728 x 90

با یاد مجاهد شهید زهرا (رویا) خسروی

مجاهد شهید زهرا(رویا) خسروی
مجاهد شهید زهرا(رویا) خسروی

محل تولد: کرج
شغل:
سن: 0
تحصیلات: دانشجو
محل شهادت: کرج
تاریخ شهادت: 0-5-1367
محل زندان: گوهردشت

زندگینامه شهید


 

با مورس برایمان پیام فرستاد «بچه‌ها ۲۰دقیقه برای نوشتن وصیتنامه به‌من وقت داده‌اند می‌خواهند اعدامم کنند. سلام مرا به‌مسعود و مریم برسانید».

مجاهد شهید زهرا خسروی در یک خانوادهٔ زحمتکش در کرج به دنیا آمد، در انقلاب ضدسلطنتی از دانشجویان آزادیخواه و پرشوری بود که رنج انقلاب را با شرکت در تظاهرات و درگیریهای مختلف به دوش کشیدند.

پس از   تأسیس جنبش ملی مجاهدین در سال۵۸  به هواداران سازمان پیوست،  و هر روز بسته‌هایی از نشریهٔ مجاهد را به دست می‌گرفت و  بطور  متمادی در کنار میز کتاب آنها را به فروش می‌رساند.

او بارها هنگام دفاع از مواضع مجاهدین مورد تهدید و اذیت و آزار چماق به‌دستان واقع شد، پس از شروع مقاومت مسلحانهٔ انقلابی دستگیر و به شکنجه‌گاه منتقل شد،  و به ۱۰سال زندان محکوم شد.

دوران زندان او فصل دیگری از زندگی درخشان انقلابی اوست، آن‌قدر که مقاومت او بازجوها و شکنجه‌گران دژخیم را خسته و وادار به اعتراف کرد و آنها می‌گفتند:«هرکاری بکنیم این رؤیا سرموضع خودش است».

این شیرزن قهرمان از سال۶۲تا ۶۴در سلول و بقیه اوقات را نیز بیشتر در بندهای تنبیهی بود. زهرا    را در تاریخ ۹مرداد ۶۷در زندان گوهردشت حلق‌آویز کردند.

خاطرات


در گزارشی پیرامون وضعیت زهرا آمده است: «اولین بندی که از اعدامها خبردار شد، فرعی مقابل هشت بود.

مجاهد شهید مجید معروف‌خانی از مجاهدین کرج از پشت پنجره، با صدای بلند فریاد زد: «بچه‌ها را دارند اعدام می‌کنند».

اما برخی هنوز باورشان نمی‌شد، تا این‌که خواهری به نام زهرا خسروی که قبلاً از طریق مورس با او در تماس بودیم با مورس برایمان پیام فرستاد:«بچه‌ها ۲۰دقیقه برای نوشتن وصیتنامه به‌من وقت داده‌اند می‌خواهند اعدامم کنند. سلام مرا به‌مسعود و مریم برسانید».

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات

با یاد مجاهد شهید زهرا (رویا) خسروی