728 x 90

با یاد مجاهد شهید محمد کوسچی

مجاهد شهید  محمد کوسچی
مجاهد شهید محمد کوسچی

محل تولد: بروجرد
شغل: نقاش
سن: 26
تحصیلات: دیپلم
محل شهادت: تهران
تاریخ شهادت: 0-5-1367
محل زندان: اوین

 

زندگینامه شهید


 

مجاهد شهید محمد کوسچی متولد بروجرد و ۲۶‌ساله بود، او تحصیلاتش را تا دیپلم  ادامه داد، در سال۶۰ دستگیر و بعد از ۷‌سال تحمل انواع و اقسام شکنجه‌ها، در مرداد سال‌  به‌همراه تعداد دیگری از همبندانش در اوین حلق‌آویز شد.

یکی از همبندان محمد درباره او نوشته است: «با او در بند ۴ سالن یک زندان قزل‌حصار آشنا شدم، او  قدی متوسط داشت و  چنان  تند تند کار می‌کرد که در همان لحظه اول توجه دیگران به او جلب می‌شد/

محمد همیشه می خندید و تقریبا هیچ‌گاه او را بدون لبخند نمی‌دیدیم، او نقاش زبردستی بود و با مداد کوچکی که داشت ظرف چند دقیقه چهره بچه‌ها را چنان زیبا رسم می کرد که گویی چندین ساعت روی آن کار کرده است.

به این  دلیل تقریبا  تمام بچه‌های بند  آشنا بودند و از او وقت می‌گرفتند که برود و عکسشان را بکشد، او به قدری بچه‌ها را دوست داشت که هیچ‌گاه پاسخ منفی به کسی نمی‌داد.

در زمان محدودی که برای هواخوری داشتیم همیشه در گوشه های دیوار و دور از چشم خائنان می نشست و با حوصله عکس بچه‌ها را می‌کشید.

چهره محمد تا حدودی شبیه برادر مسعود بود و او به این موضوع می‌بالید ، یکبار به من گفت: ”وقتی مرا به بازجویی بردند، بازجو به من گفت تو منافق‌تر از بقیه هستی به‌خاطر این‌که چهره‌ات نیز شبیه مسعود رجوی است.

من نیز که از این حرف بازجو خیلی خوشحال شده بودم خنده‌ام گرفت، وقتی بازجو خنده مرا دید مرا شکنجه کرد.

هر بار که مشت و لگد وی به سرو صورتم می‌خورد و فحشم می داد بیشتر لذت می بردم، زیرا احساس می‌کردم این طوری بیشتر با برادر مسعود پیوند می‌خورم» .

 

خاطرات


تصاویر یادگاری


محمد کوسچی

محمد کوسچی

تصویر مزار شهید


یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

 

 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/63a15777-58a6-4aa4-b068-5079254e19f1"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات