و تواضع و اخلاق انقلابی این مجاهد قهرمان یاد می‌کردند.

محمود مرداد ۶۱ در یک تردد و مأموریت سازمانی در مردادماه سال۶۱ در یکی از میادین کرج مورد شک مزدوران تا دندان مسلح خمینی قرار می‌گیرد و توسط آنها محاصره و دستگیر می‌شود.

بلافاصله وی را به قزوین منتقل می‌کنند و در آنجا مدتها تحت شدیدترین شکنجه‌ها قرار می‌دهند. سرانجام این مجاهد قهرمان را که بر آرمانهایشان استوار مانده بوده بعد از حدود یک‌ماه در تاریخ ۳۱شهریور ۶۱ به‌شهادت می‌رسانند.

محمود در مقالات با مادرش قبل از اعدام گفته بود: «در جریان مبارزه، خیر و سعادت ما در آزادی و رهایی خلق نهفته است ما آگاهانه با شاه و الآن هم آگاهانه با این شیخ های دین‌فروش مبارزه می‌کنیم راه ما و سازمان ما حق است و ما پیروزمی‌شویم».

هم‌چنین محمود قهرمان در برابر ابراز ناراحتی و شکوه مادرش در آخرین ملاقات از فشارها، شکنجه‌ها و ظلم و ستمی که در دو نظام به آنها رفته است گفته بود: «راه ما راه حق و حقیقت است راه امام علی و امام حسین است برو مادر، سرفراز باش کسی که این راه را انتخاب کرده باید تا آخرش را برود و بهای آن را بپردازد و ما هم که مبارزه را انتخاب کردیم مسأله اسارت و شهادت را هم پیشاپیش پذیرفته‌ایم».

و خطاب به نسل جوان نوشت: «وصیت نامه‌ام برای میلیشیای قهرمان می‌نویسم و خطابم به آنها و آخرین سخنم این‌که هرگز در مقابل ارتجاع حاکم کوتاه نیائید و از تهدید و فشار نترسید بدانید که مرگ ارتجاع را جشن می‌گیریم».

آری او بر عهد و پیمانش با سازمان محبوبش و مردم محروم ایران استوار ماند و بهمین دلیل شهادتش تأثیر زیادی بر روی مردم و به‌ویژه جوانان گذاشت.

مادر مجاهد شهید محمود حاج فتحعلی در رابطه با زندگی سراسر مبارزه محمود گفته است: «بچه‌های ما هیچگاه روی آرامش و خوشی را ندیدند و آب خوش از گلویشان پایین نرفت چه در زمان شاه و چه در زمان خمینی و حالا یک مشت جانی و دزد دارند بر مردم حکومت می‌کنند و جوانان ما را می‌کشند».

یادش گرامی باد و راه سرخش پر رهرو باد

 

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


سنگ مزار مجاهد شهید داوود (محمود) حاج فتحعلی

سنگ مزار مجاهد شهید داوود (محمود) حاج فتحعلی

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/fee24c10-6857-49d9-9fa8-b2adb531d8e3"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات