728 x 90

با یاد مجاهد شهید حمید ایمانی خوشخو

مجاهد شهید حمید ایمانی خوشخو
مجاهد شهید حمید ایمانی خوشخو

محل تولد: لاهيجان
شغل: دانشجو
سن: 28
تحصیلات: لیسانس زمین شناسی
محل شهادت: تهران
تاریخ شهادت: 16-5-1360
محل زندان: لاهیجان

زندگینامه شهید


زندانی زمان شاه : ۱۳۵۴  / زندان قصر و زندان اوین در تهران  / ۳ سال

نحوه شهادت  : تیرباران

حمید ایمانی خوشخو متولد سال۱۳۳۲ در شهر لاهیجان بود. وی دوران دبیرستانش را در لاهیجان گذراند. حمید فردی پرشور و صمیمی بود و از این نظر در دبیرستان و بین مردم شهر زبان‌زد بود.

حمید که با فقر و بدبختی مردم و به‌خصوص روستاییان منطقه از نزدیک آشنا شده بود، دردمندانه به آنها سرکشی و تا می‌توانست کمک می‌کرد.

حمید پس از دوره دبیرستان وارد دانشگاه تبریز شد و از دانشجویان مبارز و فعال سیاسی در آنجا بود و در همان دانشگاه در رشته زمین‌شناسی لیسانس گرفت.

حمید در جریان فعالیت‌های سیاسی که از همان ابتدای دهه۵۰ علیه شاه آغاز کرده بود با مجاهدین و آرمان آنها آشنا شد و در ارتباط با مجاهدین به فعالیت‌هایش ادامه داد.

نهایتا در سال۵۴ ارتباطات حمید با مجاهدین لو رفت و توسط ساواک بازداشت شد.

وی از همان ابتدای دستگیری برای به‌دست آوردن اطلاعاتش؛ تحت شدیدترین شکنجه‌های ساواک در زندان اوین قرار گرفت و تا مدتها ساواک اطلاعی از او به خانواده‌اش نمی‌داد.

البته به‌رغم همه شکنجه‌ها هرگز ساواک شاه خائن نتوانست از او اطلاعاتی به‌دست بیاورد. نهایتاً بعد از یک‌ماه که خانواده حمید متوجه دستگیری او شدند؛ در اولین ملاقات متوجه شکنجه‌های شدیدی شدند که وی متحمل شده بود.

در بیدادگاههای شاه خائن حمید را به حبس ابد محکوم کردند. او سه سال در زندان شاه و در ارتباط تشکیلاتی با مجاهدین بود (از سال۵۴ تا ۵۷) که نهایتاً با اوجگیری انقلاب ضدسلطنتی و فشار مردم بر حکومت شاه او هم همراه سایر زندانیان سیاسی و مجاهد خلق از زندان آزاد شد.

پس از آزادی از زندان؛ حمید بلافاصله با مجاهدان دلیر حسین فیض و محمد تقی نجفی جنبش ملی مجاهدین در لاهیجان را راه‌اندازی کرده و به سازماندهی هواداران مجاهدین و گسترش فعالیت‌های سازمانی پرداختند.

حمید مدتی هم با مجاهد شهید احمد شادبختی در بخش نشریه مجاهد فعالیت می‌کرد. تا این‌که در۳۰ خرداد سال۶۰ بعد از فضای شدید سرکوب امنیتی که رژیم ایجاد کرد؛ حمید شناسایی و دستگیر شد. پس از دستگیری؛ حمید را که هنوز زخمهای شکنجه‌های ساواک شاه را بر بدن داشت؛ تحت شدیدترین شکنجه‌ها قرار دادند تا این‌که نهایتاً در۱۶مرداد سال۱۳۶۰ در حالی که دستهایش را شکسته بودند و پاهایش در اثر کثرت شلاقهایی که زده بودند تا زانو زخم بود، او را با بدنی شکسته و خرد شده؛ اما با روحیه‌ای سرشار از مقاومت و ایستادگی؛ تیرباران کردند، خبر تیرباران و شهادت این مجاهد دلاور در تلویزیون رژیم و در روزنامه کیهان ۱۷مرداد ۱۳۶۰ شماره ۱۱۳۵۲ در اطلاعیه دادستانی مرکز اوین یعنی لاجوردی جلاد اعلام شد.

خانواده مجاهد شهید حمید ایمانی خوشخو که در دهه۵۰ را پشت میله‌های زندان در زمان شاه سپری کرده بودند؛ این بار نیز در دهه۶۰ پشت درب زندانهای خمینی در جستجوی فرزندشان و دیدار با او بودند؛ اما به‌رغم همه تلاشهایشان موفق نشده و پیگیری‌هایشان حتی برای تحویل‌گیری جسد فرزندشان هم به نتیجه‌یی نرسید.

یاد این مجاهد شهید گرامی و راهش پر رهرو باد

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/612f906d-442a-48b2-9a15-d3285d61a8b8"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات