728 x 90

با یاد مجاهد شهید مهدی حاجیان (برازجانی)

مجاهد شهید مهدی حاجیان (برازجانی)
مجاهد شهید مهدی حاجیان (برازجانی)

محل تولد: برازجان
شغل: دانش آموز
سن: 16
تحصیلات: متوسطه
محل شهادت: بهبهان
تاریخ شهادت: 6-8-1360
محل زندان: -

زندگینامه شهید


مهدی حاجیان زاده سال ۱۳۴۴ در برازجان بود. دانش‌آموزی پرشور و میلیشیای مجاهدی که سر از پا نمی‌شناخت. او در اوایل شروع مقاومت سراسری دستگیر شد و مدتی بعد در اوایل آبان ماه ۱۳۶۰ توسط دژخیمان رژیم اعدام شد.

یکی از هم‌بندی‌هایش در مورد نحوه دستگیری مهدی می‌گوید: از چهره و لباسش معلوم بود که موقع دستگیری زمین خورده و مجروح شده بود. ظاهراً در پایگاهی محاصره شده بود و حین فرار او را دستگیر کرده بودند. از فردای دستگیری شکنجه‌های وحشیانه او توسط دژخیمان شروع شد. مهدی را به‌همراه میلیشیای مجاهد دیگری به‌نام امیر اجرامی که او هم ۱۸ سال بیشتر نداشت، نزدیک به یک ماه زیر سخت‌ترین و وحشیانه‌ترین شکنجه‌ها بردند. مهدی بر اثر شکنجه‌های مستمر بسیار لاغر و ضعیف و بیمار شده بود. از مهدی می‌خواستند دوستانش را که قبل از محاصره پایگاه موفق به فرار شده بودند لو بدهد، اما جواب مهدی این بود: «میدونم اما نمیگم‌!».

 

هم بندی دیگرش از مقاومت سرسختانه او چنین گفت:

روزی متوجه ورود دو زندانی جدید شدیم. اما دژخیمان به آنها اجازه نمی‌دادند که از تخت‌شان فاصله بگیرند. به بقیه زندانیان نیز می‌گفتند که آنها اعدامی هستند و نباید به آنها نزدیک شوید.

این دو نفر که یکی از آنها مهدی حاجیان بود هر شب تا صبح تا سرحد مرگ شکنجه می‌کردند اما آنها هیچ اطلاعاتی نتوانستند به‌دست بیاورند. پس از روزها شکنجه، دژخیمان از کسب اطلاعات از آنها سرخورده شده و در نهایت آنها را به جوخه اعدام سپردند. نامشان هماره قرین غرور و افتخار و آنها ثابت کردند که انسان حتی با جسمی نحیف، توان شکست جلادان با همه درنده خویی حیوانی‌اش را دارد.

نام و یادشان گرامی و راهشان پر رهرو باد.

 

 

 

 

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/d1c0369d-755d-4e07-a7c5-4444b582940b"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات