728 x 90

با یاد مجاهد شهید ابوالفضل امشاسپند

مجاهد شهید ابوالفضل امشاسپند
مجاهد شهید ابوالفضل امشاسپند

محل تولد: قم
شغل: مهندس مکانيک
سن: 40
تحصیلات: -
محل شهادت: کرمانشاه
تاریخ شهادت: 0-5-1367
محل زندان: -

ابولفضل امشاسپند متولد ۱۳۲۷ و اهل قم بود. او در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد و از دانشجویان فعال جنبش دانشجویی علیه شاه بود. از سال ۵۰ هوادار سازمان مجاهدین خلق ایران شد و در ارتباط مخفی با سازمان قرار گرفت. در همین دوران بود که به خدمت سربازی رفت و به‌عنوان یک افسر وظیفه، محل خدمتش به شهربانی منتقل گردید. شهربانی نیز او را در کمیتهٴ ضد خرابکاری- کمیته مشترک ساواک، شهربانی و ژاندارمری- به کار گرفت.

برای یک عضو مخفی مجاهدین، این بهترین موقعیت بود تا اطلاعات مربوط به ساواک اهریمنی شاه را در اختیار سازمان قرار دهد. در همین رابطه او توانست اطلاعات ذیقیمتی دربارهٔ اقدامهای ضدخلقی کمیته علیه انقلابیون، در اختیار سازمان مجاهدین قرار دهد. اطلاعاتی درباره گروه‌های ضربت کمیته و ساواک، شمارهٔ پلاک خودروهای گشتی، ‌کدهای رادیویی و بی‌سیمی، اطلاعات مربوط به بازجوئیها، هم‌چنین اطلاعات مربوط به طرح‌های آینده کمیته.

چندی بعد وقتی این امکان لو رفت و ساواک فهمید که چه ضربه سنگینی خورده، ابوالفضل دستگیر شد و تحت شدیدترین شکنجه‌ها قرار گرفت. اما با مقاومت سرسختانه‌اش ساواک را شکست داد.

در فاز سیاسی در ستاد تبلیغات، انتشارات طالقانی و در چاپ و انتشار مخفی نشریهٔ مجاهد نقش فعالی داشت. با آغاز مبارزه مسلحانه، در زمینه پشتیبانی نبرد شهری و تهیه پایگاه، تدارکات و دیگر امکانات بسیار فعال بود.

ابوالفضل از ابتدای تشکیل ارتش آزادیبخش ملی یکی از فرماندهان پشتیبانی واحدهای رزمی بود.

دفتر زندگی پربار این مجاهد قهرمان در قله فروغ جاویدان بسته شد و جاودانه گردید.

یادش جاودان تا طلوع پیروزی در ایران