728 x 90

به یاد مجاهد شهید مهدی کتیرایی

به یاد مجاهد شهید مهدی کتیرایی
به یاد مجاهد شهید مهدی کتیرایی

محل تولد: شيراز
شغل: مهندس راه و ساختمان
سن: 36
تحصیلات: -
محل شهادت: کرمانشاه
تاریخ شهادت: 5-5-1367
محل زندان: -

 

زندگینامه شهید


مهدی کتیرایی

معاون فرمانده تیپ

تاریخ تولد: ۱۳۳۱

محل تولد: شیراز

تحصیلات: دانشجوی راه و ساختمان

سابقهٔ مبارزاتی: ۱۹سال

زندانی سیاسی: ۳سال در زمان شاه

مهدی کتیرایی از اعضای قدیمی سازمان مجاهدین بود که مبارزه با دو دیکتاتوری شاه و خمینی از او فرماندهی رشید و توانمند ساخته بود.

مهدی از سال۴۸ در ارتباط نزدیک با سازمان قرار گرفت و مدتی پس از ضربه سال۵۰ به زندگی مخفی روی آورد.

در جریان خیانت اپورتونیستها در کنار مجاهد شهید مجید شریف‌واقفی از مواضع اصولی سازمان دفاع کرد.

در سال۵۴ دستگیر شد و پس از تحمل شکنجه‌های ساواک به ۱۵سال زندان محکوم گردید، پس از پیروزی انقلاب مهدی کتیرایی مسئول اتحادیه سراسری انجمنهای دانشجویان مسلمان دانشگاهها و مدارس عالی کشور بود.

 

پس از شروع مبارزه مسلحانه از پایه‌گذاران و فرماندهان بخش عملیات ویژه بود، وی هم‌چنین در موضع فرمانده عملیات تهران تا سال۶۴ ضربه‌های مرگباری به پیکر دستگاه سرکوب خمینی وارد آورد. در سال۶۴ به منطقه مرزی اعزام شد و در پرتو انقلاب ایدئولوژیک درونی مجاهدین، گامهای بلندی در راستای مسئولیت‌پذیری هر چه بیشتر برداشت.

بالاترین فراز زندگی انقلابی مجاهد دلیر مهدی کتیرایی (فرمانده ساسان) حماسه رزم و نبردش در صحنه‌های نبرد کبیر فروغ جاویدان است.

هنوز فرمانهای قاطع فرمانده ساسان حین فرماندهی نیروهای تحت مسئولیتش در نبردهای تنگه چهارزبر در گوش یارانش طنین‌انداز است.

در اوج این  نبردها بود که فرمانده ساسان درخشان‌ترین حماسه زندگیش را رقم زد و پس از ۲دهه مجاهدت بی‌امان با دو دیکتاتوری شاه و خمینی در اوج شرف و افتخار به‌شهادت رسید.

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/6e455b4a-6a00-410b-bcff-6583b4972b48"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات