728 x 90

با یاد مجاهد شهید احمد جواهریان

مجاهد شهید  احمد جواهریان
مجاهد شهید احمد جواهریان

محل تولد: تهران
شغل: تاجر
سن: 44
تحصیلات: متوسطه
محل شهادت: تهران
تاریخ شهادت: 22-4-1360
محل زندان: اوین

زندگینامه شهید


زندانی زمان شاه: بار اول قبل از ۱۳۵۰ و دومین بار بهمن ۱۳۵۱  / مجموعا ۵ سال

نحوه شهادت  : تیرباران

حاج احمد جواهریان در سال۱۳۱۶ در تهران متولد شد. وی به‌دلیل فشار هزینه‌های زندگی در سن ۱۴سالگی تحصیلش در دبیرستان را رها کرد و به شغل ساعت سازی در بازار تهران روی آورد. از۲۰ سالگی وارد فعالیت‌های مذهبی و سیاسی بر علیه دیکتاتوری سلطنتی شد. به‌دلیل همین فعالیت‌ها وی برای اولین بار در بهمن‌ماه ۱۳۴۳ بازداشت و یک‌سال را در زندان شاه خائن گذراند.

شهید جواهریان که در این مسیر با آرمان رهایی‌بخش سازمان مجاهدین خلق آشنا شد و مبارزه خودش علیه نظام شاهنشاهی را در ارتباط با مجاهد شهید محمد مفیدی ادامه داد تا این‌که نهایتاً در سال۱۳۵۱توسط ساواک شاه دستگیر شدند. مجاهد شهید محمد مفیدی توسط بیدادگاه شاه خائن اعدام و حاج احمد جواهریان به سه سال زندان محکوم شد. او در سال۱۳۵۵ که یک‌سال بیش از محکومیتش حبس کشیده بود؛ از زندان آزاد شد.

شهید جواهریان در زندان با فشارها و شکنجه‌های تا حد مرگ ساواک از جمله وارد کردن ضربات بر سرش با اشیاء سنگین روبه‌رو شد تا اطلاعات او را که کم هم نبود به دست آورند اما صداقت و پاکی و استواری وی بر سر مواضع سازمان تحت تأثیر آنچه از فداکاریهای مجاهدین در بیرون و زندان دیده بود، ساواک شاه را ناکام گذاشت. او صراحتاً می‌گفت؛ معتقد و رونده راه سازمان مجاهدین یعنی راه خدا و راه امام حسین می‌باشد.

مجاهد دلاور احمد جواهریان پس از آزادی از زندان ارتباطش را با سازمان حفظ کرد و مشخصاً بعد از پیروزی انقلاب ضدسلطنتی با تمام امکاناتی که به‌دلیل حضورش در بازار داشت، فعالیت‌های سیاسی، تبلیغی و میتینگهای سازمان را پشتیبانی می‌کرد و در همه این صحنه‌ها حاضر بود.

پاسداران خمینی بعد از ۳۰ خرداد۶۰ حاج احمد را در مغازه‌اش در بازار دستگیر کرده و به زندان اوین بردند در حالی‌که وی را در مسیر از همان بازار تا زندان به‌شدت شکنجه و مورد ضرب‌وشتم قرار داده بودند. حاج احمد در حالی‌که به‌شدت مجروح شده بود در ورود به زندان با روحیه‌ای عالی گفته بود «در۳۰ خرداد شرف خلق را دوباره دیدم. ما و مردم ایران شاه را که خودم هم شکنجه شده ساواک و بازجویانش بودم و بسیاری از فرزندان خلق را شکنجه و اعدام کرده بود. سرنگون نکرده بودیم که خمینی بیاید» و در حالی‌که می‌خروشید ادامه داد «شعله ۳۰خرداد خاموشی نخواهد داشت و ریش و ریشه خمینی و آخوندهای همزادش را خواهد سوزاند».

او که در زندان شاه شاهد شکنجه مجاهدین از جمله مصطفی جوان خوشدل بوده در اوین و زندان خمینی با نقل این خاطرات روی این‌که حالا این خمینی و پاسداران خون‌ریز او هستند که در حکم وارثان شاه مأموریت ناتمام شاه را ادامه می‌دهند.

سرانجام مجاهد قهرمان حاج احمد جواهریان که مورد کینه خاص لاجوردی جلاد بود در روز ۲۴تیر سال۱۳۶۰ در سحرگاه رمضان توسط دژخیمان خمینی اعدام و رازدار و وفادار جاودانه شد

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


 

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/0bd9e425-5532-4495-a2f9-87f43ada7047"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات