728 x 90

با یاد مجاهد شهید حجت الله لطیفی

مجاهد شهید حجت الله لطیفی
مجاهد شهید حجت الله لطیفی

محل تولد: سیاهکل
شغل:
سن: 39
تحصیلات: دانشجو
محل شهادت: لاهیجان
تاریخ شهادت: 0-5-1367
محل زندان:

زندگینامه شهید


زندانی زمان شاه : ۱۳۵۲ و  ۱۳۵۴ / ۳سال

نحوه شهادت  : قتل عام/حلق آویز

مجاهد شهید حجت‌الله لطیفی در سال۱۳۲۸ در سیاهکل گیلان متولد شد. حجت پس از طی تحصیلات ابتدایی و متوسطه وارد دانشگاه شد.

آشنایی و مطالعه تاریخچه مبارزاتی گیلان و مشخصاً جنبش میرزا کوچک خان و حماسه سیاهکل حجت را وارد انتخابهای جدیدی در زندگی‌اش کرد. روحیه شورشی و عواطف انسانی عمیق حجت نسبت به مردم از او یک چهره محبوب در سیاهکل و لاهیجان و مردم روستاهای اطراف ساخته بود.

حجت که برای مبارزه علیه ستم‌شاهی و اختلاف طبقاتی که به چشم می‌دید دنبال راه‌کار می‌گشت، با ورود به دانشگاه و فعالیت سیاسی با دانشجویان، به گمشده‌اش رسید. او در همین مسیر در سال۵۲ توانست با مجاهدین در ارتباط قرار گیرد.

حجت در همان سال۵۲ دستگیر شد اما ساواک نتوانست اطلاعات حساسی از او به دست بیاورد و بعد از چند ماه آزاد گردید.

فعالیت‌های سیاسی حجت ادامه داشت تا این‌که؛ بار دوم در سال۱۳۵۴ دستگیر و به زندان قصر منتقل شد و زیر شکنجه‌های وحشیانه قرار گرفت. مشخصاً وی طی یک دوره ۳۵ روزه زیر ضربات مستمرکابل برده شد به‌نحوی شکنجه‌گران که به نوبت کابل می‌زدند، با هم رقابت می‌کردند که از حجت قهرمان اطلاعات در آورند.

حجت در این رابطه به همرزمانش گفته بود: «دور اول و دوم شکنجه شدن با شلاق خیلی سخت بود ولی بعداً انتخاب کرده بودم و عزم مجاهدیم را هم قوی‌تر کرده بودم و از طرف دیگر هم به شقاوت و رذالت مزدوران و ساواکیهای شاه هم بیشتر پی برده بودم و در نتیجه؛ کمتر به شلاق فکر می‌کردم؛ ولی بازجویان زندانهای شاه واقعاً بشکل حیوانی شکنجه می‌کردند اما مجاهدین هم با مقاومتشان اعصاب آنها را خرد و داغون کرده بودند و تقریباً شکنجه‌گرها دیوانه شده بودند تا حدی که برخی اوقات این حقیقت را رسماً اعتراف می‌کردند».

حجت قهرمان در سه سالی که در زندان بود در ارتباط نزدیک و مستقیم با مجاهدین توانست آموزشها و تعلیمات نظری و عملی مجاهد خلق را فراگرفته و به‌عنوان کادری همه‌جانبه تبدیل شود.

او در سال۱۳۵۷ با اوجگیری انقلاب ضدسلطنتی؛ همراه دیگر زندانیان سیاسی؛ به همت خلق قهرمان از زندانهای شاه آزاد گردید.

حجت بعد از انقلاب ضدسلطنتی مدتی مسؤل تشکیلات سازمان در سیاهکل بود. سال۵۹ مدتی در تشکیلات لاهیجان و رشت ایفای مسئولیت کرد و بعد به تهران منتقل شد. در تابستان سال۱۳۶۰ در تهران در مأموریتی که داشت دستگیر شد و در شهریور سال۶۰ او را به زندان لاهیجان منتقل کردند.

حجت را پس از یک‌سال شکنجه‌های فراوان و ایستادگی‌اش بر سر مواضع مجاهدی به دادگاه بردند. حجت که متوجه می‌شود حاکم ضد شرع به سوابق حجت اشراف ندارد، با محمل سازی طوری وانمود می‌کند که دژخیمان متوجه سوابق او نشوند و به این صورت حاکم ضد شرع را فریت می‌دهد و به یک‌سال محکوم می‌شود. بعد از مدتی کریمی دادستان جنایتکار رژیم؛ متوجه این مسأله می‌شود او را وارد سیکل جدیدی از زندان و بازجویی و شکنجه می‌کند. تا آن که مجاهد دلیر حجت لطیفی را در سال۱۳۶۲ به همراه ۳۷ برادر و۱۳ خواهر مجاهد به اوین و سپس به قزل‌حصار منتقل می‌کنند. در زندان اوین که شرایط متفاوتی داشت؛ حجت به‌طور اتفاقی توسط مزدوران رژیم شناسایی شده و اطلاعات جدیدی از او لو می‌رود و در محاکمه مجدد به حبس ابد محکوم می‌شود؛ و به زندان لاهیجان بر گردانده می‌شود.

حجت قهرمان که مقاوم و سرفراز بر سر موضع مجاهدی‌اش استوار بود در قتل‌عام سال۶۷ به همراه دیگر زندانیان مجاهد از زندان لاهیجان به زندان رشت منتقل و سر بدار شد.

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/a821e7a2-886d-429d-a5d6-c4fbbef1a5df"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات