728 x 90

با یاد مجاهد شهید محمد رحیم خانی هرموشی

مجاهد شهید محمد رحیم خانی هرموشی
مجاهد شهید محمد رحیم خانی هرموشی

محل تولد: انديمشک
شغل: تکنسین رادیولوژی
سن: 35
تحصیلات: -
محل شهادت: دزفول
تاریخ شهادت: 21-12-1361
محل زندان: در زمان خمینی در زندان دزفول

زندگینامه شهید


زندانی زمان شاه: ۱۳۵۴ / ۳سال

نحوه شهادت: تیرباران

مجاهد شهید محمد رحیم خانی در سال۱۳۲۶ در یک خانواده متوسط در شهرستان اندیمشک بدنیا آمد، او دوران تحصیلات خود را در اندیمشک و دزفول به‌پایان برد و بعداً همراه برادر مجاهد و شهیدش محمود رحیم خانی که دانشجو بود و بر علیه دستگاه شاه مبارزه می‌کرد به تهران آمد. او پس از ۲سال دورهٔ آموزشی در یکی از بیمارستانها، در بیمارستان جم تهران مشغول به کار شد و در جریان اعتصابات و راهپیمایی‌هایی که بر علیه شاه انجام می‌گرفت شرکت می‌کرد. در همین رابطه توسط ساواک دستگیر و به‌شدت شکنجه شد، به‌حدی که تا مدتها نمی‌توانست از جایش تکان بخورد اما محمد این پروسه را با موفقیت پشت سر گذاشت.

با پیروزی انقلاب به‌خاطر مبارزات و محبوبیتی که برادران رحیم خانی در این شهر داشتند، محمد رحیم خانی به سمت رئیس کمیته انتخاب می‌شود، ولی بعد از مدتی به‌خاطر آنچه از مرتجعین حاکم می‌بیند استعفا می‌دهد. اعتقادش به مجاهدین باعث شد که در اکثر میتینگ‌ها و فعالیت‌های اجتماعی سازمان شرکت کند و خودش در راه‌اندازی آنها کمک‌کار باشد. چماقداران خمینی غیض خود را نسبت به محمد با سنگ‌پرانی به خانه وی نشان می‌دادند.

با شروع جنگ ایران و عراق و بمباران پادگان دو کوهه اندیمشک پس از هفت روز از شروع جنگ، محمد برای کمک به آنجا می‌رود اما مزدوران رژیم با اتهام دروغین دزدیدن فشنگ و تیربار، وی را به ۵۰ضربه شلاق و ۵ماه زندان و ۱سال تبعید محکوم می‌کنند. محمد پس از پایان محکومیت برای ۱سال تبعید روانه شهر خمین می‌شود. ولی برای فعالیت با مجاهدین در خمین نمانده و روانه تهران می‌شود و در ارتباط تشکیلاتی با سازمان به فعالیتش ادامه می‌دهد. تا آن که در شهریورماه سال۶۰ توسط یکی از فالانژهای شهرستان اندیمشک در تهران به نام اکبری شناسایی و دستگیر و از تهران به زندان دزفول منتقل می‌شود.

محمد در دوران اسارت بارها تحت شکنجه قرار گرفت. مقاومت وی زیر شکنجه اعصاب شکنجه‌گران را به‌هم ریخته بود به‌خصوص وقتی که محمد در برابر دژخیمان که پس از توقف و شروع مجدد شلاق‌زدن ها تنها شعار می‌داد.

دژخیمان شکنجه‌گاه یونسکو ساعتها این شکنجه را ادامه دادند سرانجام وقتی مزدوران بیش از یک‌سال با اعمال همه فشارها و شکنجه‌ها بر این مجاهد دلاور نتوانستند اطلاعاتی از او به‌دست آوردند در اوج زبونی و حقارت در تاریخ ۲۱اسفند سال۶۱ به جوخه‌های تیرباران سپردند.

 

یادش گرامی و راه پر رهرو باد.

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/dde48624-76fb-4599-a4d1-51fa78541abe"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات