728 x 90

با یاد مجاهد شهید عباس (داوود) همایون نژاد

مجاهد شهید عباس (داوود) همایون نژاد
مجاهد شهید عباس (داوود) همایون نژاد

محل تولد: همدان
شغل: دانشجو
سن: 25
تحصیلات: لیسانس زمین شناسی
محل شهادت: تهران
تاریخ شهادت: 12-2-1361
محل زندان: -

زندگینامه شهید


زندانی زمان شاه : ۱۳۵۲  / زندان قصر و زندان اوین در تهران  / ۳ سال

نحوه شهادت  : تهاجم پاسداران به پایگاه مجاهدین

عباس در سال۱۳۳۶ در خانواده‌ای زحمتکش و محروم در یکی از روستاهای اطراف همدان متولد شد. در دوران خردسالی به همراه پدر و مادر زحمتکش خود به تهران آمد و در یکی از محلات جنوبی تهران اقامت گزید. در آنجا بود که با درد و رنج مردم محروممان از نزدیک آشنا و همدرد شد.

از آنجا که تأمین مخارج تحصیلی او برای خانواده‌اش امکان‌پذیر نبود، دبیرستان روزانه را ترک کرده و در کارگاهی مشغول به کار شد و در کلاسهای شبانه تحصیلاتش را ادامه داد.

عباس پس از دستیابی به دفاعیات و زندگینامه‌های شهدای مجاهد خلق و شنیدن پیام انقلابی آنان قدم به راه مجاهدین گذارد و از سنین نوجوانی به فعالیت‌های مبارزاتی و انقلابی روی آورد.

وی در سال۱۳۵۲ توسط مزدوران ساواک دستگیر شد و پس از شکنجه‌های گوناگون توسط ساواک شاه خائن و ایستادگی بر سر آرمانهای مجاهدین به ۳سال زندان محکوم گردید. دوران اسارت برای او فرصت مناسبی بود تا در رابطه مستقیم با مجاهدین قرار گرفته و با آموزش‌ها و تعلیمات سازمان به کادری ورزیده تبدیل شود.


پس از آزادی از زندان در ۱۳۵۵به سربازی رفت و طی دوران انقلاب ضدسلطنتی محل خدمت سربازی‌اش در بندرعباس را ترک کرد و به تهران آمد تا بتواند به همراه سایر همرزمان و یارانش، فعالانه در هدایت انقلاب شرکت کند.

او بلافاصله بعد از تشکیل ستادهای جنبش ملی مجاهدین در تهران از کادرهای فعال مجاهدین در ستادهای مختلف بود. در اواخر سال۱۳۵۹ به بخش شهرستان منتقل شد و از اوایل سال۶۰ از کادرهای حفاظت از مسئولان مجاهدین بود.

پس از ۳۰خرداد سال۶۰ پاسداران جنایتکار برای دستگیری عباس به خانه پدر وی حمله بردند و چون او را در خانه نیافتند، اعضای خانواده‌اش را دستگیر و زندانی کردند.
پس از مدتی برادر کوچکش که میلیشیای فعال دانش آموزی بود در زندان به‌شهادت رسید. این شهادت عزم عباس را برای ادامه راه مجاهدین صدچندان کرد.
تا آن که صبح روز ۱۲ اردیبهشت۶۱، پاسداران که اقدام به حمله گسترده به پایگاههای بخش اجتماعی سازمان کرده بودند، به پایگاهی که عباس قهرمان در آن بود نیز یورش برده و در جریان درگیری مجاهدان حاضر در پایگاه، عباس پس از رزم و مقاومتی قهرمانانه در اوج شرف و افتخار به کاروان شهدای مجاهدین خلق پیوست.
یادش گرامی و راهش پر رهرو باد

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


 

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/49fa277c-416b-46bb-a4cd-f33a3c7eaa2d"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات