728 x 90

با یاد مجاهد شهید فاضل کبیر

مجاهد شهید فاضل کبیر
مجاهد شهید فاضل کبیر

محل تولد: گرگان
شغل: مهندس شهرسازی در شهرداری گرگان
سن: 33
تحصیلات: مهندس شهرسازی
محل شهادت: گرگان
تاریخ شهادت: 0-10-1360
محل زندان: اوین

زندگینامه شهید


زندانی زمان شاه: از سال ۵۲ تا ۵۶ به مدت ۴ سال در اوین

نحوه شهادت  :  تیرباران

فاضل کبیر در سال۱۳۲۷ در شهر گرگان به دنیا آمد. وی بعد از گذراندن دوره ابتدایی و متوسطه وارد دانشگاه شد و در رشته شهرسازی موفق به اخذ مهندسی شد. فاضل در زمان شاه در شهرداری گرگان استخدام شد. وی که قبل از سال۵۰ در دانشگاه با مسایل سیاسی آشنا شده بود و دیکتاتوری شاه خائن را عامل همه بدبختی‌های مردم می‌دانست بعد از سال۵۰ و علنی شدن سازمانهای انقلابی از جمله سازمان مجاهدین خلق ایران، گمشده خود را در آرمانهای این سازمان پیدا کرد و وارد فعالیت علیه نظام سلطنتی شد. به‌دنبال این فعالیت‌ها بود که در سال۵۲ در تهران دستگیر و روانه شکنجه‌گاههای ساواک شاه گردید. فاضل پس گذراندن شکنجه‌های سنگین ساواک و عبور موفقیت‌آمیز از این مرحله مبارزه خود، در بیدادگاههای شاه خائن به ۴سال زندان محکوم شد. وی که مدت محکومیت خود را در زندانهای قصر و اوین گذراند، توانست از نزدیک با مسئولان سازمان مجاهدین و آموزشهای آن آشنا و به یک کادر همه‌جانبه تبدیل شود.

فاضل در سال۱۳۵۶ از زندان آزاد شد. پس از آزادی در تظاهرات و قیام مردم در شهر گرگان علیه شاه خائن نقش فعال و سازماندهانه داشت.

پس از پیروزی انقلاب از مسئولان راه‌اندازی جنبش ملی مجاهدین گرگان بود و در ستاد سازمان در گرگان فعالیت می‌کرد.

وی در جریان انتخابات مجلس شورای ملی در سال۵۸ کاندید سازمان در گرگان بود که مانند همه شهرهای ایران مرتجعین حاکم با تقلب اجازه ورود وی را به مجلس ندادند.

فاضل در سال۱۳۵۹ به ساری منتقل شد و به‌عنوان مسئول شاخه اجتماعی استان به مسئولیتهای انقلابی‌اش ادامه داد.

بعد از سی خرداد و شروع نبرد انقلابی مسلحانه با رژیم خمینی فاضل که چهره شناخته شده‌ای بود بارها مجبور به تغییر محل و منطقه استقرار خود شد تا این‌که در ابتدای تابستان ۶۰ در یک تردد در شهر ساری مورد شناسایی مزدوران خمینی قرار گرفته و دستگیر می‌شود.

پس از دستگیری با توجه به این‌که زندانی زمان شاه بوده وی را به زندان اوین در تهران می‌فرستند. وی تحت شکنجه‌های شدید قرار می‌گیرد و توسط لاجوردی جلاد بازجویی می‌شود. سپس وی را به زندان دادستانی ضدانقلاب ساری برمی‌گردانند. فاضل قهرمان مدتی را زیر شکنجه در این زندان می‌گذراند. تا آن که به شهر زادگاهش یعنی گرگان فرستاده می‌شود و نهایتاً این مجاهد قهرمان در آذرماه ۱۳۶۰ با حکم آخوند نورمفیدی نماینده خمینی در شهر گرگان تیرباران می‌شود.

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/cbc826cf-b325-4e23-af1c-afbf2c0b4360"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات