728 x 90

با یاد مجاهد شهید محمدرضا خاکسار بختیاری

مجاهد شهید محمدرضا خاکسار بختیاری
مجاهد شهید محمدرضا خاکسار بختیاری

محل تولد: -
شغل: وکیل
سن: 41
تحصیلات: -
محل شهادت: تهران
تاریخ شهادت: 9-9-1360
محل زندان: -

زندگینامه شهید


مجاهد شهید محمدرضا خاکسار بختیاری فرزند خانواده کارگری بود، که درک عینی از فقر و خفقان را به فریاد و اعتراض و اقدام در صحنه مبارزاتی تبدیل کرد. وی که در اوایل سال۵۰ به سازمان مجاهدین خلق پیوسته بود، در تمامی حرکات مبارزاتی دانشجویی علیه رژیم شاه شرکت داشت. او سالهای بیشتری از مدت تحصیل در دانشگاه را در در زندان شاه خائن به‌سر برد، و روحیه و مقاومت بسیار بالای او در زیر شکنجه و در سالهای زندان زبان‌زد بود.

مجاهد شهید محمدرضا خاکسار بختیاری بعد از قیام بهمن‌ماه ۵۷ در دادسرای انقلاب که هنوز به دست مزدوران خمینی تبدیل به بیدادگاههای ضدخلق نشده بود، فعالانه شرکت داشت و علیه هر گونه نقض عدالت و موضع‌گیریهای ناحق توسط حکام ضد شرع خمینی ایستادگی می‌کرد.

به‌دلیل این موضع‌گیریها و دفاع از عدالت، محمدرضا نیز در زمره قضات و بازپرسان صالح دادگاههای انقلاب مورد تصفیه قرار گرفت.

بعد از تصفیه از دادگاه او بیش از‌پیش ماهیت ارتجاعی خمینی را افشا کرد، و سهم به‌سزایی در روشنگری وآگاهی اقشار مردم از ورطه هولناکی که خمینی بر سرراه انقلاب ایجاد کرده بود ایفا کرد.

 

مجاهد شهید محمدرضا خاکسار از اولین اعضای انجمن حقوقدانان مسلمان وابسته به مجاهدین بود، که با روحیه‌ای مقاوم و مبارز فعالیت‌های انقلابی‌اش را در ارتباط با این نهاد و با سازمان مجاهدین خلق ایران ادامه داد.

اقدامات و فعالیت او در ایجاد کانونهای مترقی، سازماندهی فعالیت حقوندانان، سازماندهی قضات و وکلا در انجمن حقوقدانان مسلمان، تأثیر بسیاری در آگاهی توده‌ها از ماهیت ضدخلقی رژیم خمینی داشت.

وی در تابستان ۶۰ به‌دست عمال رژیم خمینی دستگیر و پس از تحمل چند ماه شکنجه در بیدادگاههای خمینی به جرم ”پذیرفتن وکالت در دادگاههای انقلاب!“ محکوم، و در تاریخ ۹آذر به جوخه اعدام سپرده شد.

این شهید مجاهد با شهادت قهرمانانه‌اش، مسئولیت خود برای تحقق رهایی مردم ایران از جنگل ارتجاع، استثمار و دیکتاتوری را به گونه‌یی که شایسته یک مجاهد خلق است به سرانجام رساند، خون پاکش را نثار رهایی خلق در زنجیرش کرد، و به کهکشان ستاره‌های تابناک شهدای مجاهد خلق پیوست.

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

تصویر مزار شهید


یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/197b1c73-4a99-413a-aa01-5cdd77e3c291"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات