728 x 90

با یاد مجاهد شهید غلامحسین ابراهیمی

مجاهد شهید غلامحسین ابراهیمی
مجاهد شهید غلامحسین ابراهیمی

محل تولد: تبريز
شغل: دیپلم
سن: 26
تحصیلات: دیپلم
محل شهادت: تهران
تاریخ شهادت: 9-3-1361
محل زندان: زندان قزوین - زندان ساواک شهربانی - اوین - قصر

زندگینامه شهید


زندانی زمان شاه : ۱۳۵۴تا۱۳۵۷ /زندان ساواک شهربانی-اوین - قصر   

نحوه شهادت  : تهاجم پاسداران ودرگیری با آنها

مجاهد شهید غلامحسین ابراهیمی در سال۱۳۳۶ در یک خانواده سیاسی و ضد رژیم شاه بدنیا آمد. دوران ابتدایی و دبیرستان را در شهر زادگاهش گذراند.

در دوران دبیرستان با هواداران مجاهدین آشنا شد. غلامحسین هم که برای مبارزه با نظام دیکتاتوری شاه دنبال گم شده خود می‌گشت، به جمع هواداران مجاهدین که آرزوهای خود را در آرمانهای مجاهدین یافته بود پیوست.

وی با افشاگریها و فعالیت‌هایش برعلیه دیکتاتوری شاه در تلاش بود تا ترس ناشی از اختناق ساواک که محیطش بود بریزد.

به‌دلیل این‌که غلامحسین جسورانه و بی‌محابا در هر محیطی و فرصتی این اقدامات را انجام می‌داد حساسیت ساواک را بر انگیخت، تا این‌که وی در سال۱۳۵۴ توسط ساواک دستگیر شد.

غلامحسین ابتدا به زندان قزوین و سپس به زندانهای قصر و اوین در تهران برده شد. بازجویان ساواک با اعمال شکنجه‌های بسیار اطلاعات و رد همرزمان غلامحسین را می‌خواستند و در این رابطه علاوه بر شکنجه‌های روحی و جسمی با اهرم فشار خانوادگی هم قصد درهم شکستن او را داشتند اما در مقابل مقاومت تحسین‌برانگیز غلامحسین در برابر شکنجه‌ها، نه از وی و نه خانواده وی به چیزی نرسیدند مشخصاً وی بر سر موضع انقلاب و مجاهدی‌اش ایستاد و ساواک شاه را بور و ناکام کرد.

غلامحسین در پروسه سه ساله زندانش در ارتباط با مجاهدین هم در وظائف انقلابی‌اش در زندان فعال بود و هم به فراگیری آموزشهای تشکیلاتی و ایدئولوژیک مجاهدین پرداخته و تبدیل به یک کادر انقلابی و ذیصلاح شد.

بعد از آزادی از زندان شاه به همت خلق قهرمان ایران به یکی از بستگانش گفته بود: «زندان و دورانی که در زندان در کنار همرزمان مجاهدم گذراندم؛ برایم دانشگاه بود و به آرمان و سازمان گم شده‌ام دست یافتم».

غلامحسین بعد از آزادی از زندان در تأسیس و راه‌اندازی مراکز جنبش ملی مجاهدین فعال بود و در بخشهای مختلف تشکیلات عهده‌دار مسئولیت شد؛ روحیه سرشار و عزم استوارش دیگران را هم تشویق و سرشار می‌کرد بسیاری از جوانان از این زاویه جذب روش و منش مجاهدی و انقلابی او شده بودند.

با شروع مقاومت مسلحانه بعد از ۳۰خرداد که خمینی قصد دستگیری و کشتار برای ریشه‌کنی مجاهدین را داشت، این مجاهد دلیر هم به زندگی مخفی روی آورد و در یکی از قرارهای خیابانی که با همرزمانش در تهران داشت در محاصره پاسداران رژیم خمینی قرار گرفت و بعد از مقاومتی جانانه بشهادت رسید. از بستگان نزدیک وی؛ محمد فرد کهن ۱۹ساله هم از شهیدان سرفراز مجاهد خلق می‌باشد که پس از یک‌سال و نیم شکنجه توسط پاسداران جانی خمینی در بهمن۱۳۶۱ بشهادت رسید و خونش را فدیه رهایی خلقش نمود.

یادشان گرامی و راه سرخشان پر رهرو باد

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/bcea3fa6-f6c6-4b68-ba6e-ddf4450148c1"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات