728 x 90

با یاد مجاهد شهید سید اصغر خضری

مجاهد شهید سید‌اصغر خضری
مجاهد شهید سید‌اصغر خضری

محل تولد: تهران
شغل:
سن: 27
تحصیلات: دیپلم
محل شهادت: تهران
تاریخ شهادت: 0-5-1367
محل زندان: -

زندگینامه شهید


مجاهد شهید سید اصغر خضری یکی از مجاهدین سرموضع و قتل‌عام شده در تابستان سال۶۷ است که در تاریخ ۲۳مرداد سال این سال پس از روبه‌رو شدن با هیأت مرگ خمینی در زندان بر موضع مجاهدی خودش تأکید و به این جرم نیز در سالن مرگ سربدار شد.

او از زمره میلیشیاهای مجاهد خلق است که پس از شکل‌گیری این نهاد وابسته به سازمان مجاهدین خلق ایران در سال۱۳۵۸ به آن پیوست و فعالیت سیاسی علیه رژیم خمینی را در ارتباط با سازمان آغاز کرد.

این مجاهد قهرمان یکی از مجاهدینی بود که به‌دلیل ادامه فعالیت‌های انقلابی‌اش در زندان و مقاومت در برابر زندانبان جلاد و سرانجام به جرم اعلام موضع مجاهدی در برابر هیأت مرگ خمینی به‌شهادت رسید. قبل از اصغر حمید برادر کوچکترش نیز به‌دلیل پایداری بر اصول و آرمانهای مجاهدین و دفاع از این آرمان در برابر هیأت مرگ به‌شهادت رسید. جواد برادر بزرگتر اصغر نیز در اواخر سال۶۰ به همراه اصغر و برادر دیگرش حمید دستگیر شد و در۲۵ فروردین سال۶۱ در زندان اوین تیرباران شد.

بعد از شهادت اصغر و حمید دژخیمان وقتی می‌خواستند وسایل آنها را به خانواده‌شان تحویل بدهند، با وقاحت، دادن وسایل را مشروط به دریافت پول تیرهای خلاص می‌کنند.

آنها از پدرشان سؤال می‌کنند خط خودت چیست؟ پدر بلافاصله سرفرازانه جواب می‌دهد: «خط من هم خط این بچه‌هایم هست و افتخار می‌کنم به این خط و به این بچه‌ها». البته دژخیمان هیچوقت پیکر شهدا را به خانواده تحویل ندادند، اما قبرهایی را در بهشت زهرا، ضلع شمالی، قطعه ۱۰۵ در یک ردیف و با کمی فاصله از هم به خانواده نشان داده و گفته بودند محل دفن اصغر و حمید است.

 

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


-مجاهد شهید سیداصغر خضری

 

تصویر مزار شهید


 

 

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/1b3e8c41-d48d-48b8-a5dc-bc16767b6ba9"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات