728 x 90

با یاد مجاهد شهید حمید جلال زاده

مجاهد شهید حمید جلال‌زاده
مجاهد شهید حمید جلال‌زاده

محل تولد: شيراز
شغل: مهندس ساختمان
سن: 36
تحصیلات: لیسانس
محل شهادت: تهران
تاریخ شهادت: 12-2-1361
محل زندان: -

زندگینامه شهید


زندانی زمان شاه: ۱۳۵۱ / زندان قصر و زندان اوین در تهران / ۶سال

نحوه شهادت: تهاجم پاسداران به پایگاه مجاهدین

مجاهد شهید حمید جلال‌زاده در سال۱۳۲۵ در شیراز متولد شد، پس از گذراندن تحصیلات متوسطه، در دانشکده فنی دانشگاه تهران در رشته مهندسی راه و ساختمان مشغول ادامه تحصیل شد. وی در همان دانشکده فعالیت سیاسی‌اش علیه دیکتاتوری شاه خائن را آغاز کرد.

حمید قهرمان که در سال۴۷ از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد در سال۵۰، همزمان با علنی شدن مبارزه انقلابی سازمان مجاهدین با مجاهد شهید مهدی رضایی در ارتباط قرار گرفت. این ارتباط تا زمان دستگیری مهدی در اردیبهشت ۵۱ ادامه داشت.

در جریان دستگیری مهدی و یورش مزدوران ساواک به خانه آنها، حمید به اتفاق مجاهد شهید محمدرضا سعادتی دستگیر و در زیر شکنجه قرار گرفت.

پس از اتمام بازجویی‌ها و شکنجه‌های بسیار و ایستادگی و مقاومت حمید قهرمان، وی به پنج سال زندان محکوم شد و پس از آن مدتی را در زندانهای کمیته و موقت شهربانی گذراند و سپس به زندان قصر منتقل گردید.

حمید پس از ورود به زندان در ارتباط با تشکیلات مجاهدین آموزشهای ایدئولوژیک، سیاسی و تشکیلاتی سازمان را فرا گرفت.

او در دورانی که زندانهای سیاسی رژیم شاه عملاً به‌دلیل حضور رهبران جنبش انقلابی در زندان به دانشگاه انقلاب تبدیل شده بود، در فراگیری آموزشهای سیاسی، ایدئولوژیک و تشکیلاتی سازمان بیشترین تلاشها را به‌کار برد. وی در همین رابطه پیوسته می‌گفت: «زندان فقط یک مرحله از زندگی انقلابی است و چون ادامه مبارزه ماست، نباید فرصتهایمان را از دست بدهیم»

وی در زندان تحت مسئولیت مجاهدین قهرمانی نظیر شهید فرمانده کاظم ذوالانوار، شهید فرهاد صفا و شهید علی زرکش قرار داشت.

حمید در برابر ضربه اپورتونیستهای چپ‌نما در سال‌۵۴ قاطعانه در برابر انحرافات اپورتونیستی و ارتجاعی مرزبندی نمود و نقش خود را در این مبارزه اصولی، تحت رهبری برادر مجاهد مسعود رجوی که در زندان جریان داشت، ایفا کرد.

حمید قهرمان پس از آزادی از زندان شاه در سال۱۳۵۶ به تشکیلات سازمان در بیرون زندان وصل شد و با تمام توان و امکاناتی که داشت در پیشبرد انقلاب ضدسلطنتی نقش فعالی داشت.

پس از پیروزی قیام و تشکیل ستادهای علنی سازمان، حمید ابتدا مسئولیت امداد و سپس مسئولیت نهاد کارگری سازمان را عهده‌دار شد، پس از شکل‌گیری بخش اجتماعی سازمان، حمید در مرکزیت این بخش مسئول نهاد کارگری شد.

مجاهد شهید حمید جلال‌زاده با نظم و دقت و پیگیری قابل تحسینی مسائل کارگری و سایر مسئولیتهایش را تعقیب می‌کرد.

وی نقش ارزشمندی در سازماندهی جنبش کارگران مسلمان، انتشار نشریه بازوی انقلاب و آگاه‌سازی کارگران از طریق شرکت مستقیم خود در کارهای آموزشی و روشنگرانه داشت.

محاهد شهید حمید جلال‌زاده از ویژگی‌های مثبت و متعددی برخوردار بود، او همواره با احساس مسئولیت عمیق و دقت ویژه با مسائل برخورد می‌کرد.

حمید قهرمان به‌دلیل کارآیی‌ها و صلاحیتهایی که از خود نشان داده بود در سال۶۰ به بخش حفاظت سازمان منتقل شد و مسئولیتهای متعددی را در این بخش به عهده گرفت.

پس از ۳۰خرداد۶۰ همزمان با آغاز مبارزه انقلابی مسلحانه برعلیه رژیم ضدبشری خمینی، حفاظت کادرها و مسئولان سازمان از حساسیت ویژه‌یی برخوردار شد.

وی با احساس مسئولیت انقلابی و توان انطباق با شرایط جدید به‌خوبی توانست مسئولیتهایی را در قسمت تدارکات حفاظت و نیز در رابطه با ساختن بی‌سیم (صامت) و... . عهده‌دار گردد.

در اواخر سال۶۰ مجدداً به بخش اجتماعی سازمان منتقل شد و تحت مسئولیت فرمانده والا مقام مجاهد شهید محمد ضابطی مسئولیتهایی از قبیل مسئولیت منطقه شرق تهران، تدارکات بخش اجتماعی و. . … را به‌عهده گرفت.

سرانجام حمید قهرمان در ۱۲اردیبهشت سال۶۱ پس از سال‌ها مبارزه بی‌امان علیه دشمنان خدا و خلق (شاه و شیخ) به پیمان خویش وفا کرد، و در کنار مجاهد شهید والا مقام محمد ضابطی و همراه با همسر مجاهدش زکیه محدث در یک نبرد حماسی، قهرمانانه به‌شهادت رسید. یادش گرامی و راهش پر رهرو باد

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


 

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/fdb79ad0-3b45-422e-ada3-f40d92b544df"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات