728 x 90

با یاد مجاهد شهید محمد کوه نشین (کردزاده)

مجاهد شهید محمد کوه نشین (کردزاده)
مجاهد شهید محمد کوه نشین (کردزاده)

محل تولد: آبادان
شغل: شغل آزاد
سن: 29
تحصیلات: -
محل شهادت: عراق
تاریخ شهادت: 26-12-1369
محل زندان: -

زندگینامه شهید


مجاهد شهید محمد کوه‌نشین در مرداد سال۱۳۴۱ در محله پیروزآباد شهر آبادان به‌دنیا آمد و مدتی بعد به همراه خانواده‌اش به اندیمشک رفت.

او در رابطه با نحوه روی آوردنش به مبارزه سیاسی نوشت: «به‌دلیل آگاهی نسبت به رژیم شاه که آنرا به‌طور ذهنی از پدرم کسب کردم و عینیت آن را در جامعه به‌صورت ملموس می‌دیدم، فعالانه در تمامی تظاهرات علیه رژیم شاه در شهرهای اندیمشک و دزفول شرکت می‌کردم. با سایر بچه‌های محله اقدام به شعارنویسی روی دیوارهای شهر و پخش اعلامیه می‌کردیم…ولی همیشه با نفراتی که در مسجد بودند اختلاف داشتم».

بعد از انقلاب محمد در قسمت صنفی سپاه پاسداران و حزب جمهوری شروع به کار کرد، اما پس از مدت بسیار کوتاهی با شناختی که از ماهیت حزب چماقداران و ماهیت ضدمردمی سپاه کسب کرد، از این دو نهاد ارتجاعی بیرون رفت و با شناختی که از مجاهدین پیدا کرده بود با هواداران سازمان در اندیمشک ارتباط برقرار کرد.

او در زمینه شروع مبارزه‌اش با سازمان نوشت: «از اندیمشک به دزفول رفتم و به‌دنبال کتابفروشی مجاهدین روان شدم تا آن را پیدا کردم. چند اعلامیه و کتابچهٔ زندگینامهٔ شهید سعید محسن را از آنها گرفتم و به خانه که رسیدم اعلامیه را خواندم.

 با خواندن اعلامیه اول دیوانه شدم و سرم سوت کشید، اعلامیه در مورد حملات سازمان‌یافتهٔ چماقداران، در شب به‌صورت پنهانی به ستادهای مجاهدین خلق در مشهد بود. در همان لحظه احساس نزدیکی به مجاهدین و دوری از خمینی کردم،  با خود گفتم وای بر من! که با چه کسانی کار می‌کنم.

از فردای همان روز نه به سپاه رفتم و نه به حزب جمهوری!… از آن پس من نیز در کنار بچه‌های هوادار روزنامه می‌فروختم و به نصب تراکت و اعلامیه می‌پرداختم».

پس از ۳۰خرداد۶۰ محمد در هسته‌های مقاومت فعالیت می‌کرد و در۶شهریور سال۶۱ با لو رفتن فعالیت این هسته وی دستگیر شد و به زندان یونسکو در دزفول منتقل شد،  و حکم یک سال حبس تعزیزی و ۱۰سال حبس تعلیقی گرفت.

 

او در ۱۵شهریور سال۶۲ با ضمانت چند نفر از فامیل آزاد شد، و پس از آزادی از زندان مجدداً به سازمان وصل شد و در جریان اعزام به منطقه مجدداً ارتباطش قطع شد.

اما وی از طریق رهنمودهای رادیو مجاهد فعالیت انقلابی‌اش علیه رژیم خمینی را ادامه داد تا روزی که از طریق کد رادیویی ارتباطش وصل شد. روز ۱۸اردیبهشت سال۶۹ پیک سازمان سراغ محمد رفت و صبح روز بعد راهی پیوستن به ارتش آزادیبخش شد.

محمد سرانجام در ۵فروردین سال۷۰ در عملیات مروارید۱ در حوالی کلار از شهرهای مرزی عراق و در جریان حمله مزدوران خمینی به ارتش آزادیبخش ملی ایران به‌شهادت رسید.

یادش گرامی

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


 

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/932f7cf7-67f4-4078-abb0-656583ca2769"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات