728 x 90

با یاد مجاهد شهید جمشید لعلی

مجاهد شهید جمشید لعلی
مجاهد شهید جمشید لعلی

محل تولد: بروجرد
شغل:
سن: 29
تحصیلات: دانشجو
محل شهادت: خرم آباد
تاریخ شهادت: 0-5-1367
محل زندان:

زندگینامه شهید


مجاهد شهید جمشید لعلی در سال۱۳۴۰ در یک خانواده متوسط در بروجرد به دنیا آمد. تحصیلاتش را تا یک‌سال آخر دبیرستان در بروجرد و یک‌سال آخر را در دبیرستان هدف تهران گذراند و در رشته کامپیوتر دانشگاه کرج قبول شد.

ابتدا از طریق خواهر مجاهدش فاطمه لعلی که در سال۶۰ شهید شد در سالهای ۵۷و ۵۸ با سازمان آشنا شد و فعالیتش را شروع کرد. وی در تمامی میتینگهای سازمان و فروش نشریه و پخش تراکت شرکت فعال داشت، در سال۵۹ حین پخش تراکت در تهران دستگیر و به ۲سال زندان محکوم شد و در زندانهای قزل‌حصار و اوین محکومیتش را گذراند و در سال۶۱ آزاد شد.

پس از آزادی از زندان و از آنجا که دانشگاهها به‌دلیل انقلاب ضدفرهنگی تعطیل بود، در کار بنایی و ساختمان سازی کمک پدرش می‌کرد. بعد از باز شدن دانشگاهها به‌خاطر پیشینه هواداری از سازمان از دانشگاه اخراج شد و هم‌چنان به کار ساختمانی در کنار پدر مشغول بود.

روح سرکش و مسئولیتش در قبال خلق و میهن باعث می‌شد که در همان شرایطی که از سازمان قطع بود، یک هسته مقاومت شکل داده و هم‌چنان به تولید و پخش تراکت و شعارنویسی در درو دیوار شهر ادامه دهد.

او به‌دلیل این فعالیت‌هایش لو رفت و در سال۶۴ مجدداً دستگیر شد و به ۵سال زندان محکوم شد، در ۸مرداد ۶۷ و در شرایطی که ۳سال از محکومیتش را در زندان خرم‌آباد می‌گذراند، در جریان قتل عام زندانیان سیاسی به‌خاطر ایستادن بر سر موضع هواداری از سازمان و کلمه مجاهد خلق سر بدار شد.

مدتی بعد پدرش را از طرف سپاه بروجرد صدا کرده و موضوع اعدام او را به او ابلاغ کرده و یک ساک کوچک حاوی وسایل و لباس او را به او داده و گفته بودند محل دفن مشخص نیست و حق مراسم عزاداری هم ندارید.

چند ماه قبل از اعدام به‌دلیل شرایط سخت زندان مریض شده و چند روز به او مرخصی استعلاجی داده بودند، در دیداری که با برادرش داشت در جواب این سؤال که بالاخره این داستان زندان او چه می‌شود؟ گفته بود من را به جرم فعالیت سیاسی گرفته‌اند و فعالیت نظامی نداشته‌ام تنها چیزی که از من دارند فقط هواداری سازمان مجاهدین خلق است و اینرا هم که دیگر نمی‌توانم انکار کنم، این اعتقاد و هویت من است و حالا هر چه می‌خواهد بشود، بشود.

سرانجام نیز جمشید قهرمان سر در راه اعتقاد و هویت مجاهدی‌اش گذاشت و در سر بزنگاه به پیمان با خدا و خلق صدق ورزید و سربه‌دار شد.

روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

 

خاطرات


 

 

تصاویر یادگاری


 

 

تصویر مزار شهید


یادش گرامی و راهش پر رهرو باد
با ارسال تصاویر و زندگینامه شهید، ما را در تکمیل شناسنامه شهیدان یاری رسانید. >>> تلگرام مجاهد: @mojahedin_org

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/17429b90-40ab-4048-8897-c7b2f4e3a2c8"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات