728 x 90

با یاد مجاهد شهید مرتضی خانبانی

مجاهد شهید مرتضی خانبانی
مجاهد شهید مرتضی خانبانی

محل تولد: اصفهان
شغل: دانشجو
سن: 25
تحصیلات: -
محل شهادت: رامسر
تاریخ شهادت: 6-7-1361
محل زندان: -

زندگینامه شهید


سرمای سخت زمستانی، برف و بارانهای شدید، نبودن امکان تردد مشکلاتی ناشی از کمبود مواد غذایی وتدارکات، کمبود مواد دارویی، دسترسی نداشتن به پزشک، قطع ارتباطات پیاده‌روی‌های گاه ۳۰ ساعته در یالها و قلل برف پوش و... تنها بخشی از مشکلات جنگل است.

با این همه رزمندگان مجاهد مستقر در جنگل نشان داده‌اند که در گسترده نبرد با رژیم خمینی بسی سرسخت‌تر از صخر‌ه‌ها و پایدارتر از درختان کهنسال جنگل و سر بلندتر از قلل سرسخت ومغرورند. آنها تمامی این مشکلات را در زمستان حکومت خمینی، در پناه شعله‌های فروزان ایدئولوژی رهایی‌بخش مجاهدین و برافروختن آتش خشم انقلابی با خمینی ضدبشر، پشت سر نهادند.

داستان رزمندگان مجاهد شهید در جنگل و از جمله هفت مجاهدی که در شهریور۶۱ به‌شهادت رسیدند گواه این حقیقت است. یکی از این شهدا مجاهد شهید مجاهد شهید مرتضی خانبانی (یعقوب) است.

مرتضی خانبانی در اصفهان متولد شد و پس ازپایان تحصیلات متوسطه در این شهر در دانشکده فنی دانشگاه تبریز به ادامه تحصیل پرداخت.

او و مجاهدین شهید اکبر رمضان قاسم و نادر جدیری از برجسته‌ترین چهره‌های مبارز دانشگاه تبریز بودند، که در ارتقای مبارزات دانشجویی به‌ویژه در رابطه با دانشجویان مذهبی در آن دانشگاه سهم به‌سزایی داشتند.

مرتضی و دو همرزم شهید دیگرش نقش فعالی در تظاهرات و اعتصابات دوران قیام ضدسلطنتی در سال۵۷ داشتند و هدایت فعالیت‌های دانشجویان هواداران در تظاهرات را داشتند.

پس از پیروزی انقلاب و تشکیل مرکز علنی سازمان در تبریز، مرتضی فعالیتش را با سازمان آغاز کرد و جزو پایه‌گذاران انجمن دانشجویان مسلمان دانشگاه تبریز و عضو شورای مرکز ی آن بود.

مرتضی در تشکیلات تبریز مسئولیت‌های مختلفی را به عهده گرفت و با توانمندی آنها را به سرانجام رساند، او در سال۵۹ به کرج منتقل شد و به‌عنوان مسئول تشکیلات این شهر آغاز بکار کرد بعد از ۳۰خرداد ن وی هم‌چنان مسئولیت این شهر رابعهده داشت و مدت کوتاهی نیز علاوه بر کرج تشکیلات قزوین و زنجان نیز تحت مسئولیت او قرار گرفت.

مجاهد شهید خانبانی در فروردین سال۶۱ به جنگل‌های رامسر رفت و به‌عنوان معاون فرمانده جنگل آن منطقه مشغول انجام وظایف انقلابی شد.

مرتضی معاون فرمانده جنگل رامسر بود که در جریان نقل و انتقال رزمندگان مجاهد از جنگل‌های رودسر به جنگل‌های رامسر، مسئولیت فرماندهی واحدها را به‌عهده داشت.

او در جریان یکی از ترددات گروه تحت فرماندهی‌اش با مزدوران خمینی در جنگل‌های رامسر همراه ۶ همرزم مجاهد دیگرش در ۶شهریور سال۶۱ به‌شهادت رسید.

در جریان این درگیری مجاهدین خلق عزیزالله چرخ انداز، سیروس حسن‌نژاد، ناصر درستگار، محمد زوار موسوی، اسفندیار موسوی‌پور و بهزاد مهرپور نیز به‌شهادت رسیدند.

 

 

خاطرات


یکی از همرزمان مرتضی خاطرات خود را از دوران اقامت او در جنگل چنین نقل می‌کند:... ... . طی مدتی که با مرتضی بودیم، حضور او قبل از هر چیز در ارتقای روحیه جمعی در مناسبات نقش چشمگیر داشت. او به این مسأله توجه زیادی داشت وبه‌رغم همه مشکلات و محذورات همواره در بحث ها، آموزش‌ها، در جریان کار و عمل روزمره بر ضرورت ارتقا این روحیه تأکید می‌کرد.

توجه عمیق او به شعائر نیز یکی دیگر از ویژگیهای بارزش بود، در کارها و مسئولیت هایش منضبط و منظم بود، اضافه بر این ویژگیهای ارزنده، مرتضی فرمانده‌ای دلیر و هوشیار بود او در جریان در جریان یکی از فعالیت‌های انقلابی در جنگل فرماندهی ۴واحد را به‌عهده داشت و طی این مأموریت قدرت فرماندهی و کارآیی نظامی خود را بارز ساخت.

نکته دیگری که در رابطه با مرتضی به یاد دارم نشستهایی است که او طی آنها آیات قرآن و نهج‌البلاغه را ترجمه و برای ما تشریح می‌کرد.

نشستها و آموزش‌های مرتضی در آن شرایط سخت و طاقت‌فرسا، تأثیرات عمیق و انگیزاننده‌ای بر روحیه افراد داشت و جمع شور و حال دیگری می‌یافت.

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


 

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/eb3a6f44-6eab-4470-8c9b-f803a4511859"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات